faideli bir oyun

ziyakarababa

Well-known member
SPACE.GIF
5.
Âyetlerimizi geçersiz kılmak için yarışırcasına çaba harcayanlar var ya; işte onlar için elem dolu, çok kötü bir azap vardır.​
SPACE.GIF
6.
Kendilerine ilim verilenler, Rabbinden sana indirilen Kur’an’ın gerçek olduğunu ve onun, mutlak güç sahibi ve övgüye layık Allah’ın yoluna ilettiğini görürler.​
SPACE.GIF
7.
Yine inkar edenler şöyle dediler: “Çürüyüp ufalandıktan sonra sizin yeniden diriltileceğinizi söyleyen bir adamı size gösterelim mi?

sebe 8-11​

Kýrýk Testi

Well-known member
8"Allah'a karşı yalan mı düzüp uyduruyor, yoksa kendisinde bir delilik mi var?" Hayır, ahirete inanmayanlar, azapta ve uzak bir sapıklık içindedirler.

9 Onlar, gökten ve yerden önlerinde ve arkalarında olanı görmüyorlar mı? Eğer Biz dilersek, onları yerin-dibine geçirir ya da gökten üzerlerine parçalar düşürürüz. Hiç şüphesiz, bunda 'gönülden (Allah'a) yönelen' her kul için bir ayet vardır.

10 Andolsun, Biz Davud'a tarafımızdan bir fazl (üstünlük) verdik. "Ey dağlar, onunla birlikte (Beni tesbih edip) yankıyla ses verin" (dedik) ve kuşlara da (aynısını emrettik). Ve ona demiri yumuşattık.

11 "Geniş zırhlar yap, (onları) düzenli bir biçime sok ve hepiniz salih ameller yapın. Gerçekten ben, sizin yaptıklarınızı görenim" (diye vahyettik).
Sebe süresi 8,9,10,11 ayetler.

Bakara süresi 45 ayet..

ziyakarababa

Well-known member
45. Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım isteyin. Şüphesiz o (sabır ve namaz), Allah'a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir.

bakara 55-60

_vatan_

Well-known member
BAKARA 55-60
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]55 - Hani bir zamanlar "Ey Musa biz Allah'ı açıkça görmedikçe senin sözünle asla inanmayacağız." demiştiniz de bunun üzerine sizi yıldırım çarpmıştı ve siz de bakakalmıştınız. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]56 - Sonra şükredesiniz diye sizi ölümünüzün ardından yeniden diriltmiştik. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]57 - Ve üstünüze o bulutu gölge yaptık, ve size ihsan ettiğimiz hoş rızıklardan yiyin, diye üzerinize kudret helvası ve bıldırcın indirdik. Onlar, bize zulmetmediler, lakin kendi nefislerine zulmediyorlardı.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]58 - Hani bir zamanlar "Şu şehre girin de onun nimetlerinden dilediğiniz şekilde bol bol yiyin ve kapıdan secde ederek girin ve "hıtta" (bizi bağışla!) deyin ki, size, hatalarınızı mağfiret ediverelim, iyilik yapanlara nimetlerimizi daha da arttıracağız" dedik.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]59 - Bunun üzerine o zulme devam edenler sözü değiştirdiler, onu kendilerine söylenildiğinden başka bir şekle soktular. Biz de kötülük yaptıkları için o zalimlere murdar bir azap indirdik. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]60 - Hani bir zamanlar Musa, kavmi için su istemişti, biz de "asanla taşa vur!" demiştik, bunun üzerine o taştan on iki pınar fışkırmıştı. Her kısım insan kendi su alacağı yeri bildi. Allah'ın rızkından yiyin ve için de bozgunculuk ve saldırganlık yaparak yeryüzünü fesada vermeyin.[/FONT]
NUH 1

_vatan_

Well-known member
nuh 1
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1 - Gerçekten biz Nûh'u kavmine gönderdik, "kavmine acı bir azap gelmezden önce onları uyar" diye.[/FONT]
nuh 2-3

_vatan_

Well-known member
NUH 2-3
2 - Dedi ki, "ey kavmim! Gerçekten ben size açık bir uyarıcıyım". 3 - Şöyle ki, "Allah'a kulluk edin, ondan korkun ve bana itaat edin."

