bu formu doldurun:))

Abidin1

Well-known member
testin sonunda net bir sonuç çıkmıyor. çocuğun iç dünyası hakkında genel bir fikir elde edilmiş oluyor:)

Bence bu tip psikolojik testlerin amacı insanın o anki ruh halini anlamaktan öteye geçmez. İnsan ruhu çok derin ve karmaşık. Yetişme şartları insanları şekillendirse de "İlahi ilham" dünya da bir çok defa büyük devrimler yarattı. Hem bu devrimlerin önderleri çoğu zaman (Psikologlar tarafından sorunlu olabilecekler çocuklar kısmında değerlendirilen) öksüz yada fakir halk tabakasından geldi. İşte bu durum insan ruhunun karmaşıklığını ve "belirli kalıplara asla sığdırılamayacağının" ispatıdır. Ancak bence genede karşısındaki kişiyi tanımak adına faydalıdır sanırım.

inşallah ileride daha ciddiye alınan bir meslek haline gelir.

Genelde İnsanlar iki gruptur. İnananlar ve inanmayanlar. Hangi iş-sorun olursa olsun sadece "inanan" insanlar başarılı olur. İnanan sıkıntılara karşıda dayanıklı olur. İnanmak insana büyük bir kuvvet verir. Misal buna mucize bir örnekte Plesebo etkisidir.

Ben İnsanın da Yüce Rabbin bir ayeti-delili olduğunu düşünüyorum. Onu okumak-incelemek gerek ancak onun beyin kısmını okuyacak asıl bilim dalı Nöroloji dir. Biraz okuduğuma göre Akli rahatsızlıkların dahi neredeyse tümünün Nörolojik kökeni vardır. Örneğin Dopamin hormonu v.b. hormonlar yada beyindeki bazı kısımlardaki organik bozukluklar-gelişmemişlikler gibi.

Yazık ki okuduğum bazı makalelerden edindiğim izlenim Psikologların bir çoğunun İlahi bir Yüce varlığa inanmanın dengesizlik olduğunu düşündükleridir. Bana kızmazsınız İnşaallah. :037: Size selam ve başarılar dilerim İnşaallah.

Bu nedenle mi yoksa hayatta bazı yaşadıklarımdan mı hatta yoksa kadere itikadımdan mı bilmem ben Nörolojiyi daha üstün tutarım.

Ne bileyim bence İnsan ruhuna verilmiş bir özgür irade var. O anki kişilik durumu ruh hali önemli ama insan hep aynı da durmuyor çok zaman da değişiyor. Hem Yüce Rabbimiz alemlerin terbiye edicisidir.

Saygılar..

fzt

Member
Zaten psikoloji hiç bir testin kesin olarak insanın duygularını, düşüncelerini, davranışlarını vs. ölçtüğünü iddia etmez. Danışanın o an ki ruh hali hakkında fikir veren testlerin yanında daha uzun süreli duygu durumu ile ilgili soruları içeren testler de vardır. İşin aslı objektif de olsa projektif de olsa psikolojik testlerin hiçbiri için kesin sonuç diye bir şey söz konusu olamaz. Çünkü yorumlayan da yorumlanan da insandır... Evet insan zihni çok derin ve karmaşıktır. Tam da bu yüzden insan psikolojisinin salt nöroloji ilmiyle incelenmesinin doğru olmayacağını düşünüyorum. Evet dopamin ve seratonin düzeylerini yükselterek insana daha mutlu hissettirebilirsiniz. Ama ilaç bırakıldığı anda mutluluktan eser kalmaz. Çünkü düşünce tarzında, olayları algılayışında bir değişiklik olmamıştır.
Psikoloji de onlarca ekol vardır. Her bir ekol biribirinden farklı görüşleri savunur. En popüleri olduğu için freudyen ekol e ait bir makale okumuş olma ihtimaliniz yüksek. Okuduğunuz bir kaç makaleyi genel olarak psikolojiye genellememenizi tavsiye ederim.
İrade ile ilgili de bir şeyler söylemek istiyorum. İnsanların dayanma güçleri birbirinden farklıdır. Örneğin bir cam düşünün. Kimisi bir vuruşta kırılır, kimisine 10 kere vursan çatlamaz bile. Bu durumun insanın imtihanının bir parçası olduğunu düşünüyorum. Hatta adalet kavramı ile de ilişkili olduğunu düşünüyorum. Kimi insanın hayatı çok refah için de geçiyor hiçbir sorunu yok gibi görünüyor. Ama iç dünyasına bir bakıyorsunuz, savunma mekanizmaları çok zayıflamış. Ufak problemlerden çok yara alıyor. "Allah kimseye kaldırabileceğinden fazla yük vermez." i de böyle algılıyorum ben. İnsanların zorluklara dayanma kapasiteleri farklıdır.
Kadere iman, itikat veya ilahi ilham dan ayrı algılamanız gerekmiyor psikolojiyi. Bir çok ekol bunlarla çatışmaz. İnancın etkisi göz ardı edilmez. Mesela ben bu konuda söylediklerinize katılıyorum ama hala psikoloğum :)
Bir de insan olarak hepimiz aciziz ve yardıma muhtacız. İnsan bazen gerçekten çaresiz hisseder ve yardıma ihtiyaç duyar. İnşallah hiç işiniz düşmez ama böyle bir ihtiyaç hasıl olduğunda inanan psikologlara çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. İnsanların gözündeki bu "İnançla çatışan psikoloji" imajı sanırım senelerdir bu alanda inanan insanların olmamasından kaynaklandı.
Umarım cevap verebilmişimdir sorularınıza.
Selametle.

