FORUM NASIL KULLANILIR ?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Es-Selamu Aleykum

uzun zamandır forumalrda dolasmaktayım bir cok kardeşimizin forumu cok farklı bir dünya olarak gördüklerine şahit oldum; halbuki coğu forumların onlardaki yeteneğe ihtiyacı olduklarınıda hissettim kardeşlerimize forum nasıl kullanılır nasıl mesaj yazılır, neredeki hangi işaret neye yarar geniş olarak anlatmaya karar verdim..

Bütün paylaşım forumları ücretsizdir..Bunu sölüyorum çünkü bir kac kere karsılasdım üyelik ücretli mi diye.Aslına bakılırsa paylaşımda bulunanlara belirli bir ücret verilmeli :)

capture16tn.jpg

capture30sg.jpg

Eğlenceye dayalı paylaşım forumlarında Üyelik sözleşmesi coğu zaman kaale alınmıyor velakin mutaalaya dayalı SaidNur Forum gibi paylaşım Forumlarında kaale alınmalı çünkü buradaki kabul edeceğiniz kurallara forumdaki disiplini sağlamakdır...

Forumlara kayıt olduğunuzda mutlaka gecerli bir e-posta adresi kullanmalısınız cünkü hemen hemen butun forumlarda aktivasyon sistemi vardır . Bu sekilde yazmıs olduğunuz e-postaya uyelik kodunuz gönderilir ve o kod ile üyeliğinizi aktif edersiniz. Salisen Üyelik şifrenizi unuttuğunuzda veyahut kullanıcı adınızı unutursanız yine o e-posta aracılığı ile bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Eğer ki şifrenizi unutursanız butun şifre girdiğiniz bölümün alt kısmında şifremi unuttum linki vardır oraya tıklayarak gerekli parametreleri girerek Üyelik bilgilerinizi e-postanıza gönderebilirsiniz . Örneğin :

capture48bh.jpg

Foruma bağlanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ne kadar bağlı kalmak istediğinizdir eğer kendi bilgisayarınızdan bağlanıyorsanız zamanın önemi yok ama cafe tarzı veya baskasına ait bir bilgisayara dan bağlanıyorsanız mutlaka zamanlı bağlanmanızı tavsiye ederim olurda forumdan cıkıs yapmazsınız ve bölelikle kullanıcı bilgileriniz el değiştirebilir ve mutlaka işiniz bittikden sonra forumda üst kısımda bulunan butonlardan en sağda ki cıkış butonu ile cıkış işlemini yapmanızdır...

Hayatta bir defa yasıyacağınız veyahut yapmanız kereken bir seyde cimrilik yapmamanızdır mesela forumdaki kurallar bir defalığa mahsusdur guncelleme olmadığı sürece ..Onun için Forum Kurallarını mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum..

Kimisi Forumları sadece takip amaclı kullanır kimisi paylaşım amaclı eğer siz paylaşım amaclı kullanıyorsanız paylaşımda bulunmadan önce mutlaka Forum içi arama yapmalısınız. Mesela Yine Forum sayfasının üstünde bulunan butonlardan Arama Butonu ile Paylaşmak istediğinz Konu daha önce acılmıs mı veya merak ettiğiniz bir konu hakkında konusulmus mu bakabilirsiniz . bu işlemlerden Sonra paylaşıma gecebilirsiniz ama unutmayalım ki uzun uzun yazıları kimse okumaz siz hic cok uzun paylasımları okudunuz mu ? En iyi ihtimal göz gezdirmişsinizdir onun için sizlere tavsiyem paylasımlarınız olduğunca kısa ve alıntı yazılardan uzak olmasıdır .Paylaşımlarınız herdaim eğitici, öğretici ve ve birseyler verici olmalı yoksa vakit kaybından baskada birşey olmaz...

Öncelikle okuduğunuz bir konuya cevap yazmak isterseniz :

Konu mankeni olarak elime gelen ik konuyu alıyorum :) mesela Neden hep Risaleler Okunmakda konusuna cevap yazacağız ; cevaplarımız mutlaka konu ile alakalı ve ispata dayalı olmalı ...

