4+4+4 yenİ eĞİtİm sİstemİne Önerİlerİmİz

kasif1

Well-known member
Çok aziz ve saygıdeğer MİLLETVEKİLLERİMİZ
Bizler, gençliğimizin hem maddi hem manevi eğitimleri sahasında ülke çapında çalışmaları olan ve uzun yıllara dayalı tecrübeleri bulunan vatanperver bir kısım insanlar olarak Bakanlığınızın Mesleki eğitimi geliştirmeye yönelik üç kademeli 12 senelik yeni projenizi medyaya yansıdığı kadarıyla öğrenmiş bulunuyoruz.
Bu haber mesleki eğitimin geleceği adına bizi bir cihette memnun etmekle beraber, fakat gözden uzak kaldığını düşündüğümüz başka bazı cihetlerden bizleri derin bir endişeye sevk etmiş durumdadır.
Malumunuz üzere, şu an okullarda karma eğitim sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemin genç nesillerin ahlakları üzerinde yaptığı büyük manevî tahribatı yıllardır hep birlikte esefler içerisinde izlemekteyiz. 28 Şubat sürecinde kesintisiz sekiz yıllık eğitime geçmek için can atanların tek gayelerinin bu manevî tahribatı gerçekleştirmek olduğu herkesin malumdur. Son on beş yıl içinde ortaya çıkan acı neticelerle bu kötü maksatlarına ulaştıklarını da hep birlikte görmekteyiz.
Malumdur ki, bir memleketin ve milletin teminatı gençlerdir. Maalesef karma eğitim, kız çocuklarımızın bir kısmının memleketin ve milletin kalkınmasına engel olabilecek sefahate düşmesine, beraberlerinde bir kısım erkeklerin de başıboş bir hayat yaşamasına sebeb olmuştur.
Hem önceden isteyen talebe ilkokuldan sonra Kur’an Kurslarına ve medreselere devam edebiliyordu. 28 Şubat’ın bir dayatması olan mecburi eğitimin sekiz yıla çıkması, milletimizin saadet ve terakkisine en önemli bir vesile olan Kur’an Kurslarını, arapça medreselerini kapatmak derecesine getirmiştir. Fakat yine bir kısım gençlerimiz açık liseye devam etmekle beraber o medreselerde ilmi çalışmayı da yapabiliyordu. Eğer mecburi eğitim 12 yıla çıkarsa bu irfan menbaı olan yerlerimiz kapanmak zorunda kalacaktır. Sizlerden bunu telafi etmenizi beklerken maalesef bunları tamamen bitirecek bir çalışmayla karşı karşıya geldik. Daha doğrusu farkına varmadan kamburumuzun üstüne bir kambur daha koymaya çalışılıyor.
Bu meyanda bir hadis-i şerifi de hatarlatmadan geçemeyeceğiz: “ Kur’an’ı önüne alan kişiyi, Kur’an onu çeke çeke cennete kadar götürür. Yani dünya ve ahiret saadetine nail eder. Kur’an’ı arkasına alan kimseyi de yine Kur’an o kişiyi bırakmaz, sürükleye sürükleye cehenneme kadar götürür. Yani dünya ve ahirette perişan eder.” Bilindiği gibi Anasol-D hükümeti Kur’an Kurslarını kapattıklarından Allah da onların kapılarını kapattı. Cenab-ı Hakk bu halden ve tehdidden muhafaza eylesin.
Çocuklarını okullarda yaşanan manevî tahribattan kurtarmak için büyük endişeler duyan ailelerin elindeki tek çıkar yol, bilhassa kız çocuklarını ortaokuldan sonra milli ve manevi cihette de yetiştirmek için açıköğretim lisesine göndermek idi. Bu proje mevcut haliyle bu imkânı da ailelerin elinden tamamen almış olacaktır.
Hususan çocuklarını manevî bir terbiye ile yetiştirmek isteyen aileler, okullarda başörtüsü problemi henüz çözülmediğinden lise çağına ulaşmış kızlarını inançlarına zıt bir şekilde her gün okula göndermekten büyük bir ızdırab çekeceklerdir. Zaten aynı ızdırabı ortaokul seviyesinde yıllardır çekiyorlar. Halkımızın 28 Şubat sürecinde çok çektiği bu gibi acılardan kurtulacaklarını bekledikleri Ak Parti iktidarı döneminde, 12 yıllık kesintisiz eğitim sebebiyle, önceki dönemde yaşananların da ötesinde bir dereceye ulaşması ihtimali, bizi cidden rahatsız etmiş durumdadır.
Lise gençliğinin günümüzde medyada telkin olunan yozlaşma kültürüyle düştüğü vahim durum ortadadır. Bu sebeble yeni başlanması planlanan kesintisiz 12 yıllık eğitimin bilhassa kız çocuklarımızı o dejenerasyondan korumak adına bize hiçbir şans bırakmadığını düşünmekte ve bundan cidden muzdarib olmaktayız.
Mecellede geçtiği üzere “def-i şer celb-i nef’a racihtir.” Kaidesine binaen idarecilerimiz büyük bir mesuliyet altına girmemek için her şeyden evvel okullarda ahlakı muhafaza edebilecek bir ortam hazırlamaları gerekir. Zira her türlü anarşiliğin temeli ahlak bozukluğudur.
Ayrıca eğitimin, milli ve manevi değerler noktasında da talebenin ihtiyacını giderecek bir seviyeye getirilmesi icab etmektedir. Maalesef, ahlak ve maneviyat noktasında İmam Hatip Liseleri bile istenilen seviyede bulunmamaktadır.
Hem bu ahlak ve maneviyat sadece imam Hatiplere mahsus değildir ki her şey onun üzerine bina edilsin. Bugün imam Hatip dışındaki okullarımızda okuyan talebeler kat kat daha fazladır. Makbul olan hizmet belli bir kesime değil, umuma yapılandır. Yanlış anlaşılmasın hükümetimiz bunu böyle yapıyor demek istemiyoruz. Maalesef bu hususta görüş beyan edenler bu çerçevede konuşuyorlar.
Kanaatimizce, asıl olarak güzel bir niyete bina olunan bu projenin karma eğitim mecburiyetinin sona erdiği ve okullarda yeteri derecede ahlak eğitiminin verilmeye başlandığı bir zamana ertelenmesinin nesillerimizin manen muhafazası için daha isabetli bir yol olacaktır.
Ya da bu projede gerekli düzenlemeler yapılarak son sekiz senenin isteğe bağlı olması şartı getirilmesi ile velilere alternatif bir çare sunulmalıdır diye düşünüyoruz. Maalesef şartlar oluşmadığından karma eğitimi ülke çapında kaldırmak zor görünmektedir. Fakat demokratik bir hak olarak, ailelerin isteğine bağlı kız-erkek ayrı bir kısım okullar tertib edilebilir.
Son olarak kesintisiz on iki yıllık eğitim gibi bu kadar uzun bir sürenin insanlara dikte edilmesinin insan hakları ve bireyin devlet karşısındaki hürriyetlerine ters düşen bir uygulama olduğu da üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken bir noktadır.
İşin fakir, muhtaç, çiftçi ve tüccar ailelere bakan yönleri gibi bu projenin başka sıkıntılara da sebeb olabileceğini düşünüyor, sizlerden bu endişelerimizi giderecek adımlar atmanızı “Allah Rızası” için bekliyoruz. Allah bu millete hayır getirecek bütün hizmetlerinizde sizi muvaffak eylesin. Alınacak yanlış kararlardan ve işlerdende muhafaza eylesin
Amin.

modify_inline.gif