bir dusunun

Eyvàh!

Well-known member
Düşünün ki karşınızda
iccon04.gif
'a inanmayan fakat inanabilcek ikna olabilcek potansiyele sahip olduğunu düşünüz bir kişi var...

Ona Eğriyi doğruyu hakkı batılı nasıl ifade ederdiniz..

Metodunuz Ne Olurdu ?

Eyvàh!

Well-known member
tebliğden önce temsil....

gucum ürkütmeyen, nefret ettirmeyen, sevdirenim, zorlaştırmayan, kolaylaştıran, iyilikle, güzellikle davrananım, insanlık alemine nümune-i imtisalim, muhabbetiyle, hoşgörüsüyle, yaklaşımıyla, eşsiz özellik ve güzelliğiyle yaşayan Kur'an'ım...
ahh keske

ne olur hep aşkınla oturup aşkınla kalkabilsem, ruhların yükselişleri gibi ufuklarında dolaşabilsem, ne yapıp edip, bir yolunu bulup ta iç dünyalarına doğru derinlemesine akabilsem...

sozle tebligden once yasayarak ornek temsil edenl nebim ve ashabindan olamak umudu ile ...

yesil_ue

Yeni Üye
Ben bu durumla hergün karsikarsiya oluyom almanyada yasadigim icin...ben cok sey denedim ama formülünü bulamadim. Yinede insanlara dogru ne oldugunu anlatmaya calisiyorum. Yani biraz belli etmeden. Mesela soru soruyorum ...düsünmesini sagliyorum elbetde ozaman dogruyu allahin izniyle bulabilir. Yada e-mail atiyorum bir link ile müslümanligi anlatiyor. Yada okula gittigim icin ...okulda müslümanligin dogru oldugunu gösteryom ve dua ediyorum... allah büyük hersey allah isteyince olur diyorum...

yesil_ue

Yeni Üye
Ben bu durumla hergün karsikarsiya oluyom almanyada yasadigim icin...ben cok sey denedim ama formülünü bulamadim. Yinede insanlara dogru ne oldugunu anlatmaya calisiyorum. Yani biraz belli etmeden. Mesela soru soruyorum ...düsünmesini sagliyorum elbetde ozaman dogruyu allahin izniyle bulabilir. Yada e-mail atiyorum bir link ile müslümanligi anlatiyor. Yada okula gittigim icin ...okulda müslümanligin dogru oldugunu gösteryom ve dua ediyorum... allah büyük hersey allah isteyince olur diyorum...

Elif_Gibi

Well-known member
Temsil, düşüncenin eyleme geçmiş halidir. Eylem ise çeşitli biçimlerde olabilir; konuşma, yazma, okuma, davranma vb. Kişi bu eyleminde yani tebliğinde etkili olması için ileri süreceğini, sergileyeceğini önce nefsinde yaşamalıdır. Yaşanan, pratik hale gelen düşünceler beyinde işlenir, imbikten süzülür ve artık başkalarına sunulacak hale gelir.​

....​

Tebliğ öne geçerse düşünce hamlıkları, hazımsızlıkları dışarı çıkar. Bu durum daha ziyade bilme, anlama ve idrak zincirinde, bilme aşamasında kalmadır.
Anlama, bilinçli bir şekilde farkına varma, duyu organlarıyla algılayabilme, 'bakar kör' olmaktan kurtulmadır. İdrak, düşüncenin bedenle yekvücut haline gelmesidir. Artık temsil, hakkıyla yerine getirilebilir. Yoksa yüceler yücesinin 'Yapmadığınızı niye söylüyorsunuz?' ikazına maruz kalınır.​

Zaman gazetesinden bir alıntıdır. benimde fikrim budur :)

GuL-i YaReN

Well-known member
Benim en yakin arkadasim fransiz ama bildigimiz Civik ve edepsiz fransiz kizlarindan degil aksine cok terbiyeli ve Dinime cok saygili...oyle olmasaydi benim arkadasim olmazdi zaten:) Herneyse Bir gun bana Olumden sonrasini sordu, muslumanlarin olumden sonrasi icin dusunduklerini ogrenmek istedi..bende anlattim detaylarla .. ben ona sordugumda buyuk "bir beyaz" dedi bana yani hic bilmiyor ve hatta cok korkuyor da bu konuda..Baska arkadaslarima sorsan direkt umrumda degil ben inanmam boyle sacma seylere derdi!!! Yani bu kiz cok meyilli gibi Musluman olmaya Insallah da bir gun olur ..
Ben ona yavas yavas dinimin gereklerini anlattim Ve neden fransizlar kadar serbest yasam bicimimiz olmadigini anlattim..
Kisaca Kizi SIKMDADAN Guzel Bir dille Dinimi tanitiyorum:)

Guzel bir konuya deginmissiniz Tesekkurler. Anlattiklarimi anlamisinizdir insallah:)