Hz.mehdi nasil taninacak?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Yukarıdaki sözlerimizde altını çizmek istediğim husus Yukarıda ustad Bediüzzamanın Mehdiliğini ispatalamaya çalışmıyoruzm bilakis Risale-i Nurda yanlış anlaşılan Mehdilik mevzusunu aktarmaya çalışıyorum.

SaYa

Well-known member
Mehdî’nin, “Ben Mehdî’yim” diye ortaya çıkması, Mevdûdî’nin de belirttiği gibi sırr-ı imtihana ters düşer. O, “Ben Mehdî’yim” demeyecek, ancak îman ve ferasetle, verdiği hizmetler ve eserlerine bakılarak Mehdî olduğu anlaşılacaktır.

yani şunu anlayıyorz ki... olduğunu söyleyen, iddia eden zaten değildir.. kendiside mehdi olduğunu söylemeyecektir.... Allah razı olsun TaLHa .. konuyu okumuştum ama... burayı nie görmedim ki...

inþirah

Well-known member
Bakin hz mehdi as. O kadar çok mehdiyet ten bahsedek ki herkes onun mehdi olduğunu,üstadimiz said nursi hz.lerinin tabiriyle iman nuruyla anlayacak inşaallah...

ebrar172

Well-known member
mehdinin tasvir edilmesi konusunda benimde çok bildiklerim var...fakat buraya yazmayacağım...çünkü bu tasvirlerin güvenilirliğinden hiçbir zaman emin olamayız...

ayrıca bu konuda fazla takılmayı pek doğru bulmuyorum...
gerçek müslüman zaten tanıyacaktır hz mehdiyi....tıpkı kabirde münker ve nekirin sorduğu süalleri dünya hayatında ezbere bilenin bile cevaplayamayacağı gibi...

Hamiyetkar

Well-known member
Mehdî’nin, “Ben Mehdî’yim” diye ortaya çıkması, Mevdûdî’nin de belirttiği gibi sırr-ı imtihana ters düşer. O, “Ben Mehdî’yim” demeyecek, ancak îman ve ferasetle, verdiği hizmetler ve eserlerine bakılarak Mehdî olduğu anlaşılacaktır.

yani şunu anlayıyorz ki... olduğunu söyleyen, iddia eden zaten değildir.. kendiside mehdi olduğunu söylemeyecektir.... Allah razı olsun TaLHa .. konuyu okumuştum ama... burayı nie görmedim ki...

son noktayı, kırmızıyla yazılan yazın koymuş.. allah razı olsun saya..

ben mehdiyim, düşün peşime, diye piyasaya çıkanlar mehdi değildir..

iman ve ferasetle anlaşılır..

iman..

feraset..

rabbime ne kadar şükretsem az.. :)

inþirah

Well-known member
İmanın nuruyla coşan bir insan için bunlar belki de teferruat...Rabbim deccal-i lain in şerrinden bizleri muhafaza eylesin... Ferasetimizi açık eylesin... Anlayışımızı HAK üzere kılsın... Sapkınlıktan,sapıklardan ve Hak yoldan sapmaktan ÜMMET-İ Muhammediye'yi korusun... bizleri gaflette bırakmasın... selamet sahilinin yollarına eriştirsin...

amin... elfü elfi amin...

SaYa

Well-known member
İmanın nuruyla coşan bir insan için bunlar belki de teferruat...Rabbim deccal-i lain in şerrinden bizleri muhafaza eylesin... Ferasetimizi açık eylesin... Anlayışımızı HAK üzere kılsın... Sapkınlıktan,sapıklardan ve Hak yoldan sapmaktan ÜMMET-İ Muhammediye'yi korusun... bizleri gaflette bırakmasın... selamet sahilinin yollarına eriştirsin...

amin... elfü elfi amin...

aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

inþirah

Well-known member
SAYA 'DAN ALINTI

"6. Bediüzzaman Hz. Mehdi'ye Zemin Hazırlamıştır

"O ileride gelecek acib şahsın bir hizmetkarı ve ona yer hazır edecek bir dümdarı ve o büyük kumandanın pişdâr bir neferi olduğumu zannediyorum." (Barla Lahikası, 162

Üstad burada, kendisinin büyük kumandan olarak tarif ettiği, beklenen Mehdi olmadığını ancak onun yardımcısı olduğunu, onun faaliyetlerine zemin hazırladığını hatırlatmıştır

"O ileride gelecek acib şahsın" ifadesiyle Bediüzzaman açık bir şekilde Mehdi'nin kendinden sonraki bir dönemde geleceğini haber vermiştir

"Çok zaman evvel bir ehl-i velâyetten işittim ki; o zât, eski velilerin gaybi işaretlerinden istihrac etmiş ve kanaati gelmiş ki: "Şark tarafından bir nur zuhur edecek, bid'atlar zulümatını dağıtacak." Ben, böyle bir nurun zuhurura çok intizar ettim ve ediyorum. Fakat çiçekler baharda gelir. Öyle kudsi çiçeklere zemin hazır etmek lâzım gelir. Ve anladık ki, bu hizmetimizle o nurani zatlara zemin izhar ediyoruz." (Sikke i Tasdik i Gaybi 189- Mektubat 34

Mehdi dinimizdeki yanlış ve batıl uygulamaları kaldıracak ve yaşadığı dönem İslam'ın baharı olacaktır. Dolayısıyla Üstad yaşadığı dönemi İslam'ın kışı olarak adlandırarak, yakın gelecekte, yani İslam'ın baharında gelecek Mehdi ve yardımcılarına çalışmalarıyla ancak zemin hazırladıklarını söylemiştir.

7. Hz. Mehdi'yi Risale-i Nur ya da Müellifi Sanmak Hatadır

"...Risale-i Nur'un şahs-ı manevisini haklı olarak Hz. Mehdi telakki ediyorlar. O şahs-ı manevinin de bir mümessili, Nur şakirdlerinin tesanüdünden gelen bir şahs-ı manevisi ve o şahs-ı maneviden bir nevi mümessili olan biçare tercümanını zannettiklerinden, bazen o ismi O'na veriyorlar. Gerçi bu, bir iltibas ve bir sehivdir, fakat onda mes'ul değiller." (Tılsımlar Mecmuası, 201

Üstad Risalelerin bazı yakınları tarafından Mehdi olarak görüldüğünü ancak bunun bir hata olduğunu hatırlatmıştır. Üstad'ın ifadeleri bu konuda şüpheye ve tartışmaya mahâl vermeyecek kadar açıktır. Mehdi, net olarak "tek bir kişi" olarak anlatılmış, ayrıca yanındaki yardımcılarına kadar detay verilmiştir. Yani Mehdi bir topluluk veya Risale-i Nur değildir".....

SAYA' DAN BİR DİĞER ALINTI

"şu fakirin yanında/gözünde BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ HAZRETLERİ mehdidir!
bizim içinde bu böyledir...... Gönlümüzde o olduğuna inanıyoruz... "

kusura bakmayın ama gerçekten çok kafam karışık bunları araştırıyor olmam sanırım bir kusur değildir... risale-i nurun ve üstadımızın bu kadar açıklamasının ardından onun hz.mehdi olduğunu düşünmek tezat değil mi?

SaYa

Well-known member
SAYA 'DAN ALINTI

"6. Bediüzzaman Hz. Mehdi'ye Zemin Hazırlamıştır

"O ileride gelecek acib şahsın bir hizmetkarı ve ona yer hazır edecek bir dümdarı ve o büyük kumandanın pişdâr bir neferi olduğumu zannediyorum." (Barla Lahikası, 162

Üstad burada, kendisinin büyük kumandan olarak tarif ettiği, beklenen Mehdi olmadığını ancak onun yardımcısı olduğunu, onun faaliyetlerine zemin hazırladığını hatırlatmıştır

"O ileride gelecek acib şahsın" ifadesiyle Bediüzzaman açık bir şekilde Mehdi'nin kendinden sonraki bir dönemde geleceğini haber vermiştir