TUR 1-6

evet bu mübarek ayet paylaşım oyununa yani faideli bir oyuna katılımlarınızı bekliyoruz
saygılar_vatan_kardeşiniz

_vatan_

Well-known member
TUR:
1 - Andolsun Tûr'a,
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2-3 - Yayılmış ince deri üzerine, satır satır yazılmış kitaba,[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4 - Ma'mur eve, [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5 - Yükseltilmiş tavana, [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]6 - Kaynatılmış denize, (andolsun ki) [/FONT]
TUR 7
evet bu mübarek ayet paylaşım oyununa yani faideli bir oyuna katılımlarınızı bekliyoruz

Þefkat_

Well-known member
8. Onu önleyecek biri yoktur!

9. O gün gök bir çalkanışla çalkalanır,

10. dağlar da bir yürüyüş yürür,

11. vay haline artık o gün o yalan söyleyenlerin

Tur suresi 12.17

_vatan_

Well-known member
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]TUR 12 - 17[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]12 - Ki onlar, daldıkları bir batak (bâtıl)da oynayıp duruyorlar. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]13 - O gün onlar cehennem ateşine itilip kakılacaklar. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]14 - (Onlara): "İşte yalanlayıp durduğunuz ateş budur" (denilecek). [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]15 - "Bu da mı bir sihir? Yoksa siz görmüyor musunuz? [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]16 - Girin oraya, ister sabredin ister etmeyin artık sizin için birdir. Siz hep yaptıklarınıza göre cezalandırılacaksınız" (denilecek). [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]17 - Şüphesiz (günahlardan) korunanlar da cennetlerde, nimetler içindedirler.[/FONT]
MERYEM 1-6

_vatan_

Well-known member
MERYEM 1-6
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1 - Kâf, Hâ, Yâ, Ayn, Sâd. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2 - Bu, Rabbinin, kulu Zekeriyya'ya olan rahmetini anmadır. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]3 - Bir zamanlar o, Rabbine gizlice (içinden) yalvarmıştı.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4 - Şöyle demişti: "Ey Rabbim! Şüphesiz (artık öyle bir durumdayım ki) benim kemiğim zayıflayıp gevşedi ve başım(ın saçı) bembeyaz alev gibi tutuştu. Sana dua etmekle de ey Rabbim, hiçbir zaman bedbaht olmadım." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5 - "Gerçekten ben, arkamdan yerime geçecek varislerden endişedeyim. Karım da kısır bulunuyor. Onun için katından bana bir çocuk ihsan et."[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]6 - "Ki bana da mirasçı olsun, Yakub ailesine de mirascı olsun. Rabbim, onu sen rızana kavuştur." [/FONT]
MERYEM 6-10

Þefkat_

Well-known member
7.(Allah şöyle dedi“Ey Zekeriyya! Haberin olsun ki biz sana Yahya adlı bir oğul müjdeliyoruz. Daha önce onun adını kimseye vermedik.”​

SPACE.GIF

8.Zekeriyya, “Rabbim!” “Hanımım kısır ve ben de ihtiyarlığın son noktasına ulaşmış iken, benim nasıl çocuğum olur?”​

SPACE.GIF

9.(Vahiy meleği) dedi ki: “Evet, öyle. (Ancak) Rabbin diyor ki: “Bu bana göre kolaydır. Nitekim daha önce, hiçbir şey değil iken seni de yarattım.”​

SPACE.GIF

10.Zekeriyya, “Rabbim, öyleyse bana (çocuğumun olacağına)bir işaret ver”, dedi. Allah da, “Senin işaretin, sapasağlam olduğun halde insanlarla (üç gün) üç gece konuşamamandır” dedi.​

