Tarihci

Marmara Tarih
ve ebu akil in şahsı manevisinden islam tarihiyle ilgili bilgi edinelim
inşallah
ensardandır kendisi
museylemetül kezzap a karşı yapılan yemame
savaşında şehit olmuştur
şimdi inşallah onun şehadetini anlatacağız
yemame savaşı çok çetin gecen savaşlardan biriydi

ebu Akil
savaşırken
koluna bir darbe alır
öle bi darbedirki bu
kolunu sallandırır
sadece bi parca eti tutmaktadır
burdan sonrasını
ibn ömer in ağzından dinleyelim
koluna darbe aldı
çok kan kaybetmişti
bayıldı
ben de onu sürükleyerek
çadıra getirdim,
ustune bişey örttüm
ölmek uzeredi
kılını bile kıpırdatmadan ölüyor diye bekliyorduk
heryeri kesikler ve kanlar içindeydi
o sırada dışarda islam saflarında çatlamalar olmuştu
bir ses duyuldu
kerreten kekerreten huneyn ya el ensar
huneynde saldırdığınız gibi saldırın ey ensaar
işte bunu duyunca ebu Akil
adeta hortladı
kalktı savaşa koştu
gitme öleceksin dedim
duymuyormusn beni çağırıyorlar dedi
ve giti
baktıki
kolu kendisine mani oluyor
kolunu dizlerinin arasına sıkıştırdı ve
çekti kopardı
savaşmaya devam etti
sonra tekrar düştü bayıldı
ben de tekrardan cadıra getirdim
ve az sonra bir sahabenin işte Allah düşmanı diyerek museylemeyi işaret etmesiyle
hz Vahşi nin
mızrağını saplaması bir oldu
ardından islam ordusu zafer kazandı
içeri girip bunu ebu Akile mujdelemek için
çadıra girdim
ebu Akile islam ordusun galebe çaldığını söyledim
o anda
kan ve acı dolu yuzunde bir tebessüm belirdi
ve ruhunu Allah a teslim etti
Allah onlardan razı olsun...

HAFIZ

Well-known member
aminn .. yüce mevlam bize kan ve canlarıyla islam sancağını getiren ehli islamdan ve onların açtığı tevhid bayrağı altında gölgelenen tüm ehli imandan razı olsun.güzel bir yazı paylaştığın için senden de razıolsun :)

Gül-i İkra

Well-known member
yok mu şu konuyu okuyup bana bişeyler karalattıracak Allah ın sevgili bir kulu :)
Ebu Akil(r.a)'ın şerefli ve iman dolu hayatından benim hafızama Cabir(r.a)' ı getirdi.Evladlarını kaybeden ve Peygamber sevgisini eşinin ve hiçbir evladının önüne almayan bir zad.. Peygamber efendimize olan sevgisi ve Allah'a (c.c) tam itaati sebebi ile sonuçların en güzelini eşi ve kendisi kazanmıştır. Evet Allah onlardan razı olsun. Elbette Üstadım zamanında ve şimdi bu zamanımızda böyle çetin bir savaş yok lakin üstadım(Bediüzzaman Said Nursi)(r.a) hayatında İman kurtarma adına yaşadıkları eziyetleri de görmekteyiz. Fakat insan en büyük düşmanı olan NEFSİ'ni görememekte ve bunun için çaba sarfetmemektedir. Allah Bizleri muhafaza eylesin ve salih amel işleyen,İHLASLI kullarından eylesin..

Tarihci

Marmara Tarih
Amiiinn ecmain.. Allah onlardan razı olsun, Allah bize böyle sağlam ve güzel getirenlerden razı olsun.. Allah güzel yaşayıp güzel aktaranlardan da razı olsun..

Hüzün Rüzgarý

Well-known member
İslam yolunda canından geçmek böyle birşey olsa gerek.. kolunu engel görüp koparıyor ve kanamasına aldırış etmeden dini için savaşıyor.. bu ne kuvvetli bir iman Ya Rabbi..! Allah cümlemize böyle bir iman nasip eylesin.. Paylaşımınızdan dolayı Allah Sizden razı olsun.. Selametle..

eğer samimiyet isteniyorsa kardeş onların taşımış olduğu Muhammedi ruhu taşımaya çalışmalı, sünnetlere öyle itiba edilmeli ki görenler Peygamberın havarileri geliyor diyebilmeli,
hizmet erlerinden biri bir beldede bulunuyorsa düşünce dünyası itibariyle orası fethedilmiştir deniyorsa, işte o kamil iman elde edilmeye çalışılmalıdır ve bunlar için hayırhah olaraktan başta nefsim olmak üzere internette vakit öldüreceğimize, vaktimizi Allah yolunda düşünmeden geçirelim ve tüm zamanımızı O na harcayalım inşallah... dua eder dua beklerim selametle kalın...