çocuklara risalei nur anlatmak

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
1.İlköğretim yaşlarında Nurların sevdirilmesi, iman fedailerinin örnek hayatlarına özendirme, hizmetinin ulviyetinin kalplerde yerleştirilmesi daha faydalı olur.

2- Nazik ve latif ruhları ağır ve ciddi şeylere dayanamayacağından dolayı sevince, şevke ve zevke medar şeyler daha faydalı olur.

3- Çok önemli konular örneklerle açıklanmalı, seviyelerine uygun şekilde anlatılmalıdır.

4- Hakikatleri, ülfet ettikleri anne, baba ve akrabalarının dışındaki kimselerden dinlemeleri daha faydalıdır.

5- Eğitimi verecek şahsın pedagojik formasyonunun olması önemlidir.

6- Çok yükleme yapmadan tenezzüh ve oyun ağırlıklı olarak konular serpiştirilmelidir.

7- Hikaye, çizgili roman ve görsel olarak faydalı şeyler ön plana alınmalı.

8- Risaleler en yüksek seviyede marifet dersi olduğundan, ehliyetli biri tarafından onların seviyelerine indirgeyerek günde, azami bir saatlik program düzenlenebilir. Fazlası ülfet ve alışkanlık meydana getireceğinden, ileride hizmete ve risalelere karşı ciddi bir soğukluk meydana getirebilir.

9- Çocukların arzu ve hayal güçleri diğer yeteneklerine göre daha ön planda olduğundan, o duygularını tatmin edecek konular anlatılmalı, programlar uygulanmalıdır.

10- Mümkünse çevre faktörü göz önüne alınarak ferah tenezzüh yerler seçilmeli, kapalı alanlarda fazla tutulmamalı, mümkünse çocukların program yapacağı yerlere oyun alanları ihdas edilmelidir

acayþe

Yeni Üye
s.a çocuklarla alkalı risale eğitimi husunda tesbitleriniz çok beğendim bende okul öncesi risaleinur eğitimi adında bir çalışam yapıyorum ilgilenirseniz cevabınızı beklerim .a.s
:047:

acayþe

Yeni Üye
:dft005:kitap olucak okul öncesi öğrenme yöntemleri doğrultusunda düşünüyorum gurubumuz var çizen -hikaye -drama- konuların özetlerini çıkaran davranış biçimi geliştirme tarzında bir çalışma olucak bu konuda kabiliyetli kişilerde arıyorum aslında.nuruahsen adlı kardeşin hoşuma gitti. bu konuda fikir yorumları olan varsa alabilirim memnun olurum

NurYolcusu

Well-known member
Bu gün köyümüzdeydik ve öğlen namazına giderken amcam yeğenlerime eğer camiye gelirlerse bakkaldan ne isterlerse alacağını söyleyerek camiye getirdi.... :)))
Yani küçük yaştaki çocukların teşvikinde çikolata ve dondurma faktörü iyi değerlendirilmeli diye düşünüyorum :)