Mü'min 1-6​

_vatan_

Well-known member
MÜ'MİN:
1 - Hâ Mîm.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2 - Bu kitabın indirilişi, çok güçlü ve her şeyi bilen Allah tarafındandır. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]3 - O, günah bağışlayıcı, tevbe kabul edici, azabı şiddetli, kerem sahibi Allah'tandır ki O'ndan başka ilâh yoktur. Hem dönüş O'nadır. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4 - Allah'ın âyetleri hakkında ancak kâfirler mücadele ederler. Şimdi onların beldeler içinde dönüp dolaşmaları seni aldatmasın. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5 - Onlardan önce Nuh kavmi, arkalarından da çeşitli topluluklar yalanlamışlardı. Her ümmet, kendi peygamberlerini yakalamak kastında bulundu. Hakkı batılla gidermek için boşuna mücadele ettiler. Ben de onları tuttum, alıverdim. (Bak o zaman) azabım nasıl oldu?[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]6 - İşte o nankörlük eden kâfirlere Rabbinin (azab) sözü öyle hak oldu. Onlar, mutlaka cehennemliktirler. [/FONT]
MÜ'MİN 7-8

Þefkat_

Well-known member
7.Arş'ı taşıyanlar ve onun çevresinde bulunanlar (melekler) Rablerini hamd ederek tespih ederler, O'na inanırlar ve inananlar için (şöyle diyerek) bağışlanma dilerler: "Ey Rabbimiz! Senin rahmetin ve ilmin her şeyi kuşatmıştır. O halde tövbe eden ve senin yoluna uyanları bağışla ve onları cehennem azâbından koru."

8. ey Rabbimiz! Onları da, onların babalarından, eşlerinden ve soylarından iyi olanları da, kendilerine vaad ettiğin Adn cennetlerine koy. Şüphesiz sen mutlak güç sahibisin, hüküm ve hikmet sahibisin."
İbrahim 1-5

_vatan_

Well-known member
-İBRAHİM: [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1 - Elif, Lâm, Râ. Bu Kur'ân öyle büyük bir kitaptır ki, insanları Rablerinin izni ile karanlıklardan aydınlığa, her şeye galip ve hamde lâyık olan Allah'ın yoluna çıkarman için onu sana indirdik.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2 - O Allah'ın (yolu) ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. Şiddetli bir azabdan dolayı vay kâfirlerin haline! [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]3 - Onlar, o kimselerdir ki dünya hayatını ahirete tercih ederler, (insanları) Allah'ın yolundan çevirirler ve onun eğrilmesini isterler. İşte bunlar, çok büyük bir sapıklık içindedirler. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4 - Biz, her peygamberi, ancak bulunduğu kavminin diliyle gönderdik ki, onlara apaçık anlatsın. Bu itibarla Allah dilediğini sapıklıkta bırakır, dilediğini de hidayete erdirir. O her şeye galibdir, hükmünde hikmet sahibidir. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5 - And olsun ki Musa'yı âyetlerimizle gönderdik. Ona şöyle dedik: Kavmini karanlıklardan aydınlığa çıkar, onlara Allah'ın (felaket) günlerini hatırlat. Şüphe yok ki bunda her sabredip şükreden için nice ibretler vardır. [/FONT]
İBRAHİM 6

ziyakarababa

Well-known member
6.
Hani Mûsâ kavmine, “Allah’ın size olan nimetini anın. Hani O sizi, Firavun ailesinden kurtarmıştı. Onlar sizi işkencenin en ağırına uğratıyorlar, oğullarınızı boğazlayıp kadınlarınızı sağ bırakıyorlardı. İşte bunda size Rabbinizden büyük bir imtihan vardır” demişti.​

ibrahim 7-9

_vatan_

Well-known member
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ibrahim 7 - 9[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]7 - Ve hatırlayın ki Rabbiniz size şöyle bildirmişti: Yüceliğim hakkı için şükrederseniz elbette size (nimetimi) artırırım ve eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]8 - Musa dedi ki: Siz ve yeryüzünde bulunanların hepsi nankörlük etseniz, iyi biliniz ki Allah hepinizden zengindir, hamdedilmeye layıktır.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]9 - Sizden öncekilerin; Nuh, Âd ve Semûd kavimlerinin ve onlardan sonra gelenlerin haberleri size gelmedi mi? Onları, Allah'tan başkası bilmez. Peygamberleri onlara mucizeler getirdi de onlar ellerini ağızlarına koydular ve dediler ki: "Biz sizinle gönderileni inkâr ettik ve bizi çağırdığınız şeyden de şüphe ve endişe içindeyiz." [/FONT]
ibrahim 10

