Insanimizin okumama sebepleri nelerdir?

Insanimizin okumama sebepleri nelerdir?

• Kitap okuma alýþkanlýðýnýn olmamasý:

Kullanılan: 43 55.8%
  • Yeterince zaman bulunamamasý

Kullanılan: 0 0.0%
  • Boþ zamanlarýnda yoðun olmasý

Kullanılan: 0 0.0%
  • Tv, video ve sinemanýn tercih edilmesi

Kullanılan: 25 32.5%
  • Kitap fiyatlarýnýn yüksek olmasý

Kullanılan: 1 1.3%
  • Dersleri sebebiyle okuyamama

Kullanılan: 2 2.6%
  • Diðer sebepler

Kullanılan: 5 6.5%
  • cevap yok

Kullanılan: 1 1.3%

• Kullanılan toplam oy
    77

Huseyni

Müdavim
Kitap fiyatları şıkkına kesinlikle katılmıyorum :D Bi çok arkadaşıma diyomki hangi kitabı istersen ben alayım cx diyor okuma alışkanlığım yok benim deyip geçiştiriyor. :)

Hüzün Rüzgarý

Well-known member
okuma alışkanlığımızın olmayışı da olabilir ama bende tv internet ve sinema gibi şeylerin çokluğu insanı okumadan uzaklaştırıyor... Kitab okumaya ayıracağımız vakti tvde dizi izlemeye ayırır olduk...

FaKiR

Meþveret Bþk.
okuma alışkanlığımızın olmayışı da olabilir ama bende tv internet ve sinema gibi şeylerin çokluğu insanı okumadan uzaklaştırıyor... Kitab okumaya ayıracağımız vakti tvde dizi izlemeye ayırır olduk...

Hocam, acaba ayni hizda veya daha hizli bi sekilde bilgiyi aktarabildiginden olabilir mi?

Ornegin bir roman okuruz, bu belki bir haftamizi alir, ama film formatinda izleyince, o kitabin icerigine 2 saatlik kisa bi surede erisebiliriz.
Ayni seyi, sohbetler konusundada cok goruyoruz: ornegin bi cok kardesimiz hangi rsalede ne konu gectigini ve icerigini sohbetler vasitasyla biliyor ama simdiye kadar eline hic risale alip okumamis.
Hiz etkeni, okumaya mani bi faktör olabilir mi acaba?
Buda su soruyu getirir, acaba okuma metotlarinimi gelistirmek gerekir?

NuraMeftun

Active member
selamun aleykum;
tüm yorumlarınızı okudum gönlü nur olan dostların.Ki bazı yorumlarınız tebessüme sevk ettirdi beni..:eek:
neden kitap okumuyoruz... maalesef geçiştirdiğimiz ve okumamak için bahaneler bulduğumuz için.Kitap dosttur deriz ya
kitap dost bulmak isteyene dosttur aslında.Hani çok yoğunuz koşturmacalarımız var falan filan!!! Kitab okuyacak "boş vaktim" yok deriz hatta pişkin pişkin...Şunu unutuyoruz galiba kitap boş zamanlarda okunacak kadar basit bişey mi...?

Halbuki günümüzün bir kısmını [ 15 dk olur- 30 dk olur- sadece günde 1 sayfa okumak olur] kitaba ayırmamız bunu hayatımızda yaşamamız lazım.Sizlerin yorumlarınızda şşunu gördüm:Teknoloji Tv İnternet vs vs... İşte artık internetten okunuyor falan evet bunu okuma olarak alabiliriz belki ama ; benim için kitap okumak o sayfaları elinle çevirmek o sayfanın mana kokan hislerini içine çekmek ... Yani kitap okumak için ona dokunmak gerekk hissetmek gerek...

kitap alışkanlık da olmamalı sırf alışkanlık diye de okunmamalı...Yani çok ince bi çizgi...Düşünün gün içinde aile ile hasbihal olmak alışkanlık mı? değil demi içten geldiği için muhabbet edilir içten gelmezse maalesef sanki zorunlulukmuş gibi olur değil mi? O yüzden bnm nacizane fikrimce " kitap okuma alışkanlığı" kelimesini "zorunluluk" olarak algılamamak ve bunun yerine "kitap ile dostluk kuramamak" dememiz daha uygun...

Üniversiteye hazırlandığım dönem işte eskisi gibi o süreçte kitap okuyamadım. kitap yerine test yaprakalrı yoldaş oldu.Ama rahatsız oluyordum bu durumdan. bizde arkadaşlarla dedik ki okula giderken otobüste kaç dakika sürüyorsa 15 dk mı 1 sayfamı okuyabiliyoruz sadece otobüste okuyalım diyorduk.Ve derken otobüste kitap okumamız ile bir iki sayfa derken bi baktık elimizdeki kitaplar bitti... Velhasıl eğer istersek ve Efendimiz sav in hayatını bir gün içinde neler yaptığını nasıl hareket ettiğini iyice hayatımıza işleyebilirsek galiba o zaman Kitap okuma da anlama da hayatımıza dahil olacaktır...

çok uzattım ben.kitap okumamak için çok sebeb var belki ama [ fiyatları vs vs] yorumlarınızı okuyunca gönül haznemden bunlar döküldü.Eksiklikler cahilliğimdendirr..

BU ARADA BURDAKİ YÖNETİCİ ABİLER KİTAP MI HEDİYE EDİYORMUŞŞŞ... ee BİZE DE DÜŞER Mİ ACEBAA... :) :eek: