Hz. İsa, kıyamet kopmadan önce tekrar yeryüzüne inecek mi ?

Huseyni

Müdavim
Mealini verdiğiniz ayetlerde Hz İsa as gelemeyecek diye birşey ben göremedim. Ki gelecek diye yazan onca alimin sözüne inanmak çok daha efdal. Bu konuda istediğiniz kadar ikna edici yazılar bulabilirsinzi. Bektaşi gibi ayeti kafamıza göre yorumlayıp kendi ilmimizle aksi hükümler vermeye kalkmayalım.

kýrýmlý

Well-known member
Dünyaya ikinci kere gelen ve insanlarla münasebette bulunan Hz. İsa Ahiret gününde Allah a,dünyaya ikinci kere gelmiş olsaydı,"İçlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun." mu derdi?

Sadece biraz düşünün.

kýrýmlý

Well-known member

Sevgili paradiseee

Gönderdiğin linki baştan sona okudum.Tüm delil olarak sunulan ayet ve hadisleri okudum.Ancak benim yukarıda delil olarak sunduğum maide 116 ve 117. ayetler buradada hiç konu edilmemiş maide 110. ayeti gören kişiler-maide 110 delil olarak sunulmuş- 117 yi ısrarla gömüyorlar.Çünkü maide 117 yi görseler Hz.İsa gelecek iddiası tamamen yok oluyor.

Buyrun hep beraber Hz.İsa gelecek iddiasını savunanlara soralım neden maide 117 yi görmezden geliyorsunuz?

kýrýmlý

Well-known member
İspat yoluna gitmiyecem gerek duymuyorum, sizin icazet nerden bi sölermisiniz ?

Buyur Hüseyni Kardeşim her ispat yoluna git.Benimde merak ettiği o zaten ispat et bende öğreneyim.

İcazetimde aşşağıdaki ayetler.Bu ayetlere hepimiz muhatabız.Sanada banada indirilmiş bu ayetler onun için söylüyorum bir düşünün diye.

12/2- Biz onu, akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur’an olarak indirdik
smilies

13/4- Yeryüzünde birbirine komşu kara parçaları, üzüm bağları, ekinler; bir kökten çıkan çok gövdeli ve tek gövdeli hurma ağaçları vardır ki hepsi aynı su ile sulanır
smilies
Ama biz ürünleri konusunda bir kısmını bir kısmına üstün kılıyoruz
smilies
Şüphesiz bunda aklını kullanan bir kavim için (ALLAH’ın varlığını gösteren) deliller vardır
smilies

16/12- O, geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin hizmetinize verdi
smilies
Bütün yıldızlar da O’nun emri ile sizin hizmetinize verilmiştir
smilies
Şüphesiz bunlarda aklını kullanan bir millet için ibretler vardır
smilies

16/67- Hurma ağaçlarının meyvelerinden ve üzümlerden hem içki, hem de güzel bir rızık edinirsiniz
smilies
Elbette bunda aklını kullanan bir toplum için bir ibret vardır
smilies

2/164- Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, ALLAH’ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgarları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır
smilies

2/170- Onlara, “ALLAH’ın indirdiğine uyun!” denildiğinde, “Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz (yol)a uyarız!” derler
smilies
Peki ama, ataları bir şey anlamayan, doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı (onların yoluna uyacaklar)?38 38

2/171- İnkar edenleri imana çağıran (peygamber) ile inkar edenlerin durumu, bağırıp çağırmadan başka bir şey duymayan hayvanlara seslenen (çoban) ile hayvanların durumu gibidir
smilies
Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler
smilies
Bundan dolayı anlamazlar
smilies

Huseyni

Müdavim

2/170- Onlara, “ALLAH’ın indirdiğine uyun!” denildiğinde, “Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz (yol)a uyarız!” derler
smilies
Peki ama, ataları bir şey anlamayan, doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı (onların yoluna uyacaklar)?38 38

Siz benim inandığım alimlere birşey anlamayan mı demek istiyorsunuz açıkça teyid eder misiniz ? Bektaşi gibi kırpmayın kafanıza göre yorum yapmayın dediğim zaten buydu benim. Yani o kadar alime inanmıyacaz da sizin iki satırlık yorumunuzlamı hüküm vericez ? Fazla ileri gitmeyin...

kýrýmlý

Well-known member
Bana mı kızıyorsun ayete mi anlıyamadım.Çünkü bu sözler benim değil Allah ın sözleri ve bu sözlere sizin olduğunuz kadar bende muhatabım yukarıda belirtmiştim.