Abidin1

Well-known member
Umarım cevap verebilmişimdir sorularınıza. Selametle.

Selam, Allah sizden razı olsun. Naçizane dar bilgim ile yazdığım için kusuruma bakmazsınız İnşaallah.

Akıl benim inancıma göre çok önemlidir. Müracaat ve delil olarak İlk Kur'an-ı kerim gelir. Sonra Hz. resülün sünneti gelir. Onun ardından da Akıl gelir. Sevgiye inancımdan dolayı Rasyonalist kelimesini sevmem fakat bazen fazla rasyonalist gibi düşünüyorum sanırım. xD

Siz çok değerli bir görev yapıyorsunuz. Duyguları incinmiş veya sevgiden mahrum kalmış insanları iyileştirmeye çalışıyorsunuz. Sevgiden mahrum kalmak ne büyük trajedi olmalı. Kur'an da buyrulmuş “O Rahmeti kendi Zat'ı (Benliği) üzerine yazdı.” En'am Suresi 12. Ayet -- Sonra başka bir ayette de "Rahman arşı istiva etti. (Hakimiyet altına aldı.)" demek ki bu evrenin kuruluş-var oluşu da bizim inancımız da Rahmettir- Sevgidir. İnsanlara Rahmeti-Sevgiyi öğretmek ne güzel bir şeydir.

Doğrusu Freud denen kişinin görüşleri hakkında üstün körü edindiğim bilgilerden hoşlanmadım. Hem Hz. peygamber efendimiz de Öksüzdü. Onun insan (yada çocuk) kalıplarının çoğu bence doğru değil. Demek ki Aynen Darwin'e benziyor. Yahu bir düşünseydi halbuki darwin; Kunduz denen mahluk Baraj yapmayı nasıl bir evrim sürecinde geliştirmiş olabilir. ? Barajı ya tam yaparsın yada bozulur olmaz. Hayvanlar mühendis gibi.. Kunduza baraj, arıya bal yaptıran, pengueni denize daldıran, balinayı okyanuslara götüren sevgiyi bilmek gerek.

Aslında sevginin 5 ilkeden 3. olması gerekti; 1. Tevhid 2. Adalet 3. Sevgi 4. Vaad ve Vaid 5 İyiliği emretmek. Sevgiyi hissedin, hissettirin ve iyiliği emredin. İşte bu mübarek bir iş. :dft012:

Saygılar.

Hüzün Rüzgarý

Well-known member
ben... aciz fakir bir kulum
benim en iyi.. yoldaşım Rabbimdir.
arkadaş... bazen hak söyler bazen batıl...
eskiden... çok masumdum..:(
elimden gelse... Hakikatleri avazım çıktığı kadar haykırırım..
en korktugum şey... Ahirette hesap verememek..
kurtulmak istedigim şey... Şeytan
yalnız kalınca... tevbe eder ağlarım..
bazen babam... Aklıma gelinde ona Allah'tan rahmet dilerim..
başkalarına göre ben.. Yorumsuzum..
yaşamak istediginiz yer... CENNET
annemi severim ama... ona karşı kusurlarım çoktur..
canım sıkılınca... ya ağlarım yada kitap okurum...
cezalar ve yasalar... Çiğnenmek içindir.. :p
sinirlenirim... fitne yayan kadınları görünce:017:
büyükler... çoğu zaman hakikati söylerler..
beceremedigim şey...halis kul olabilmek..
hayatım... Fani...!

memluk

Hatim Sorumlusu
ben... aciz fakir bir kulum
benim en iyi.. yoldaşım rabbimdir.
arkadaş... bazen hak söyler bazen batıl...
eskiden... çok masumdum..:(
elimden gelse... hakikatleri avazım çıktığı kadar haykırırım..
en korktugum şey... ahirette hesap verememek..
kurtulmak istedigim şey... şeytan
yalnız kalınca... tevbe eder ağlarım..
bazen babam... aklıma gelinde ona allah'tan rahmet dilerim..
başkalarına göre ben.. yorumsuzum..
yaşamak istediginiz yer... cennet
annemi severim ama... ona karşı kusurlarım çoktur..
canım sıkılınca... ya ağlarım yada kitap okurum...
cezalar ve yasalar... çiğnenmek içindir.. :p
sinirlenirim... fitne yayan kadınları görünce:017:
büyükler... çoğu zaman hakikati söylerler..
beceremedigim şey...halis kul olabilmek..
hayatım... fani...!
bu vesile ile bizde babanıza fatiha okuyalım ..