İster Konunun hemen üstünde sağda bulunan alıntı butonu ile konuyu alıntı yaparak cevabımızı yazarız

capture51lt.jpg

İstersenizde Konunun yada Mesajın Sonunda bulunan Sağ kösedek butonları kullanabiliriz eğer daha sonra okumak istiyorsak okumadı butonuna tıklayarak konunun okunmadığını hatorlmaya calısırız .. Cok beğendiğiniz bir konu ve sevdiklerinizinde bundan istifade etmesini istiyorsanız KONU GÖNDER butonu yardımıyla konuyu sevdiklerinize mail olarak gönderebilirsiniz İstersenizde CEVAPLA butonu ile konuya cevap yazabilirsiniz, isterseniz Haber Ver Butonu ile Konu takipi yapabilirsiniz yani konuya her yeni mesaj geldiğinde Site sistemi mail adresinize size konu hakkında durum raporu sunacak , istersenizde YAZDIR butonu ile konuyu yazdırabilirsiniz...

capture65vt.jpg

Yeni Konu göndermekde mesaj göndermek gibi kolaydır :

Konu göndermek istiyorsanız öncelikle Konunun iceriğine ait olan Bölüme yazmalısınız mesela konu bir fıkra ise Fıkraların olduğu bölüme yazmalısınız ki forum disiplini sağlansın :

Konu göndermek içinde girdiğiniz bölümde sağ tarfda hem altta hemde üstte gerekli butonları görürsünüz : HABER VER Butonu daha önce dediğimiz gibi durum hakkında size mail ile bilgilendirme sunra eğer buradaki Haber Ver butonu ile haberdar edilmek isterseniz mesela diyelim ki Nur Hizmetleri Bölümüne girdiniz ve oradaki haber ver butonu ile haberdar olmak istediniz işde o zaman o bölüme ne konu eklenirse eklensin size mail ie haber verilir.. OKUNDU SAY bu buton ilede okumak istemediğiniz konuları okundu saymıs olursunuz .. YENİ KONU Butonu ilede tıkladığınızda Yeni konu acabilirsiniz :

capture88er.jpg

Geldik Konu acmaya Burada Konu Başlığına Kısa ve Öz bir şekilde Turkcemize sahip cıkarak Konu baslığını yazıyoruz hemen altında mesaj simgesi yani konunun basında cıkmasını istediğiniz simgeyi seciyoruz akabinde konumuzu yazmaya baslıyoruz yazı yazdığımız kısmın hemen üstünde ceşitli işaretler var bunlar yazılarını daha hoş ve stillerde yazmanızı sağlar deneme yanılma yolu ile her birini kullanmanabilirsiniz yazınızıda yazdıkdan sonra hemen altta görmüş olduğumuz gönder ve önizleme butonları var ön izleme ile konumuzun nasıl cıkdığını görebiliriz bölelikle düzenleme şansımızda olur akabinde yazımızı gönder butonu ile göndeririz..

capture76bv.jpg

Gelelim Mesaj Yazdığımız Kısmın hemen altındaki Resim Yükleme ve Dosya Yükleme Bölümlerine :

Bilgisayarımızda bulunan bir resmi veya bir dosyayı işde bunlar sayesinde forumdaki arkadaslarla paylasabiliriz ; Paylasmak istediğimiz bir resim ise Gözat butonuna tıklayarak bilgisayarımızda resimin olduğu yeri bulup ac diyerek seceriz ve yukle butonu ilede resmimizin yuklenmesini sağlarız daha sonra yuklenmiş olan resmimize ait kodları alıp yazı yazdığımız kısma kopyala yapıstır ile paylasırız göndermeden önce önizleme yapılırsa düzenleme şansımızın olacağını unutmayalım ..

capture100sm.jpg

capture110ao.jpg

Üye Olma , Üyelik İşlemleri, Forum Hakkında Kısa Bilgi , Öğrenmek , Palaşmak buaraya kadar bu konuları öğrenmiş olduk ..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Evet Arkadaşlar şimdide Profil Bilgileri ve Özel Mesaj Hakkında Kısa Bilgi vereyim...

Sayfanın üst kısmında butonlar arasında bulunan Profil Butonuna tıklayarak Forumda ki ayarlarımızı Yapabiliriz :

capture142to.jpg

capture159dr.jpg

Bu kısımda yuvarlak içine aldığım linklerle genel ayarlarınızı yapabilirsiniz en sık ayarlanılması istenilen AVator Yani Kullanıcı Resmi, İmza ve Özel Mesaj sizlere bunu aktaracağım ..

Kullanıcı Resmini nasıl ayarlayabiliriz ?

