Ey Müslümanlar Hacc'ı Nasıl bilirsiniz...

teblið

Vefasýz
Selamun Aleykum

Her Müslüman hayallerinin en güzel yerinde nazenin bir yeri vardır Hacc’ibadetinin..Benim bu hayalim ta çocukluk yıllarımda başlamıştı..Utopik bir sevdaydı adeta benim için kutsal topraklara varabilmek..Nasip edene milyon kere şükürdarım..

Evet çocukluk yıllarım dedemin yanında geçmişti..Dedem dini vecibelerini yerine getirmeye çalışan mütevazi bir müslümandı..Bende ki tüm İslami sevdamın temelinde dedemin aşılaması ve talim ve terbiyesinin bir ürünüdür..Allah (.c..c]rahmet etsin dedeme..Dedem gerek sosyal hayatımda gerekse manevi hayatımda hep model ve örnek aldığım bir müslümandı;Hacc gibi bir sevdayıda ilk aşılayan rahmetli dedemdi..;

Çok küçüktüm ozamanlarda ;dedem Hacc ibadetine niyetlenmişti o yıl..müracatından sonra sık sık hacc la ilgili kitap ve risale okurdu..dizine dayanır onu dinlerdim..Masal gibi gelirdi hep bana;Bak evladım yakında ben Peygamber Efendimizin yanına gidecem..ona olan sevgimi biadımı sunacağım..Bende o küçük aklımla ,peygamberimizin gerçekten yaşadığını ve tüm Müslümanları orada karşıladığını zannederdim..sevinçle (dede ne olur benide götür)sende gideceksin inşl bir gün..Ama şimdi çok küçüksün;

Ve o gün gelmişti hazırlıklar bitmişti ;dedem herkezle tek tek helalleşti ;boynu bükük dedemi izliyordum..dede niye bu kadar helalleşiyor her kucaklaştığı insanla son görüşmesiymiş gibi geldi bana..ağlamıştım..dede seni bir daha görmeyecekmiyim..NASIL BİŞEY BU HACC diye sordum sessizce dedeme;

Evet kızım ÖLÜMÜN VE MAHŞERİN PROVASIDIR HACC..;

Bu gerçeği büyüyünce öğrenmiştim ..Aslında hacca gidene kadar da bilmiyordum..;

Rabbime ne kadar şükretsem azdır ..bu genç yaşta böylesi mukaddes bir ibadeti böylesi ulvi bir yolculuğu bizlere nasip ettiği için…;

Ve bir okadarda yanıyorum cahilliğime ki hacc konusunda çok çok cahilmişim..gidince bunu öğrendim..tüm hücrelerime varıncaya kadar..

Ve HACC YOLCULUĞU BAŞLAR EN NİHAYETİNDE;

Kuran’Kerimde HACC’la ilgili şu ayet beni çok etkilemişti derinden;

Ey İbrahim! İnsanları hac yapmaya çağır, dünyanın her tarafından ister yaya olarak ister nakil vasıtalarıyla gelip Rablerinin onlar için tahsis ettiği dünya ve ahiret nimetlerine kavuşsunlar, belirli günlerde ( hac günleri) Allah’a ibadet edip onlara nimet olarak verilen hayvanları kurban ederken Allah’ın adını ansınlar ve hem kendileri yesinler, hem de fakirleri doyursunlar. Böylece maddi ve manevi kirlerini gidersinler. Hac vecibelerini ve verdikleri sözleri yerine getirsinler ve Kabe’yi tavaf etsinler.
Hac / 27,28,29

Ayetin ,tefsirini okudum sonra;Hz İbrahim (as) aldığı bu emir üzerine;Ey Rabbim beni bu mekkenin çölünde kim duyar..Yapayanlızım;İlahi emir gelir namusu ekber aracılığıyla;Ey İbrahim(as) sen çağı insanlara duyurmak bizden;

