GAVSI HIZANİ VE BEDİÜZZAMAN

onahayran

New member
Bediüzzaman'ın babası Sofi Mirza, birgün Bitlis'in Hizan kazasına bağlı Geyda'dan geçerken Gavs-ri Hizan'ın dergahına gelmiş. Gavs, o sırada kendi has halifeleriyle hususî olarak sohbet ediyormuş. Bediüzzaman'ın babası Sofi Mirza Gavs ile mutlaka görüşmek istediğini söylemiş. Müridleri ve talebeleri, "Gavs şu anda kimseyi kabul etmez, hususi sohbettedir" demişlerse de, Sofi Mirza ısrar etmiş, "Eğer siz Gavs'a haber vermezseniz, ben kendim gidip kapıyı çalacağım" demiş. Müridleri, "Öyle ise git çal" demişler.

Bunun üzerine Sofi Mirza gitmiş, Şeyhin kapısını çalmış ve içeri girmiş. Gavs Hazretleri onu görür görmez ayağa kalkmış ve hürmetle karşılayıp kucaklamış, koluna girmiş ve getirip kendi yerine oturtmuş. Sofi Mirza onunla birşeyler konuşmuş. Gavs ise devamlı "beli! beli" diyerek onu tasdik etmiş. Nihâyet Sofi Mirza izin istemiş; çıkıp gitmiş.

Durumu merakla seyredenlerden ve Gavs'ın* halifelerinden Molla Halid-i Erukî hayretim gidermek için Gavs Hazretlerine "Kurban, bu fakir adamda ne var ki, bu kadar iltifatlarda bulundunuz. Bize göre siz bu fakir Mirzo'ya fazla iltifat ettiniz, yahut bize böyle geldi" demiş.

Bunun üzerine gayet ciddileşen Gavs Hazretleri şu cevabı vermiş:

"Efendiler! Bu fakir Sofi'nin sulbünden öyle bir çocuk dünyaya gelecektir ki, yüz kutbiyet onun derecesine yetişemez."

kaynak

bahauddin

Yeni Üye
S.a. Ben bu yazılan hikayenin kaynağını (Bu zamandaki yazılı kaynağını değil) yani o dönemde kimin rivayetiyle ve hangi kitapta yazıldığını öğrenebilirmiyim.

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Aleyküm selam Kardesim..

"Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi'yi Anlatıyor 4. Kitap" kitabı "Necmeddin Şahiner" tarafından yazılmıştır.

Bu alinti yazi (Son Şahitler kitabının, birinci cildinden derlenmiştir...)

Evveliyatini yazardan veya kaynagindan ögrenebilirsiniz insallah..