Neden benimle bir şeyi tartışırken sürekli kavgacı bir üslup kullandığınızı da ben anlamış değilim.

Konu ile alakalı "ispat yoluna gitmeyeceğim" demişsiniz,bende gidin ispat yoluna dememe rağmen kavgacı üslubu seçmişsiniz.İspat yoluna gitsenizde bizde anlasak ne demek istediğinizi daha iyi olmaz mı?

Huseyni

Müdavim
Bana mı kızıyorsun ayete mi anlıyamadım.Çünkü bu sözler benim değil Allah ın sözleri ve bu sözlere sizin olduğunuz kadar bende muhatabım yukarıda belirtmiştim.

Neden benimle bir şeyi tartışırken sürekli kavgacı bir üslup kullandığınızı da ben anlamış değilim.

Konu ile alakalı "ispat yoluna gitmeyeceğim" demişsiniz,bende gidin ispat yoluna dememe rağmen kavgacı üslubu seçmişsiniz.İspat yoluna gitsenizde bizde anlasak ne demek istediğinizi daha iyi olmaz mı?

Ayetleri işinize geldiği gibi yorumlayan biriyle neyin ispatına uğraşayım. Herşey net ve açık belli zaten. Siz o ayetlerle Allahın ruhsat vermiş olduğu kişileri yalancı yerine koymaya kalkarsanız kendi kendinize dinletirsiniz ispatlarınızı yorumlarınızı. Bu yüzden teşekkür mü etmeliyim size ?

kýrýmlý

Well-known member
Ayetleri işinize geldiği gibi yorumlayan biriyle neyin ispatına uğraşayım. Herşey net ve açık belli zaten. Siz o ayetlerle Allahın ruhsat vermiş olduğu kişileri yalancı yerine koymaya kalkarsanız kendi kendinize dinletirsiniz ispatlarınızı yorumlarınızı. Bu yüzden teşekkür mü etmeliyim size ?

Sevgili Hüseyni Kardeşim
Sen bana icazetimi sordun bende sana o ayetleri sıraladım.Yani o ayetleri kendi icazetim olarak sıraladım.Kendimden başka biri için hiç birşey isnat etmiyorum.Bu ayetlerin muhatabının ben olduğumu ama ben olduğum kadar seninde herkesinde olduğunu söyledim.Neden beni Bektaşilikle suçluyorsun?Bırak bunları konu ile alakalı ispat yoluna git ben doğruyu öğreneyim o zaman.Rabbimiz demiyormu "onlar sözün en güzeline uyarlar"(zumer 18) diye.

ASHAB-I BEDR

Well-known member
İcazet kaynaklarınız aliminizle ( Ama ayetleri değişik yorumlayarak ) aynı...Bizi şaşırtmaya devam edin Kırımlı:005:...

[YOUTUBE]W8mFf-hpAEM&feature=related[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]VUb3x7R5fHA&feature=related[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]emm29mJZD0o&feature=related[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]_qCKR4oy4Ko&feature=related[/YOUTUBE]

bende hatimimde maide suresindeydim hemde son sayfalarında elmalılı hamdi yazırdan mealiyle birlikte okuyorum tavsiye ederim hem arapçasından hem mealinden oku maide suresini ve diğer ayetlerede bakmanı okumanı tavsiye ederim.

kýrýmlý

Well-known member
Daha önceden yayınladığın kırpılmış iftira videolarından mı bunlarda öyleyse hiç boş yere vaktimizi alma.Birer dakikalık olduklarına göre yeni bir iftira rüzgarı estirmeye çalışıyorsun.

kýrýmlý

Well-known member
bende hatimimde maide suresindeydim hemde son sayfalarında elmalılı hamdi yazırdan mealiyle birlikte okuyorum tavsiye ederim hem arapçasından hem mealinden oku maide suresini ve diğer ayetlerede bakmanı okumanı tavsiye ederim.

Maide 117 yi okudunuz mu?Nasıl bi kanaat oluşturdu sizde.Ben,bana gönderdiğiniz linkteki tüm ayet ve hadisleri okudum.

kýrýmlý

Well-known member
Ashabı Bedr kardeşim

İtiraf etmeliyim ki yayınladığın videoları seyrettim.Ben bunları daha önce kader inancı hakkında yayınladığın iftira videosu gibi olduğunu zannetmiştim.

Senden çok özür dilerim bu sefer düzmece bir iftira videosu yayınlamamışsın.