Evet duyduk İlahi rahmani mesajı duyduk emri ilahin başımız üstüne,DUYDUK VE İTAAT ETTİK;

İlk durak MEKKE-İ MÜKKEREME;Yola çıkmadan da bir çok kitap okumuştum..en ufak bir hata ve eksiklik yapmayayım diye..Ama oraya varınca ve girince o NUR HALESİNİN içine ne kadar cahil olduğumu anlamıştım..Mana aleminde bir rüya başlaşmıştı artık benim için;Efendimizin(sav) ve ehli beytinin yaşadığı topraklara gitmek ve oaralarda ağlayıp yüz sürebilmek ve hepsinden öte Cenab-ı Allah’ın(c.c)Beytim dediği o güzel KABE-İ atik’e kavuşacaktık…Heyacan dorukta ,kelimeler kifayetsiz o heyecanı anlatmaya ..mümkün değil adeta dillere ket vurulmuş ..kaptırıyorsunuz kendinizi o eşsiz nur deryasının ahengine;

Evet Hacc; Çesitli ülkelerden mukaddes topraklara gelen, dilleri ve renkleri ayri olan müslümanlarin tek gaye etrafinda bir araya gelmesi ve hep birlikte Allah'a yönelmesi islâm kardesliginin bir göstergesi;Dilin kainatın her hngi bir dilini konuşsun ,rengin kara olmuş sarı olmuş,beyaz olmuş ne fark eder..Her kez aynı safta ve aynı yörüngede..İşte Haccın en büyük göstergesi ve hikmeti..Orada tek önemli şey İhlasın ve takvan ..dünyalık hiçbir şeyin önemi yok;HACC AYNI ZAMANDA EVRENSEL BİR KONGREYDİ…

NEDİR HACC?
Zengin-fakir her seviyede müslümanin ihrama girerek ayni kiyafet içinde bulunmasi insanlara esitlik fikrini asilar, mahser gününü hatirlatir. Hac yolculugu, insanin bilgi ve görgüsünü artirir, zorluklara karsi dayanma aliskanligi kazandirir. Mala bağımliligi azaltarak, fakirlere, yoksullara karsi merhamet ve yardim duygularini gelistirir…
Mahşerin canlanması ölümün provası başlamıştı artık ..tıpkı yıllar önce dedemin bana söylediği kelimelerin anlamını şimdi kavramıştım..Herkez beyaz kefenlerini (RİDA) GİYMİŞ MİKAT BÖLGESİNDE İHRAMA GİTMEK İÇİN YOLA ÇIKILMIŞTI…;ölüm başlamıştı artık..kefenlerin içinde maddi manevi her türlü oruçlar başlamıştı..artık sana dünyalık her şey haram..saçının teli dahi yere düşse kefaretini ödemek zorundasın..Velhasılı kelam emaneti veren yüce Allah (c.c) bugün emnetini istiyor senden..TIPKI MAHŞERDEKİ GİBİ;
İnsanı garip bir huzur ve korku kaplıyor bedenini;Hafv ve reca duygusu içinde iltica ediyorsun YARADANIN TEVBE KAPISINA..;
Ve o muhteşem telbiye ,ve tekbirler tüm Müslümanlarca bir ağızdan söyleniyor..Adeta semaları titretircesine ;
Lebbeyk Allahumme Lebbeyk ..Lebbeyk la şerike Leke lebbeyk .innel hamde ve niğmete lekevel mülk La şerike Lek..
Ve istikabet KABE;
Gelmeden önce hocalarımız sıkı sıkı tembihlemişlerdi;Kabe’yi ilk gördüğünüz andaki duanızı dikkatlice yapın ..ilk dua mutlaka kabul olur diye tembihlemişlerdi..bende imam Şafii ‘nin duasını ezber yapmıştım(Allah’ım bugune kadar yaptığım ve bugunden sonra yapacağım dualarımı kabul et Yarrabbim ) diye çok kapsamlı bir dua seçmiştim kendime;