"Çok zaman evvel bir ehl-i velâyetten işittim ki; o zât, eski velilerin gaybi işaretlerinden istihrac etmiş ve kanaati gelmiş ki: "Şark tarafından bir nur zuhur edecek, bid'atlar zulümatını dağıtacak." Ben, böyle bir nurun zuhurura çok intizar ettim ve ediyorum. Fakat çiçekler baharda gelir. Öyle kudsi çiçeklere zemin hazır etmek lâzım gelir. Ve anladık ki, bu hizmetimizle o nurani zatlara zemin izhar ediyoruz." (Sikke i Tasdik i Gaybi 189- Mektubat 34

Mehdi dinimizdeki yanlış ve batıl uygulamaları kaldıracak ve yaşadığı dönem İslam'ın baharı olacaktır. Dolayısıyla Üstad yaşadığı dönemi İslam'ın kışı olarak adlandırarak, yakın gelecekte, yani İslam'ın baharında gelecek Mehdi ve yardımcılarına çalışmalarıyla ancak zemin hazırladıklarını söylemiştir.

7. Hz. Mehdi'yi Risale-i Nur ya da Müellifi Sanmak Hatadır

"...Risale-i Nur'un şahs-ı manevisini haklı olarak Hz. Mehdi telakki ediyorlar. O şahs-ı manevinin de bir mümessili, Nur şakirdlerinin tesanüdünden gelen bir şahs-ı manevisi ve o şahs-ı maneviden bir nevi mümessili olan biçare tercümanını zannettiklerinden, bazen o ismi O'na veriyorlar. Gerçi bu, bir iltibas ve bir sehivdir, fakat onda mes'ul değiller." (Tılsımlar Mecmuası, 201

Üstad Risalelerin bazı yakınları tarafından Mehdi olarak görüldüğünü ancak bunun bir hata olduğunu hatırlatmıştır. Üstad'ın ifadeleri bu konuda şüpheye ve tartışmaya mahâl vermeyecek kadar açıktır. Mehdi, net olarak "tek bir kişi" olarak anlatılmış, ayrıca yanındaki yardımcılarına kadar detay verilmiştir. Yani Mehdi bir topluluk veya Risale-i Nur değildir".....

SAYA' DAN BİR DİĞER ALINTI

"şu fakirin yanında/gözünde BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ HAZRETLERİ mehdidir!
bizim içinde bu böyledir...... Gönlümüzde o olduğuna inanıyoruz... "

kusura bakmayın ama gerçekten çok kafam karışık bunları araştırıyor olmam sanırım bir kusur değildir... risale-i nurun ve üstadımızın bu kadar açıklamasının ardından onun hz.mehdi olduğunu düşünmek tezat değil mi?

... bakmayı ve görebilmeyi nasip etsin Rabbim...

inþirah

Well-known member
Bediüzaman hz'leri o zaman yalan mı söylüyor...(haşa)

İnkar etmemesi gerekmez miydi o zaman. Pekala sadece sükutla mukabele edebilirdi.

Hamiyetkar

Well-known member
Bediüzaman hz'leri o zaman yalan mı söylüyor...(haşa)

İnkar etmemesi gerekmez miydi o zaman. Pekala sadece sükutla mukabele edebilirdi.

alllah dostlarından birine "sen evliya mısın" diye sorsan, ne cevap verir?

:)

daha nerde kaldı mehdilik..

hz.üstada da "sen mehdi misin" diye sorulsa (ki sorulmuş);

he ya ben mehdiyim, hala benim ne olduğumu anlayamadınız mı keçeliler mi diyecekti?

görünen o ki bu hamur (konu) daha çok su götürecek..

hz.mehdi'yi tanıyan tanıyor..

herkesin mehdisi kendine..

allah herkesin mehdisini kendine mübarek etsin.. :)

bizimkisini de bize..

inþirah

Well-known member
Amenna ve saddakna...

Ama ilim sorgulanmaz değildir...

