71-Nuh Süresi

Lebbeyk

Well-known member
75151lh7.gif

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]71-NUH: [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1 - Gerçekten biz Nûh'u kavmine gönderdik, "kavmine acı bir azap gelmezden önce onları uyar" diye.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2 - Dedi ki, "ey kavmim! Gerçekten ben size açık bir uyarıcıyım".[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]3 - Şöyle ki, "Allah'a kulluk edin, ondan korkun ve bana itaat edin." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4 - "Günahlarınızı bağışlasın ve sizi belli bir süreye kadar ertelesin. Kuşkusuz Allah'ın takdir ettiği süre gelince ertelenmez. Eğer bilseydiniz.." (inanırdınız).[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5 - Nûh dedi ki: "Ey Rabbim! Ben kavmimi gece gündüz davet ettim."[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]6 - "Fakat benim çağırmam, onların sadece kaçmalarını artırdı."[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]7 - "Ben onları senin bağışlaman için her davet ettiğimde, onlar parmaklarını kulaklarına tıkadılar, elbiselerine büründüler, ısrar ettiler, kibirlendikçe kibirlendiler."[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]8 - "Sonra ben onları açık açık çağırdım." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]9 - "Sonra hem ilan ederek söyledim onlara, hem gizli gizli. "[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]10 - "Gelin, dedim, Rabbinizin sizi bağışlamasını isteyin. Çünkü o çok bağışlayıcıdır." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]11 - "Üzerinize gökten bol yağmur yağdırsın." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]12 - "Mallar ve oğullar vererek sizin imdadınıza koşsun. Sizin için bahçeler yapsın, ırmaklar yapsın." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]13 - "Niçin siz Allah'a bir vakar yakıştıramıyorsunuz?"[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]14 - "Oysa o sizi aşama aşama yaratmıştır." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]15 - "Görmediniz mi Allah yedi göğü uygun tabakalar halinde nasıl yaratmış?" [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]16 - Ve Ay'ı bunların içinde bir nur yapmış, [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]güneşi de bir lamba kılmış. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]17 - Allah sizi yerden bir bitki bitirir gibi bitirdi. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]18 - Sonra sizi tekrar oraya geri çevirecek ve tekrar çıkaracaktır. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]19 - Allah sizin için yeri bir yaygı yapmıştır. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]20 - Ki, ondan açılan geniş geniş yollarda gidesiniz. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]21 - Nûh dedi ki: "Ey Rabbim! Onlar bana isyan ettiler; malı ve çocuğu hüsrandan başka bir şeyini artırmayan kimsenin ardına düştüler." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]22 - "Büyük büyük tuzaklar kurdular." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]23 - Dediler ki: "Sakın tanrılarınızı bırakmayın, ne Vedd'i, ne Suva'ı ve ne de Yeğus'u, Yeûk'u ve Nesr'i." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]24 - Çok kişiyi yoldan saptırdılar. Sen de o zalimlerin sadece şaşkınlıklarını artır. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]25 - Hatalarından dolayı boğuldular, ateşe sokuldular, kendilerine Allah'a karşı yardımcılar da bulamadılar.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]26 - Nûh dedi ki: "Yeryüzünde kafirlerden bir tek kişi bırakma." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]27 - "Zira sen onları bırakırsan kullarını yoldan çıkarırlar ve sadece ahlâksız ve kâfir çocuklar doğururlar." [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]28 - "Ey Rabbim! Bana, babama, anama, mümin olarak evime girene ve bütün inanmış erkek ve kadınlara mağfiret buyur. Zalimlerin de sadece helakini artır." [/FONT]
75151lh7.gif