Ve mescidi HARAMA GİRİŞ YAPTIK ..kral abdulaziz kapısından ilerlemeye başladık..Gözlerim KABEYİ ARIYORDU..VE İŞTE O ANA;GÖZLERİM FAL TAŞI GİBİ AÇILDI..BEN HAYATIMDA SİYAH RENGİN BU KADAR PARLAK OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEMİŞTİM…zangır zangır titriyordum..gözyaşlarım hiç bu kadar şiddetli akmamıştı..gözyaşlarımdan kabeyi net göremiyordum..donup kalmıştım,O EŞSİZ GÜZELLİĞİ KARŞISINDA..KURŞUN YEMİŞ GİBİ OLMUŞTUM ADETA YERİMDE …dilim dönmüyordu ki duamı yapayım..10 dakika izledim O SİMSİYAH İNCİ TANESİNİ..ve kendime gelince önce selam verip duamı mırıldandım sessizce ve ebeple…ve muhteşem tafav başlıyor niyetle ,,adımlar atıldı kabenin avlusuna usul usul..;
Her bir dönüşün adına ŞAVT deniyor..7 şavt bir tavaf oluyor..ve her bir köşesinde ayrı bir nur ayrı bir güzellik..sağ tarafında yani kabenin kapısının yanıda HACERÜL ESVED TAŞI ;Cibrili emin,’nin(as) cennetten getirdiği bembeyaz taş..bir nevi Kabeinin kamerası olduğunuda söyler İslam alimleri..oraya giden Müslümanları tek tek kayıt edip mahşerde sorgu sualda YARADANA sunar…;
Hacerül esvede vardığımda aklıma hz ömerin lafı gelmişti;vallahi sen bir taşsın..eğer ki Hz Resul(sav) seni öpmeseydi sana saygı göstermeseydi bende göstermezdim diyerek efendimizin izinde ve sünnetinde ne kadar sadık olduğunu ispat etmişti..;evet her şey efendimizi (sav) anımsatıyor her bir köşe EFENDİMİZİN (SAV) anılarıyla çektiği çilelerle ve gözyaşlarıyla dopdolu..;
Dönüyorsunuz bu sefer karşınızda HİCRİ İBRAHİM makamı;hani sarı olan camekanlı yer..orada hz İbrahimin(as) insanları hacca çağırmak için çıktı taşın üstünde ayak izleri var;
Hadisi şeriflerde buyruldu..hicri ibrahimle kabenin arasında bol bol ağlayın ve dua edin..iki rekat namaz kılınız.burada yapılan dualar geri çevrilmez diye buyruldu;
Devam ediyorsunuz bir iki adım sonra HATİM DUVARI..hani sizlercede malum..Efendimizin Miraca çıktığı o muhteşem HATİM DUVARI..gözüm oraya hep takılı kalıyordu her döndüğümde..çok ağlamıştım o köşede..orada yapılan dua ve niyazlar inşl geri çevrilmez diyor hadislerde..

Ve hep gözüm efendimizi arıyordu..sanki yanımızda bizi görüyormuş gibi geliyor insana..eziliyorsun pişmanlık ateşinde kavruluyorsunuz adeta..,Kabeye her baktığımda efendimizde sana bakmıştı doya doya..evet arada 14 asır gibi firaklar var ama ,sanki mesafeler kalkmıştı aradan..;

Mekke sokakaları sanki mahsun ,sanki yetim kalmış..Adeta Efendimizin gidişinin acısı yokluğu derinden etkilemişti o çok sevdiği Mekkenin sokakları..;
Kabeden her ayrıldığımda ,mekkenin her bir tarafına iyice bakıyordum..Adeta beynimin hücrelerine kayıt ediyordum..Burada gezdi burada çile çekti..burada vahiy geldi burada ağladı mubarek resul (as)Anılarıyla dopdolu Mekke;Ençokta hicerete mecbur kaldığı zamanlarda sevr dağına çıkıp EY MEKKE DÜNYA BİR YANA SEN BİR YANA ;SENKİ ŞEHİRLERİN ANASI MEKKE..memelketine olan hasretini okudukça daha bir hüzün duyuyordum…