Elhamdülillah ben de nur talebesiyim üstadimi tanimaktan ve risale-i nurlari okumaktan aldiğim hazzi tarif edemem.. Ama bu benim arayici,araştirici bir mü'min olmami engellemez...

Ben risale-i nurlari arayarak,arzulayarak buldum... Inaniyorum bu aramam beni sahil-i selamete çikaracak... (ahit sandiği bulunmadi.. Hz.isa mehdi arkasinda beyt'ül makdis'de namaz kilmadi.... Bunlari beklemek en doğal hakkim...)

beni müslümanlardan kilan rabbime hamdolsun

Hamiyetkar

Well-known member
Amenna ve saddakna...

Ama ilim sorgulanmaz değildir...

Elhamdülillah ben de nur talebesiyim üstadimi tanimaktan ve risale-i nurlari okumaktan aldiğim hazzi tarif edemem.. Ama bu benim arayici,araştirici bir mü'min olmami engellemez...

Ben risale-i nurlari arayarak,arzulayarak buldum... Inaniyorum bu aramam beni sahil-i selamete çikaracak... (ahit sandiği bulunmadi.. Hz.isa mehdi arkasinda beyt'ül makdis'de namaz kilmadi.... Bunlari beklemek en doğal hakkim...)

beni müslümanlardan kilan rabbime hamdolsun

kardeş ne diyeyim sana..

sen beklemeye devam et..

Satuk Buðra Han

Well-known member
Said-i Nursiye Peygamberimizin vasfını tarif ettigi Mehdi demek hem said-i nursiye hem Peygamberimize s.a.v yanlış konuşmuşlardır demek Ne Said-i nursi mehdidir ne Adnan oktar mehtidir ne Fetullah Gülen hoca efendi Mehtidir hadisi şeriflerde tarif çok acık yapılmış seyyid olacak bu arap olması demektir soy bakımından isa a.s birleşecek deccal ile savaşacak onun duası ile yecuc mecuc yagmur isnad edilerek helak olacak bunlar henüz olmamış yaşamnamıştır onun için sölenilen kimselerin mehdi olması mümkün degildir bütün cemaatler kendi mürşitleri için mehti derler hepsini tek tek yazmayayım mehti bunların hiç birisi degildir hadis şeriflerde 40 yaşlarında zuhur yani kendini ilan edecegi yazar o dediginiz yani mehtidir denilenlerin hepsi yada bir cogu alimdirler ama mehti degillerdir

Peygamberimizin s.a.v soyu bilinmektedir kaybolmuş degildir ve onun soyundan gelecegi kesindir

O Peygamberimiz s.a.v gibi zuhruna kadar sade bir hayat yaşar ve ömrü olan bu nesil onu görür

En dogrusunu Allah cc bilir diye baglayayım

inþirah

Well-known member
Estağfurullah kimseye had bildirmek derdinde değilim. Herkes haddini biliyor ama sanki sizin cevaplariniz bir had bildirmek amaçli... Ben susmam gereken zamani illaki bilirim...
Niyetim bazi sorularima cevap almakti ama herkes benim verdiğim cevaplari veriyor... Yani aydinlanmiş değilim... Bir müslüman müslümanliğinin gereğini yerine getiriyorsa hz.mehdi yi bilsin bilmesin,tanisin tanimasin onun kaybedeceği bir şey yok... Hüsnü-ü zanni kimi gösteriyorsa onu bilmek durumunda... şüphesi varsa araştirmak durumunda. çünkü bununda vebali var..
Soru soruyorum cevap yok sadece "tamam sen uğraş sen bekle... Seninki sana benimki bana" kabilinden cevaplar aliyorum... O zaman;
herkeş işine bakmali değil mi... Ben kendi nefsime söylüyorum sadece... Nifak çikarmak derdim değil... Bunu kendim araştirarak ta bulabilirim... üstadimiz demiyor mu risale okumaniz yeterli bana ve birilerine bağli kalmak zorunda değilsiniz diye...

Fi emanillah