_vatan_

Well-known member
İBRAHİM 10
10 - Peygamberleri dedi ki: "Gökleri ve yeri yaratan, Allah hakkında da şüphe mi var? O, sizi günahlarınızı bağışlamak için çağırıyor ve belirlenmiş bir süreye kadar size müsade ediyor." Onlar da: "Siz sadece bizim gibi bir insansınız, bizi babalarımızın taptıklarından alıkoymak istiyorsunuz. O halde bize apaçık bir delil getirin!" dediler.
İBRAHİM 11

hubbuuhra

Well-known member
İBRAHİM/11.

“Onların peygamberleri: “Gökleri ve yeri yaratan, günahlarınızı bağışlamaya çağıran ve bir süreye kadar sizi erteleyen Allah'tan mı şüphe ediyorsunuz? “dediler. Onlar da: "Siz de sadece bizim gibi birer insansınız; bizi babalarımızın taptıklarından alıkoymak istiyorsunuz. Öyley-se bize apaçık bir delil getirmelisiniz” dediler.”

Nuh kavminin, Âd kavminin, Semûd kavminin ve diğerlerinin kendilerine gönderilen elçileri de onlara dediler ki, söyleyin bakalım, gökleri ve yerleri yaratan, sizleri var eden, yaşatan, rızıklandıran, günahlarınızı bağışlayan, sizi bir süreye kadar erteleyen, hak ettiğiniz helâki acele size göndermeyen, sizi affetmek için kendisine yönelmeye çağıran Allah’tan mı şüphe ediyorsunuz? Varlığı böylesine ayan beyan olan bir Allah’tan mı kuşku ediyorsunuz? Böyle bir Allah nasıl reddedilebilir? Yâni olacak şey midir bu? şeklindeki Allah elçilerinin uyarıları karşısında bakın kavimlerinin tavırları, cevapları şöyle olmuştu.
Allah hakkında hiçbir şey söyleyemeyeceklerini anlayınca, Allah’ın reddedilemeyeceğini bildikleri için, buna asla bir cesaretleri olmadığı için diyorlardı ki, sizler de ancak bizim gibi bir beşersiniz. Sizin bizden hiçbir farkınız yoktur. Yâni Allah konusunda bir şey diyemeyeceklerini, O’nu inkâr edemeyeceklerini anlayınca bu defa da peygamberleri eleştirmeye sığınıyorlardı. Neymiş mesele? Efendim böyle bir beşer peygamber olmamalıymış. Peygamber bir melek olmalıymış. Peygamber böyle kendileri gibi bir beşer değil, acayip bir varlık olma-lıymış.

Evet diyorlar ki olmaz, biz asla size inanmayız, çünkü sizler ancak bizim gibi birer insansınız ve bizi atalarımızın taptıklarından, atalarımızın yolundan alıkoymak istiyorsunuz. Öyleyse haydi bize apaçık bir âyet getirin dediler. Bir mûcize getirin dediler. Siz sadece bizi atalarımızın yolundan ayırmak istiyorsunuz. Bizi atalarımızın ibadet ettiklerinden ayırmak istiyorsunuz. Biz babalarımızın yolunda yürümek istiyoruz. Siz ise bizi atalarımızın yolundan koparıp Allah’a kulluğa çağırıyorsunuz. Haydi öyleyse bize bir delil getirin. Allah’ın göklerin ve yerin Rabbi olduğuna dair, göklerde ve yerde tek egemen olduğuna dair, bize getirdiğiniz dinin doğruluğuna dair haydi bize bir delil getirin bakalım diyorlar. Kavimlerinin bu teklifleri karşısında da bakın Allah’ın elçileri şöyle diyorlar:

ibrahim 12

_vatan_

Well-known member
İbrahim 12
12 - Bize yollarımızı göstermişken neden biz Allah'a dayanıp güvenmeyelim? Elbette bize yaptığınız eziyetlere katlanacağız. Tevekkül edenler yalnız Allah'a tevekkül etsinler."
İbrahim 13