Dedimya her bir tarafı bir anlam ifade ediyor..ilk tavaf bitince safa ve merveye SAY için giriyorsun..orada hz İbrahim ve hz hacer galir aklına..yaşadıkları ve itaatleri gelir aklına..ve başlarsın ismailce kurban etmeye nefsini ve dünyalık her şeyini..7 kez yürürsün safa mervede..yorucu ve meşşakketlidir oradaki ibadet…Ama sabreder dua edersin sürekli..bitince Say ibadetin saçından bir parça kesip İHRAMDAN ÇIKARSIN..
SONRA VAKİT NAMAZLARINDA MÜSLÜMANLARLA SAF SAF OLURSUN DÜNYANIN EN GÜZEL CEMAATİYLE NAMAZA DURUSUNUZ..;
Hac ibadeti, bütün zahmet ve meşakkatine rağmen, târifsiz hislerle dolu anlara sahne olur
Kâbe'nin çevresindeki tavafı, tasavvufî ifadesiyle, daha çok, mübarek bir duygu, bir düşünce etrafında ve kendi içimizde derinleşme hedefli bir seyahatin ifadesi sayılan "seyr fillâh"a benzetebiliriz. Buradan hareketle sa'y mahallindeki gidip gelmeleri, halktan Hakk'a, Hak'tan halka urûc ve nüzûlün unvanı olan "seyr illallah", "seyr minallah" mânâlarıyla yorumlamak uygun düşebilir. Evet, Safâ-Merve arasındaki gelip gitmelerde işte böyle bir düşünce ve bu düşünceden kaynaklanan bir derin his ve arzu tûfânı yaşanır.
İnsan mes'âda (sa'y mahallinde) hep bir koşup aramanın, bir medet dileme ve imdad etmenin kültürünü, şiirini, musikisini ve vuslatını yaşar

Kâbe Allah'a ibadet etmek üzere inşa edilen bir mâbettir. Onun bir adı da Beytullah (Allah'ın evi)dir. Gerçi Allah mekândan münezzehtir. Eve muhtaç değildir. Ama insanoğlu daima sembollere ihtiyaç duymuştur. Kâbe de kutsal bir semboldür. Kâbe'ye saygı, onun sahibi olan Allah'a saygı demektir. Gönül ehli "Ev sahibi evden daha kıymetlidir." derler.
Allah'ın iki evi vardır; biri Kâbe, diğeri kalb. İlki kadar ikincisine de saygı ve ihtimam göstermek gerekir. Gönül yıkmak Kâbe'ye saygısızlıkla eşdeğerde tutulmuştur

Evet kıymetli Müslümanlar yazımı çok uzattım..haddime değildir Haccı tam anlamıyla anlatabilmek..kelimeler kifayetsizdir…Ancak yaşanır hacc…;
Sessizliğin ses verdiği emin belde Mekke;

Rabbim her Müslüman kardeşime nasip etsin en kısa zamanda inşl..nasip olursa bir günde medineyi yazarız..tevekkeltü Allah(c.c)

heysem

Well-known member
ALLAH razi olsun kelimeler kifayetsiz kalsada kardes yazinizi derinden etkilenerek okudum henüz gidemedim her kesin dedigi gibi yasanilmadan anlatilmaz kelimesi nin ne derece önemli oldugunu bir kez daha müsahede ettim cünki görmeden duyulan istiyak bu sekilde ise birebir bulusmak ve mübarek beldede yaradanina kulluk yapmak kimbilir nasildir . Rabbim cümlemize nasip etsin insALLAH .Amin.

