Tarihci

Marmara Tarih
habab bin eret
mekkede koruyucusu olmayanlardandır
çok zulum ve işkence görmüştür
bir gün ona sorar hz ömer
sırtındaki izlerin sebebini sorar
oda derki
bir gun mekkede
kafirler beni yakaladılar meydanda bir ateş yaktılar
beni sırt ustu o ateşe yatırdılar
ustuma de ayakları ile bastılar
ve o ateşi
ancak benim sırtımın eriyen yağları söndürdü
işte bu izler o ateşin izleridir
ve habab
bir gün
efendmizin yanına gider
bu işkenceden çok bunalmıştır
efendimiz bir agaca yaslanmış
istirahat etnektedir
habab
bu işkenceden çok bunaldığını
söler ve
dua ister
efendmizde
evvela şunları söler
sizden önce öle insanlar vardıki
sırf dinleri yuzunden
bellerine kadar açılan çukurlara gömülüp
testere ile bellerine kadar kesilirlerdi
ama onlar dinlwerinden dönmezlerdi
yine bir kısmının etleri
demir taraklarla kazınıp
kemiklerinden sıyırılırlardıda
onlar yinede dinlerinden dönmezlerdi ... ardından da

habab a dua eder Efendmiz, sahabenin çektiğini anlatmakla bitiremez insan

nimet06

Well-known member
Ümeyye b. Halef, kölesi Bilâl'in müslüman olduğunu anladıktan sonra, onu İslâm'dan çevirmek için yapmadığı eziyet ve işkence kalmamıştı. Ümeyye, öğlen vakti güneşinin bir yanardağ kesildiği anda, Bilâl'i alır, kızgın kumların üzerine yatırır, sırtına kocaman bir taş koyar ve şöyle derdi: "Muhammed'e küfret; Lat ve Uzza'ya iman et. Yoksa onlara iman edinceye kadar böylece kalacaksın."
Bilâl'in kızgın kumlar üzerinde sırtı yanar, göğsü yanar, nefesi tıkanır, bu müthiş işkence altında saatlerce kıvranırdı. Fakat dudaklarında daima şu sözler dökülürdü: "Allahu Ahad, Allahu Ahad", Onun bu durumu, müşrikleri bile hayrete düşürürdü (İbn Sa'd, Tabakat, III, 232).

biz de offf ne sıcak var .yanıyoruz bitiyoruz diyoruz ya bazen.bir de en çok sinirlendiğim konu da bu sıcaklarda da kapalı giyinilir mi yahu diyenler oluyor.ben tabiki hemen cehennemde yanmaktansa bu dünyada yanmayı tercih ederim diyorum...

çok bunaldığım zamanlarda da hemen cehennem ateşini hatırlayıp
kendime geliyorum....
Tarihci Kardeşim benim yorumum bu kadar yani aslında daha fazlada ben pek anlatamam düşüncelerimi....Sürç-ü lisan ettimse affola....

ESRA1

Well-known member
Allah razı olsun
gerçekten bu zamanlarda yani sıcağın önceki günlere göre fazla olduğu zamanlarda çok sabırsızca cahilce davranıyoruz hatta kimileri çok sıcak bunalıyorum diyerek açık saçıklığa başvuruyorlar.tabiki biz uyarıyor gerekenleri söylemeye çalışıyoruz biz söylemesekte gerçekler ortada. benimde çok sevdiğim bir söz var :
dinde zorlama yoktur ya bu dünyada pişersin ya öteki dünyada
Allahümme ecirna minennar Allahümme ecirna min küllinar

Tarihci

Marmara Tarih
Allah razı olsun
gerçekten bu zamanlarda yani sıcağın önceki günlere göre fazla olduğu zamanlarda çok sabırsızca cahilce davranıyoruz hatta kimileri çok sıcak bunalıyorum diyerek açık saçıklığa başvuruyorlar.tabiki biz uyarıyor gerekenleri söylemeye çalışıyoruz biz söylemesekte gerçekler ortada. benimde çok sevdiğim bir söz var :

Güzel bir söz evet aslında biraz orjinalinden ayrı mana verilmiş zamanla ama neyse.. Sıcak diye tesettüründen vazgeçen zihniyete ne denilir ki :) Bir ara biri de saçlarım bozuluyor o yüzden kapanmıyorum diyordu :)