Videoların hepsi çok güzel konuyu gerçekten anlaşılır kılan videolar sana çok teşekkür ederim.Herkesede seyretmesini tavsiye ederim.

biliyorsan konuş alim sansınlar bilmiyorsan sus adam sansınlar. aklıma bu geldi ben yorum getirebilecek kadar görmüyorum kendimi.yalnız hz. isa ve h.z mehdiye inanıyorum.allah bilir en doğrusunu.

Huseyni

Müdavim
Sen bana icazetimi sordun bende sana o ayetleri sıraladım.

Ayetlerin mealinden yola çıkarak hüküm vermeye kalkmanız sizin icazetinizi göstermiyor. Ben sadece Üstadımın "gelecek" dediği sözüne kanaat ediyorum. Ve alimlerin söylediklerine uyma yolunda istediğiniz kadar hadis ayet vs. bulunabilir. O yüzden de yeniden bir ispat aramam mevzu bile olamaz.

Huseyni

Müdavim

Bir şeyin yerini gösteren davasını ispat eder. Aksini iddia eden bütün ispatları tek tek çürüterek ancak davasını ispat edebilir. Ahir zaman hakkında nakledilen hadisler, alimlerin yorumları ve bu meseleye işaret eden ayetleri tek tek çürütecek kadar ilminiz varsa buyrun devam edin. Mesela Beşinci Şua da ve Birinci Mektupta bu konu ile ilgili rivayetleri bulabilirsiniz.

Biraz da üstün zekanızla ve ilminizle şu yazıları okuyun. İçinden kırpmadan bir bütün olarak bunları çürütün çürütebilirseniz.

Sorularla İslamiyet | Kur'an-ı Kerim, Hz. İsa'nın ahir zamanda geleceğini neden açıkça ifade etmemiştir?

Sorularla İslamiyet | Hz. İsa`yı Beklerken

Sorularla İslamiyet | Hz. İsa'nın dünyaya tekrar gelmesi nasıl olacak?

Sorularla Risale | HZ. Ä°SA (A.S) NASIL GELECEK?

Sorularla Risale | Hazreti Ä°sa (a.s) Geldi mi, geldiyse kimdir?

Sorularla Risale | Hz. İsa'nın deccalı ve temsil ettiği inkar-ı uluhiyet fikrini öldüreceği ifade ediliyor. Risalelerin sair yerlerine bakıldığı zaman, deccalı komünizmin temsil ettiği ve Risalelerin inkar-i uluhiyet fikrini öldürdü

Sorularla İslamiyet | Hz. İsa aleyhisselamın inmesine inanmak gerekli midir? Delilleri nelerdir? Maturidi ve Eşari'nin erkan-ı imaniyeden saydıklarını idda edenler olduğu gibi, bu alimlerin erkan-ı imaniyeden saymadıklarını idda edenler de vardır...

Birkaç tanede hadis.

Ebu Hureyre şöyle demiştir:
Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki: Hayatım elinde olan Allah'a yemin ederim ki, Meryem oğlu (İsa Aleyhisselam)'ın adil bir hakim olarak sizin içinize inmesi muhakkak yakındır. O, salibi (haçı) kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracaktır, mal o kadar çoğalıp taşacak ki, hiç kimse mal kabul etmez olacaktır.

Sahih-i Müslim, 6/532

Ebu Hüreyre (r.a.)'den rivayet edilmiştir:
Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki: Benliğime hakim olan zata yemin ederim ki, Meryem'in oğlunun adaletli bir hakem olarak size inmesi pek yakındır. O, Haç'ı kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracak; mal çoğalacak ki, kimse onu kabul etmeyecektir.

Sünen-i Tirmizi, 4/93Ebu Hüreyre'den rivayet edildiğine göre;
Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: İsa bin Meryem adil bir hakim ve adaletli bir imam (devlet başkanı) olarak (gökten yere) inmedikçe kıyamet kopmayacaktır. O, (indiğinde) haçı kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracaktır. Mal da o kadar çoğalacaktır ki hiç bir kimse mal kabul etmeyecektir.

Sünen-i Ibni Mace, 10/340
Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki:
İsa bin Meryem (a.s.) benim ümmetim içinde;

1- adaletli bir hakim ve (yönetimde) adil bir imam olacak,
2- haçı kırıp ezecek ve domuzu öldürecektir.
3- (Zimmilerden) Cizyeyi kaldıracak,
4- ve zekatı terkedecektir. Artık ne koyun, keçi, sığır sürüsü ne de deve sürüsü üzerine zekat memuru çalıştırılmayacaktır.
5- Kap su ile dolduğu gibi yeryüzü barışla dolacaktır.
6- Din birliği de olacak, artık Allah'tan başkasına tapılmayacaktır.

Sünen-i Ibni Mace, 10/334