teblið

Vefasýz
inşl kardeşim inşl..Rabbim cem-i cümle sine nasip etsin;Gidip görünce insanın hasret ve sevdası daha çok artıyor;Çok isterim k, hepinizin gidip görebilmesini;
Görenin nasıl yandığını küçük bir anıyla anlatayım;

Kabeye varışımın ya 3.cü günü yada Allahu alem 4.günüydü;Tavafı bitirdim ..yeşil direk diye bir yer var kabenin yanında..gidenler bilir orayı..kabenin yanında dış kısımda bir yer..merdivenler var orada..;

Denilirki kabede üç rahmet vardır; MELEKLER günde 120 rahmet indirir kabeye 60'ıtavaf edenlere ,40'namaz kılanlara 20'side kabeyi izleyenlere sevap verilir diye;
işte bu vesileyle tavaf bitince o NAZENİN KABEYİ İZLEMEK için oturdum..hayranlıkla bakıyordum..Garip bir atmosferi var ,baktıkça insanı içine çekiyor adeta..;

tam o sırada yanıma konyalı mehmet amca geldi..yaşı 70 civarı yürümekte dahi zorlanıyor..bir ara merdivenin basamaığında sendelendi;tuttum kolundan yardım edeyim size dedim türkiyeden geldiğimi anlayınca çok sevindi..elinde fotoğraf makinası bir türlü kamerasını ayarlıyamıyuor..evledım yardım etde bir çekeyim YOLUNA KURBAN OLDUĞUM ŞU KABEYİ;HASRETİ YAKTI BENİ 70 YIL..Bir yandanda ağlıyor sakallarından süzülüyor gözyaşları;

peki dedim amca..ayarladım çektim;verdim eline;baktı bana ;çok şanslısın evladım..maş genç yaşta gelmişsin ne güzel..ne kadar da hayıflandım bu yaşıma kadar gelemediğime;4 çocuk büyütüp okuttum..onlar elime ayağıma dolandı..ömrümü onlara adadım yavrum..ne bileydim ömür oraya değil buraya harcanırmış..ah akılsız başım..şimdiki aklım olsa kilimimi halımı satar gelirdim gençken...ağlıyordu bunları anlatıyordu..;

ve öylece kalakaldım amcanın yüz ifadesine..NE GÜZEL AŞK NE GÜZEL TESLİMİYET dedim kendimce..orayı gören daha bir aşık oluyor vesselam..

NİSANUR

Well-known member
inşl kardeşim inşl..Rabbim cem-i cümle sine nasip etsin;Gidip görünce insanın hasret ve sevdası daha çok artıyor;Çok isterim k, hepinizin gidip görebilmesini;
Görenin nasıl yandığını küçük bir anıyla anlatayım;

Kabeye varışımın ya 3.cü günü yada Allahu alem 4.günüydü;Tavafı bitirdim ..yeşil direk diye bir yer var kabenin yanında..gidenler bilir orayı..kabenin yanında dış kısımda bir yer..merdivenler var orada..;

Denilirki kabede üç rahmet vardır; MELEKLER günde 120 rahmet indirir kabeye 60'ıtavaf edenlere ,40'namaz kılanlara 20'side kabeyi izleyenlere sevap verilir diye;
işte bu vesileyle tavaf bitince o NAZENİN KABEYİ İZLEMEK için oturdum..hayranlıkla bakıyordum..Garip bir atmosferi var ,baktıkça insanı içine çekiyor adeta..;

tam o sırada yanıma konyalı mehmet amca geldi..yaşı 70 civarı yürümekte dahi zorlanıyor..bir ara merdivenin basamaığında sendelendi;tuttum kolundan yardım edeyim size dedim türkiyeden geldiğimi anlayınca çok sevindi..elinde fotoğraf makinası bir türlü kamerasını ayarlıyamıyuor..evledım yardım etde bir çekeyim YOLUNA KURBAN OLDUĞUM ŞU KABEYİ;HASRETİ YAKTI BENİ 70 YIL..Bir yandanda ağlıyor sakallarından süzülüyor gözyaşları;

