Tarihci

Marmara Tarih
Mehmed Akif yaşlı bir zatı anlatıyor sultan ahmet veya ayasofya camine gidiyorum her sabah ne zaman ertken gidersem gideyim mihrabın bir tarafında saçı sakalı bem beyaz olmuş ihtiyar bir adam umitsizce ağlıyor o kadar ağlıyorki ağlamadığı tek dakikayı yakalayamadım,,,nihayet bir gun yanına sokuldum muhterem dedim a efendim dedim Allah ın rahmetinden bu kadar ne umit olunurmu niçin bu kadar ağlıyorsun??? bana dediki beni konuşturma kalbim duracak ben çok ısrar edince bana anlattı,,,

Dediki ben II. Abdulhamit devrinde orduda bir binbaşıydım ordunun imana Kur an a hizmet ettiği devirde orduda bir binbaşıydım,annem babam vefat edince servetimiz vardı payi mal olmasın diye işlerin başına gecmek istedim, istifa mektubumda bir nezaretçiye ihtiyac vardır dedim istifam kabul olursa sedaretce istifa etmek istiyorum dedim,,, biraz sonra sadaretten bir yazı geldi istifan kabul edilmedi, ben tekrar istifa etmek istedim yine aynı cevap geldi bu sefer dedim çıkayım huzuruna şifahi olarak söleyeyim,,,, çıktım efendim dedim istifamın kabulunu istirham edeceğim dedim dururmumuz budur dedim,,,derin derin biraz düşündü,, istifa etmemi istemiyordu yuz hatlarından belliydi,,, ısrarımada dayanamadı öfkeli bir edayla elinin tersiile beni iter gibi,, haydi istifa ettirdik dedi seni,,,, ben döndüm geldim işimin başına,,,, gece alemi manada orduların teftiş edildiğini gördüm risalet mahab Efendimiz yıldızın önunde duruyordu butun Türk ordusu Efendimize tekmil veriyordu Osmanlı Padişahlarının ileri gelenleri vardı Abdulhamitte saygıyla edeple kainatın fahrının arkasında duruyordu,,, derken benim birlik geldi başında kumandanı olmadığı için darmadağınıktı,,, Efendimiz döndü Abdulhamide dedi,, Abdulhamit nerede bunun kumandanı Abdulhamit dediki "ya Rasulallah çok ısrar etti istifa ettirdik" Rasuli ekrem : "senin istifa ettirdiğini bizde istifa ettirdik" dedi,,,,, şimdi ben ağlamayayımda kim ağlasın......

SaYa

Well-known member
"senin istifa ettirdiğini bizde istifa ettirdik" dedi,,,,, şimdi ben ağlamayayımda kim ağlasın......

istifa ettirilmeyenlerden oluruz inş Allah razı olsun Tarihci........