ALLAH dostlarindan inciler..Hikmet esintileri..

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
.

“Günahlardan kurtuluşun en süratli yolu, muhabbetullah ve cemalullah’a aşk ve şevk ile bağlanmadır. Bu ise çok ibadet etmek, istiğfar etmek, ölümü ve cehennem ateşini çok düşünmek, gecelerini ibadetle ihyâ etmek, mahlûkâta şefkat göstermek, hüsn-i zan beslemek, şehvet, kin ve kötü fikirlere karşı sabretmekle elde edilir.”

Ahmed Ziyâüddîn-i Gümüşhânevî hazretleri

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi

İlmi, kibirlenmek, kendini büyük görmek için isteyenlerden hiçbiri felah bulmuş değildir. Ama ilmi tevazu için, âlimlere ve insanlara hizmet için isteyen, elbette felah bulur, kurtulur.

-İmam-ı Şafi

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi

“On şey, on şeysiz düzelmez: Akıl, iffetsiz; fazilet, ilimsiz; kurtuluş, korkusuz; sultan, adaletsiz; asalet ve şeref, edepsiz; ferah, emniyetsiz; zenginlik, sehavetsiz; fakirlik, kanaatsiz; yücelik, tevazusuz; cihat, tevfiksiz iyileşip düzelmez.” -

Hz. Ömer

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
.

Abdullah bin Mes’ûd (r.a) şöyle der:

“Kimde şu üç husus bulunursa imanın tadını alır:

Haklı bile olsa tartışmaya girmemek, şakadan bile olsa yalan söylememek ve Allah’ın yazdığı şeyin mutlaka başına geleceğini ve yazmadığı şeyin de kesinlikle başına gelmeyeceğini bilmek.” (Heysemî, I, 55. Ayrıca bkz. Ahmed, V, 317)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
.

Çocuklarda 5 haslet vardır.
-Onlar büyüklerde olsa elbette EVLİYA olurlar.

1. Rızık için endişe etmezler.
2. Hastalandıklarında Rabbini kimseye şikayet etmezler.
3. Yalnız yemeye sevmezler….
4. Korktuklarında hemen gözlerinden yaşlar akıtırlar.
5. Kavga etttiklerinde kin tutmadan hemen barışırlar.
(imam suyuti)​

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
.
#

“Ulu ve Yüce Allah’ı seviyor musun?” diye sorduklarında, sükut et. Çünkü, eğer, “hayır” dersen kafir olursun; “evet” dersen, hareketlerin O’nu sevenlerin hareketlerine benzememektedir, o zaman da sahtekar olursun. (Fudayl bin İyad)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
.

Kur-an’ın iki kapağı arasındakileri okudum.
90 yerde Allah’ın rızka kefil olduğunu gördüm.
Sâdece bir yerde ise şeytanın insanı fakirlikle korkutacağını gördüm.
Ve insanın, Rabbinin 90 yerdeki vâdini unutup şeytanın sâdece bir yerdeki yalanına kandığını da gördüm.

~Hasan Basri Hz.~

garp

Active member
Yüz'de ısrar etme, "Doksan da olur".

İnsan dediğinde, "Noksan da olur"...

Sakın büyüklenme, "Elde neler var".

Bir ben varım deme, "Yoksan da olur".

Hatasız Dost Arayan Dosttan da olur....

Hz - Mevlana