peki dedim amca..ayarladım çektim;verdim eline;baktı bana ;çok şanslısın evladım..maş genç yaşta gelmişsin ne güzel..ne kadar da hayıflandım bu yaşıma kadar gelemediğime;4 çocuk büyütüp okuttum..onlar elime ayağıma dolandı..ömrümü onlara adadım yavrum..ne bileydim ömür oraya değil buraya harcanırmış..ah akılsız başım..şimdiki aklım olsa kilimimi halımı satar gelirdim gençken...ağlıyordu bunları anlatıyordu..;

ve öylece kalakaldım amcanın yüz ifadesine..NE GÜZEL AŞK NE GÜZEL TESLİMİYET dedim kendimce..orayı gören daha bir aşık oluyor vesselam..

çok duygulandım Allah razı olsun tebliğ kardeş... rabbim ümmeti muhammede nasıp ettin inş... helede genç yaşta gidebilmeyi hayırlısıyla nasip ettin inş.... hep söylüyorum büyüklerimize bırakın şu fani geçici luzumsuz işleri mazeretleri ölüm çok yakınımızda ve ne zaman kapımızı çalacağı belli değil.. onun için şu zamanlarınızı değerlendirin o mübarek yere gitmek için neyiniz var neyiniz yok feda edin...
Anam babam canım yoluna kurban olsun.....

teblið

Vefasýz
Allah (c.c.) razı olsun..İnşl sizlerde nasip olur..dualarınıza yürekten amin diyorum;

nisanur kardeşimizin yazdığı yorum üzerine şöyle bir ekleme yapmak isterim müsadenizle;

Evet ki ülkemizde hacc konusu yaşlılığa ertelenen bir ibadet..Sanki o yaşa kadar yaşamaya dair senedimiz varmış gibi (haşa);

bunu maalesef mekkede farkettim...ülkem adınada üzüldüm açıkcası..;
yaklaşık 100 islam ülkesinden hacılar gelir hacc farizasını yapmak üzere;Ama içlerinde en yaşlı gruplar türkiyeden gitme..ve zaten meşakketli olan Haccibadetinde bizim vatandaşlarımız çok çok zorlanıyorlar..çoğu kalp ve tansiyon hastası..ve eziyetleri daha bir artıyor..çok üzülüyordum böylesi kardeşlerimize amcalara teyzelere denk geldiğimde;

ama son yıllarda hacckonusunda oldukça bilgilenip şuurlanmaya başladık toplum olarak..artık kafilelerde genç sayımız yavaş yavaş artmakta çok şükür ..;

orada ilginç bir konuyu öğrenmiştim aktarayım size inşl;

namaz sonraları diğer ülkelerden gelen müslümanlarla sohbet ediyorduk zaman zaman..Endonezyalı müslümanlarla konuştuğumda;ülkelerinde güzel bir gelenek yerleştirmişlr..evlenmeden haccyapıp öyle evleniyorlar..

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Masallah yürekler cosmus yine..

Rabbim razi olsun cümlenizden duygulanmamak elde degil teblig kardesimiz ask,la yasamis ve yasadiklarini kelimelere dökmüs demekki yasayan bilir yasamayan nerden bilsin Rabbim cümlemize en kisa zamanda gitmek nasip eylesin ..

Birde suna sahit oldumki hacc,a para ile gidilmez her ibadetin basi halis niyet ve teslimiyet bunlar olunca Rabbim kolayliklar halk ediyor bu konuda Hacc.a giden ve bir cok yasanmis hatiralari olan Tevfik kardesin bir gidis anisini sizlerle paylasayim insallah..