SaYa

Well-known member
Güzel bir söz evet aslında biraz orjinalinden ayrı mana verilmiş zamanla ama neyse.. Sıcak diye tesettüründen vazgeçen zihniyete ne denilir ki :) Bir ara biri de saçlarım bozuluyor o yüzden kapanmıyorum diyordu :)

aynı şeyleri her yaz bende yaşıyorum... çalıştığım kuruma gelen vatandaş kızım yazık değilmi sana bu sıcakta bunalmıyormusun diyorlar... bende nazikçe cehennem ateşi çok daha bunaltıcıdır die düşününce serinliyorum ... diyorum... o anki bakışları çok hoş oluyor ... yani benim için :)

Tarihci

Marmara Tarih
aynı şeyleri her yaz bende yaşıyorum... çalıştığım kuruma gelen vatandaş kızım yazık değilmi sana bu sıcakta bunalmıyormusun diyorlar... bende nazikçe cehennem ateşi çok daha bunaltıcıdır die düşününce serinliyorum ... diyorum... o anki bakışları çok hoş oluyor ... yani benim için :)

Sen varya senn :)

Yazık değil mi dediklerinde,

Belki bu sıcakta bu örtü içinde olduğumdan dolayı bana yazıklanıyorsunuz ama cennet, cehennem kadar ucuz değil... demek lazım.. çok mu acımasız oldu.. :D

SaYa

Well-known member
Sen varya senn :)

Yazık değil mi dediklerinde,

Belki bu sıcakta bu örtü içinde olduğumdan dolayı bana yazıklanıyorsunuz ama cennet, cehennem kadar ucuz değil... demek lazım.. çok mu acımasız oldu.. :D

e napayım beni düşündüklerini düşünmemi istedikleri için fazlasını yapamıyorum ... kibarca ...

GuL-i YaReN

Well-known member
Allah razı olsun

Bende aynen bunu soylicektim ==>"Islam'da elbette ki zorlma yoktur, Isteyen dunya'da piser, Isteyen ahirette"...
Bu sozu SIKCA telafuz ederim ben biri sicaktan bunaldigi icin isyan etmeye kalkistigi zaman...
Ben bu sozu dedigim zaman cevap verecekleri halleri kalmaz bu yuzden ya sicaklarda sabretmeyi ogreniyorlar( bu sozu anlayanlar...) yada benim yanimdayken dikkat ediyorlar bunaldiklarini gostermemeye....

aynı şeyleri her yaz bende yaşıyorum... çalıştığım kuruma gelen vatandaş kızım yazık değilmi sana bu sıcakta bunalmıyormusun diyorlar... bende nazikçe cehennem ateşi çok daha bunaltıcıdır die düşününce serinliyorum ... diyorum... o anki bakışları çok hoş oluyor ... yani benim için

Aynen bunu bana da diyorlar okuldakiler, bende basliyorum onlara din dersi vermeye:D Gavur olduklari için pek anlamiyorlar ama olsun ben demis olayimde Akillari varsa arastirirlar:)

Bir ara biri de saçlarım bozuluyor o yüzden kapanmıyorum diyordu

Bazilari'da arkadan bagliyorlar basortulerini çunki onden ortununce SIKILIYORLARMIS!!! (tabi ön kisim bogaz kismi tamamen acik OLUYOR :S)
Iste bu zihniyettekiler ISLAM'i tam kavrayamamis insanlar bence, yani baslarini nasil ve neden ortuklerini tam olarak bilmeyenler bence...
Baslarini ortup de mini etek giyenlerden hiç bahsetmiyorum ...
ALLAH DOGRU YOLU GOSTERSIN CUMLEMIZE INSALLAH.

Konuya donersek ibret alinacak bir yazi bence, asr-i saadette bu olayin birsuru ornegi daha vardir elbette. Basta SUMEYYE annemizin çektigi iskence sonrasi sehit edilmesi ve daha niceleri... Bizim onlarin erdikleri mertebelere ermemiz mumkun mu sizce? Bence bu yazidan SABR'in ne kadar yuksek derecede olabildigini gorup anlayip ders almamiz gerekir ve sonrasinda tabiki kendi hayatimiza geçirmemiz gerekiyor (çok zor olsada)
ALLAH razi olsun bu paylasiminiz için TARIHCI abi.Devamini bekleriz INSALLAH...:)

Hüzün Rüzgarý

Well-known member
Rabbim Sizlerden razı olsun.. SaYa banada çarşafımdan dolayı soruyorlar nasıl nefes alıyorsun? zor olmuyormu? sıcaklamıyormusun? ÇArşafın ince üşümüyormusun diye... bu soruları soranlar sahabelerin yaşadıklarını ve sabırlarını bilseler.. Bizim çektiğimiz sıkıntıların ufacık olduğunu ve tahammül etmememiz için hiçbir sebep olmadığı anlaşılır..