Profilimize girdiğimizde sağ kısımda Kullanıcı ayarlarını secerek gelecek olana pencerede en üstte kişisel resim yani sitenin kendi albumunden secebilirsiniz veyahut bir altındaki KENDİ RESMİM VAR seceneği ile url adresi mevcut olan bir adres yazarak kullanabilirsiniz veyahut KENDİ RESMİMİ YUKLEYECEĞİM seceneğini kullanarak bilgisayarınızda bulunan bir resmi kullanabilirsiniz ... Daha sonrasında En altta bulunan kimliği değiştir butonu ile de girmiş olduğunuz bilgileri kaydedebilirsiniz ...

capture167xe.jpg

Kullanıcı İmzasını Nasıl Ayarlıyabiliriz ?

Yine az önceki avatar kullanıcı resmi ile aynı sayfada ki imza kısmına yazmak istediğiniz yada görünmesini istediğiniz hos eklentirleri koyabilirsiniz akabinde kimliği değiştir butonu ilede girmiş olduğunuz bilgileri kaydetmiş olursunuz..

capture171rc.jpg

Özel Mesaj Nasıl Gönderebilirim :

Forum Sayfasının Sol Ustunde bulunan Özel Mesajlar linkine tıklayarak Özel mesaj panosuna girebilirsiniz sol tarafda bulunan ceşitli parametreler ilede özel mesaj gönderebilirsiniz :

capture187kj.jpg

capture191vf.jpg

capture206dx.jpg

Gerekli parametreleri inceleyerek Gönderebiliriz Ama Unutulmaması gereken bir husus var özel Mesajın ne yönde kullanılması gerekdiğine dair Forum Kurallarında Dile Getirmişdik ... Özel Mesaj Ancak Forum İçi Yardıma Dair Olmalı ...Gelecek olan Özel mesajlara ise aynı yerden ulasabilir yada size verilen uyarı ile bakabilirsinz...

Selam ve Dua ile...

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Ynt: FORUM NASIL KULLANILIR ?

Arkadaslar

Butonların olduğu yerde yardım butonu mevcut ve turkce olarak Forum konusunda geniş bilgi vermekde bu konuyu acdığımızda orada anlatılanlar ingilizce idi hem su an bu konuda bazı resimler upload sitesinden silinmiş yine sorularınız burada sorabilir yardım için ise yardım butonuna tıklayabilirsiniz :

Yardım

QimiL

New member

mubarek anlatmışsında ben hec anlamadım neyse hedi hedi öreniriz hep sorunuda karşıda aramıyacan kendinede bakacan demişdiler saolasın

KaLeM

Active member

e yani bu kadar açıklamadan sonra sorun burda denemez değilmi, gayet açık yazılmış, teşekkur ettık abilere

ama bende şu butonlar yok, gitmiş, herkestemi aynı bende mi virüs var acaba ??

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici

KaLeM ' Alıntı:
e yani bu kadar açıklamadan sonra sorun burda denemez değilmi, gayet açık yazılmış, teşekkur ettık abilere

ama bende şu butonlar yok, gitmiş, herkestemi aynı bende mi virüs var acaba ??

Nerede butonar yok :S

Soru : Forumda Resim sağda yazı resmin solunda olsun yada tam tersini nasıl yaparız ?

Cevap :

Cevapla ile cevap yazdığımız yerde yazı editörünün hemen üstündeki yazımıza sekil verdiğimiz kücük resimlerin olduğu yerde kareli üc tane yan yana duran simge mevcuttur bunlar yazılarımızı veya resimlerimizi yazımızın istediğimiz yerde tutmamızı sağlar.. En soldaki table simgesi ve onun yanında tr simgesi ve onun yanında da td simgesi var bunlar sıra ile hep table,tr,td olarak kullanılır.Aslında html kodlarındandır geniş bilgi vererek nasıl kullanabilirsinizi anlatacağım ve akabinde ezbere olanı gösterecem :

Genel kullanim:

[table [seçenekler]]
[tr [seçenekler] ][td [seçenekler] ] sutun 1 yazilari [td [seçenekler] ]sütun 2 sütun 3.....
2.satirin 1. sütunu2. sütunu3. sütunu

Tablolar satirlar ve sütunlar seklinde ayrilmis hücrelerden olusuyor. Her yeni satira baslamak için etiketini, her yeni sütun için ise etiketini kullaniyoruz.