Sükürler olsunki yüce Rabbime 29 senelik gurbet hayatimda bir sene haric devamli silayi rahim yapmak nasip oldu..
1997 yilinda yine bir silayi rahim icin Esimle memleketteyiz daha önceden kararlastirdigimiz gibi gelecek yil yani 1998 yili icin hacc,a niyetlenmistik onun icin veda ziyaretleride yapip helallasiyorduk..

Ayni zamanda akrabalarimizdan tepki,de aliyorduk genc yasta hacc olurmu tutabilirmiyiz daha dünyalik yapacak cok isimizin oldugu sonra gidersiniz vs gibi türlü bahaneler üretiyorlardi..

Daha önce 1992 yilinda Babam yanliz hacc vazifesini yapmisti önce sesini cikarmayan annem sonradan hep kederlenir bana gitmek nasip olacakmi der dururdu bende üzülme Anne dua et ben gidersem senide insallah götürecem derdim her seferde..

Bu veda ziyaretlerinde Annem benim agzimdan müjdeli haberi bekliyordu ama ben tamam gidecegiz hazirlan Anne diyemiyordum o an issizdim yeteri kadar param yoktu bu durum Annemi umutsuzluga sürüklemisti sanki mahsun mahsun bakiyordu safdece hayirlisi olsun evladim diyordu.

Almanyaya döndükten kisa bir zaman sonra sira disi birsey oldu bir arkadasim geldi yazili bir kagit uzatti burasi isci ariyor dedi ve gitti ben arkasindan baka kalmistim sadece..
Pazertesi günü hanimla yazili olan adrese gittik (Hanim tercümanligimi yapiyor) Memur bana kimin gönderdigini sordu bende cevap yok sonra lazim olursa haber verecegini söyledi.. Aradan gecen üc gün sonra beni ise aldilar ben hala zafer sarhoslugundaydim biri benim hayatimi düzene koyuyordu ..ama kim....

Aradan gecen 8 ay sonra baska bir is teklifi aldim Teklif güzeldi ama hacc,a dört ay vardi izin alamayabilirdim ilk sartim o oldu is veren kabül etti hacc zamani izin verecegini söyledi yeni isimde daha cok kazaniyordum..

Hacc zamanina bir ay gibi kisa bir zaman kalmisti kayitlari yaptirmanin zamani gelmisti kaynanamda gelmek istiyordu hem annemi müjdelemem lazimdi..
Yillardir her Telefon edisimde Telefona hep annem cikardi Rahmetli babam genelde firinda olurdu (Evimizin karsisinda kardeslerimin calistirdigi ekmek firini vardi)
Anneme müjdeli haberi vermek icin öglen namazindan sonra camii,nin karsisindaki telefondan kulübesinden evi aradim... Karsima Babam cikti
Babama annemide götürecegimi asi kagidini resim vs göndermesini söyledim Babam annen yanliz nasil gidecek dedi ben normal anlattim ben Almanyadan istanbula gelecem annemde ayni ucaga binecek beraber gidecegiz diye..

Babam yine tekrarladi ama annen yanliz gidemezki dedi ben yine anlatiyorum Babam ücüncü kez yine annen yanliz nasil gidecek diye soruyor ben yine nasil götürecegimi tekrarliyordum sonunda hüzünlü bir ses tonuyla tamam yollarim evladim dedi..
O an onda ve bende bir durgunluk oldu ...ne oldugunu tam kavrayamadim

Benim beynim durmustu sanki ... Babamin neden böyle davrandigini neden sevinmedigine bir mana veremiyordum.....
Düsüne düsüne camii,ye geldim imam efendi hayirdir muhterem yüzün solgun ne oldu dedi..
olanlari anlattim ve ben birsey anlamadim hocam dedim
Anlamayacak ne var oglum babanda gelmek istiyor ama söyleyemiyor durumun iyiyse onuda götür dedi..

bakalim hocam dedim....

