Allah dilemedikçe biz dileyemeyiz, O HALDE BENİM GÜNAHLARIMI ALLAH MI DİLİYOR?

Hasca

Member
Cevap: Allah dilemedikçe biz dileyemeyiz, O HALDE BENİM GÜNAHLARIMI ALLAH M

İrade ( Dilemesi )
İnsanlar Allah c.c. İradesiyle (dilemesiyle) Dünyaya gelirler ve butun insallar müslüman olarak doğarlar. Hiristiyanlarda yahudilerde yeni doğan bir çocuk müslüman olarak doğmuyormu? Bu Allah in dilemesi ile gerçekleşiyor, çocuk doğduktan sonra anne baba iradesi altına girmiyormu? Anne babası neyi dilerse o çocuk o şekilde büyür büyüdükçe her şeyi daha iyi kavrar ve öğrenir ve bilir, herseyi kendi kavrayacaği yaşına geldiginde artik kendi iradesini kullanır Allah c.c. ona benim haram kıldıklarımı yap dilemiyor. Yaptığın her günah ve sevap senin kendi öz iradenle yapılmış olanlardır. Allah. c.c. bunlari dilemedikçe sen yapabilirmisin? Hayir!

"Biz ne yapıyorsak O nun dilemesiyle yapıyoruz. O' nun dilemdiği şeyler olmaz, Eğer olsaydı bu O nun acizliğine alamet oludu ki, Cenab-ı Hak bundan münezzehtir. O dileseydi bütün insanları kafir veya mümin yapabilirdi"

Ben bundan bunu anlarım. Doğmadan önce kendime dünyaya gelip gelmeme tercih hakkımı verebiliyormuyum? Yada kendi cinsiyetimi kendi irademle (dilememle) seçebiliyormuyum? aklınıza gelebilecek hersey dogmadan önce bunları kendi iradenizle istedigimiz gibi yapabiliyormuyuz? işte burda herseyi Dileyen O dur. taki dünyaya geldiğimiz ana kadar! O dilemedikçe bizim kafir veya mümin kiz veya erkek gibi olma durumumuz olmazdı eğer olsaydı bu O' nun acizliğe alamet olurdu ki O bundan münezzehtir.

Tarihci

Marmara Tarih

İrade ( Dilemesi )
İnsanlar Allah c.c. İradesiyle (dilemesiyle) Dünyaya gelirler ve butun insallar müslüman olarak doğarlar. Hiristiyanlarda yahudilerde yeni doğan bir çocuk müslüman olarak doğmuyormu? Bu Allah in dilemesi ile gerçekleşiyor, çocuk doğduktan sonra anne baba iradesi altına girmiyormu? Anne babası neyi dilerse o çocuk o şekilde büyür büyüdükçe her şeyi daha iyi kavrar ve öğrenir ve bilir, herseyi kendi kavrayacaği yaşına geldiginde artik kendi iradesini kullanır Allah c.c. ona benim haram kıldıklarımı yap dilemiyor. Yaptığın her günah ve sevap senin kendi öz iradenle yapılmış olanlardır. Allah. c.c. bunlari dilemedikçe sen yapabilirmisin? Hayir!

"Biz ne yapıyorsak O nun dilemesiyle yapıyoruz. O' nun dilemdiği şeyler olmaz, Eğer olsaydı bu O nun acizliğine alamet oludu ki, Cenab-ı Hak bundan münezzehtir. O dileseydi bütün insanları kafir veya mümin yapabilirdi"

Ben bundan bunu anlarım. Doğmadan önce kendime dünyaya gelip gelmeme tercih hakkımı verebiliyormuyum? Yada kendi cinsiyetimi kendi irademle (dilememle) seçebiliyormuyum? aklınıza gelebilecek hersey dogmadan önce bunları kendi iradenizle istedigimiz gibi yapabiliyormuyuz? işte burda herseyi Dileyen O dur. taki dünyaya geldiğimiz ana kadar! O dilemedikçe bizim kafir veya mümin kiz veya erkek gibi olma durumumuz olmazdı eğer olsaydı bu O' nun acizliğe alamet olurdu ki O bundan münezzehtir.

Lütfen okuyunuz:

http://www.tevhid.gen.tr/islam-akaidi-ve-fikih/1218-cuz-i-irade-kulli-irade/

http://www.tevhid.gen.tr/islam-akai...ersey-yazilmis-ben-neden-sorumlu-tutuluyorum/

ASHAB-I BEDR

Well-known member

estağfirullah sizler varken
:(

'Eğer vermek istemeseydi ; dilemek vermezdi!'

ayeti zaten en güzel biçimde açıklamıyor mu?

"Vermeyi istemeseydi, İstemeyi vermezdi" sözü

Büyük âlim ve mutasavvıflar arasında büyük bir hakikati ifade etmek üzere kullanılan bir kelam-ı kibardır. Aslı Farsça’dır ve şöyledir:

“Eğer ne hâhî dad, ne dadi hâh.”

Manası şudur: “Vermeyi istemeseydi, İstemeyi vermezdi"

(bk. Nursi, Mektubat, s.302).

Sorularla İslamiyet

Ukbaa

Well-known member
Kardeşim hiçbir şey Allah dilemeden meydana gelmez. Fakat bizim de cüz'i irademiz var. Mesela ben kolumu kaldırmaya karar verdim. Eğer Cenab-ı hak kaldırmama izin verirse ben kolumu kaldırabilirim. yani düşünme eylemini yapan ben isem o işin fiiliyata geçmesini sağlayan Allah'tır. Evet Allah benim yapacağım her işi biliyor ve bunlar Lehv-i mahfuz'da yazılı. Ama benim kaderimin yazılı olması benim o çerçeve dışına çıkamayacağımdan, aynısını yapmak zorunda olduğumdan değil, Allah'ın ezeli ilmi ile benim ne yapacağımı bilmesindendir.

Mesela siz dağın başında bir treni izliyorsunuz. Ve bu tren yolunun üzerinde geyik yatıyor. Siz anlarsınız ki tren belli bir zaman sonra o raydan geçecek ve o geyik ölecek. Bu olay sizin o geyiğin öleceğini bildiğinizden dolayı ölmüyor. Zaten siz o dağın başında izlemesenizde, onun öleceğini bilmesenizde o ölecekti. Eğer dediğiniz gibi olsa zaten imtihan sırrı ortadan kalkardı.