Bir örnek ile incelersek:

[table border=1 width=200 cellspacing=2 cellpadding=2]
[td align=top width="50%"]Bellek tipleri [td align=top width="50%"]FPM[br]EDO[br]SDRAM[br]DDR RAM[br]RAMBus

[td align=top width="50%"]Disk tipleri [td align=top width="50%"]MFM/RLL[br]ATA IDE[br]ULTRA ATA[br]SCSI

[td align=top width="50%"]Islemci tipleri [td align=top width="50%"]RISC[br]CISC[br]

Burada 2x3'lük bir tablo olusturduk. Tablomuz 1 pixel kalinliginda cerceveye sahip (border=1), tablo sayfada 200 pixel genisliginde yer tutacak (width=200), hücreler arasI 2 pixell bos ve 2 pixellik bir kalinlik efektimiz var (cellspacing ile cellpadding).

Örnekte hücre genisliklerin yazI uzunluguna göre otomatik ayarlanmamsI için genislikleri kendimiz belirledik (width="50%"). Bunu pixel olarak da belirlememiz mümkündü: [td width="100"] ile.

Hücreler içindeki yazIlarIn nasIl yerlestirilecegini ise align="yer" ile belirtiyoruz. Burada "yer" yerine "top", "bottom", "left", "right" ve "center" kullanabiliriz.

Ve eger, bir hücrenin iki hücre genisliginde veya yüsekliginde olmasini istiyorsak colspan ve rowspan seçeneklerini de kullaniyoruz. Önceki örnege bir baslik ekleyecek olursak:

[td align=center colspan="2"]Bilgisayar Ana Bilesenleri

Tablolari icice de kullanmamiz mumkun. Bu sekilde bir kullanimla bir www sayfasindaki resim ve yazilari tam istedigimiz gibi konumlandirmamiz mümkün olur.

Ezbere Kullanım:

[table ][tr ][td ][img ]http://www.saidnur.org/forum/index.php?action=dlattach;attach=119;type=avatar[/img ][/td ]

[td ]Yazım Sağda Tarafda Cıksın[/td ][/tr ][/table ]

İşde resim solda yazı sağda olsun derseniz Yukarıda da gördüğünüz gibi mavi içine aldığım yerde resminiz yazı sağda olsun derseniz kırmızı olan yerde yazınız olması gerekir veya tam tersi.Bbu şekilde düzenlemeler yapabilirsini

Mesela :

index.php

Yazım Sağda Tarafda Cıksın

hknco

Well-known member

[

Teşekür ederim oldu galiba biraz zor oldu ama oldu yaşasın :) yawf çok güzel olacak inşallah biraz gayret etmek gerekiyor o kadar

S

selam14

Misafir
Ben yeni bir forum acmak istiyorum
ben icin acabilirseniz memnun olurum.Bende okudum bilgileri ama tam anlamadim
konu: Sekine okumak.
Neden 19 tane?
yardimci olabilecekmisiniz :embarrassed: :embarrassed: :embarrassed:

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
selam14 ' Alıntı:
Ben yeni bir forum acmak istiyorum
ben icin acabilirseniz memnun olurum.Bende okudum bilgileri ama tam anlamadim
konu: Sekine okumak.
Neden 19 tane?
yardimci olabilecekmisiniz :embarrassed: :embarrassed: :embarrassed:

bende ne demek istediğinizi tam anlamadım :S

S

selam14

Misafir
Yani :
Delailin nurun sonunda Sekine var.
19 tane okunmali
bunun sebebi . Sekine okumanin yararlari.
Boyle bir konu hakkinda forum acmak istiyorum.
Benim yerime siz acin hepimiz yararlanalim
Olmazmi??

hknco

Well-known member
selam14 ' Alıntı:
Yani :
Delailin nurun sonunda Sekine var.
19 tane okunmali
bunun sebebi . Sekine okumanin yararlari.
Boyle bir konu hakkinda forum acmak istiyorum.
Benim yerime siz acin hepimiz yararlanalim
Olmazmi??

Benim anladığım şu ki forum açmak istiyorum derken ağabeyim yeni bir konu başlığı açmak istiyorsunuz galiba ... eğer mesele bu ise çözüm kolay önce konu açacağın bölümü buluyorsun orda aşağıdaki gibi bir yer çıkar ordan gerisi kolay zaten

İnşallah demek istediğiniz budur ... hayırlı günler