Dalgin dalgin eve gidiyorum icimdeki ses bak Tevfik daha üc hafta önce bir araba aldin üc kisinin masrafida bu kadar ancak yetiyor paran..
babanida götürmeye kalksan su kadar daha lazim oda sende yok arabayi satamazsin yeni aldin.. Bos veer baban zaten daha önce gitti..
Kardesim sen annene verdigin sözü tut yeter hem sen babana söz vermedinki..

Amaaaaaaaan bos veeeeeeeeeer...

Eve geldim hanima anlattim durumu merhametli esim olsun babanda gesin dedi... para dedim... araba dedi... yok yok olmaz dedim hem araba bana lazim sen bilirsin dedi...

O gece rüyamda otobüsle hacc,a gidiyoruz annem ve esim beraberimde
otobüs etrafi yesilliklerle dolu berrak ve büyük bir su kenarinda mola verdi
tüm hac,i lar esleriyle beraberdi otobüs bosaldi herkez beyazlar giyinmis cimenler üstünde namaz kiliyordu birden farkettim annem yoktu geri döndüm baktim annem otobüste yanliz basina oturuyordu anne assagi gel bak herkez indi haydi dedim.. annem baban yok oglum baban gelmeden inemem dedi uyandim...

Rüyami hanimla ve hocamla paylastim ve babamida götürmeye karar verdim ama nasil kayit param yoktu elimde bir arabam vardi oda ha diyince satilmazki yok yok parayi bulmadan babama haber veremem
borcta isteyemem hem demezlermi paran yoksa niye hac,a gidiyorsun

ikindi namazindan sonra camii lokalinde bir laf ettim kisadan nasilsa hac,a gidiyorum arabayi satsam iyi olacak dedim ve umutsuz olarak eve gittim hanim ne yaptin dedi parayi yok dedim arabada ha diyince satilmazki hacc,a kayitinda son iki günü zaten ...

Ayni gün aksam saat 10 kapinin zili caldi arasira gördügüm bir komsumuz
buyur ahmet abi assagi gelirmisin dedi indim yanina sey dedi arabayi satiyormusun sabah cocuk ise gidecek acele arabaya ihtiyacim var.. sasirdim dengemi kaybettim sanki... hic itiraz etmeden aldigimm fiyata arabayi satmistim evimizde sevinc vardi bu güne kadar bu kadar kolay birsey satmadim bana bir yardim eden vardi ama kim.......??????

Sabahi zor ettim müjdeli haberi vermem lazimdi erkenden telefon kulübesine gittim evet sasirmayin karsimda yine babam.
Baba düsündümde annem yaniz gelemez rica etsem sen getirir misin..
Nereye oglum istanbulami.,
Yok baba Mekke,ye Medine,ye
Neee hacc,a ha ALLAH razi olsun ALLAH tuttugunu altin etsin oglum.
O gün en mutlu günümdü Babam en kapsamli en icten en samimi dua larini yapmisti bana..

Not.
O sene esim yeni kalp ameliyati olmus yürümekte zorluk ceken kaynanam, annem ve babamla hac farizamizi yerine getirdik..
Babami kayit yaptirmak icin para bulamayip arabasini satan ben harclik olarak götürdügüm paranin büyük kismini geri getirdim ve o parayla baska bir araba daha aldim ve param yinede artti...

Biri bana yardim etmisti ama kim....
Sana hamdü senalar olsun ya Rabbi..........

Tefik..

teblið

Vefasýz
Allah (c.c.) razı olsun dünya ahiret abim;O kadar güzel yazmışsınız ki hüzün duymamak eldemi;Rabbim bu Rahmani aşkınızı artırarak devam ettirsin..İnşl o çok sevdiğiniz Mekke' kervanında bir daha yer alırsınız..;

Yeterki niyetler salih olsun..Cenabı Hakk nice hayr kapıları açar ..kimine göre niğmet ,kimine göre mucizevi bir ödül..Bilirim yüreğindeki özlemin ne kadar derin olduğunu..Rabbim her şeyi yüreğine göre versin HACII ABİM...