Bunlar işte böyledir

sahici159

Well-known member
Sungur Ağabey'in akrabalarından Emin Tekinalp, Mustafa Osman ile Hıfzı Bayram tevkif edilince hapishaneye mektup yazmış:
"Bin senedir Kur'ân'a hizmet eden Türk milletinin torunlarını Kur'ân okumaktan mahkum eden kahraman Türk milletinin torunları mıdır? Yoksa mahkemelerimiz yabancı ellere mi geçmiştir? Müslüman, ya şehidt, ya gazi, mahpus, işkence herşeye dayanır. İmanından bir zerre vazgeçmez"

Tabii derhal sorguya çekilmiş. Zaman, Üstada selam verenlerin bile hapsi boyladığı bir zaman

Hakim soruyor:"Bu mektubu sen mi yazdın, kime yazdırdın?
Ben yazdım
Tahsilin ne?
3'e kadar okudum, 4'de de iki ay okudum arada lağvedildi.
Savcı atılmış: "Yalan efendim. Bak yalana bak, üç sene okumuş da bu mektubu yazmış.
Hakim tekrar sormuş: "Doğru söyle, hangi avukata, hangi akrabana yazdırdın bunu?
Beyefendi ben yazdım, kimseye yazdırmadım."
Sonunda test etmeye karar vermişler:"Seni bir odaya koyacağız, sana kâğıt kalem vereceğiz. Orada duracaksın, böyle bu tipten bir mektup daha yazar mısın?
İki tane daha yazarım"
Bunun üzerine savcı "Efendim bunlar utanmıyorlar, altı ay okuyup avukat oluyorlar. Bunlar işte böyledir" demiş.
5 ay ceza vermişler.
Netice:
1. Eee Üstadımız ne buyurmuştu: "Bu risaleleri bir sene okuyan bu zamanın mühim bir âlimi olabilir."