7 sonuçtan 1 ile 7 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesajlar Mesajlar
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 41 + 110


  Thumbs up Nakşibendilik Nedir?

  NAKŞİBENDİLİK NEDİR?


  Nakşibendi terbiye okulu, hicri: 791, miladi: 1389 taihinde vefat eden Hace Muhammed Bahauddin Nakşibend Hz.'lerinin temel usullerini belirlediği bir manevi terbiye sistemidir. Onun adına nispet edilerek "Nakşibendilik" diye anılmaktadır.

  Bu terbiye yolu ve usûlü, Şah-ı Nakşibend Hz.leri ile başlamış değildir. Kendisi bu yolun usul, adap ve feyzini önceki büyüklerden almıştır. Bu terbiye yolunun usul ve adabı, silsile yolu ile Hz. Ebu Bekir Sıddık'a (r.a) ve ondan Hz. Resûlullah (s.a.v) Efendimize ulaşmaktadır. Terbiyenin başında ve merkezinde alemlere rahmet olan Hz. Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz bulunmaktadır. Bu terbiye yolunun temel özelliği gizli zikir ve ilahi muhabbetir. Bu zikir ve terbiye yolu, tarih içinde gelen mürşidlerin ismiyle farklı adlarla anılmıştır.

  Hz. Ebu Bekir Sıddık'tan (r.a.) sonra bu yola "Sıddıkiyye" ismi verildi. Hz. Beyazid-i Bistamî'ye (k.s) kadar bu isimle anıldı. Ondan sonra "Tayfûriyye" ismi verildi. Tayfir, Beyazid-i Bistami'nin bir diğer adıdır. Hace Abdulhalik Gücdevani Hz.lerine kadar bu isimle anıldı. Ondan sonra, "Hâcegâniyye" ismi verildi. Bu yol bu isimle İslam alemine yayıldı, meşhur oldu. Diğer kollardaki isimler zamanla unutuldu. Bu yol, Mevlana Halid Bağdâdi'den sonra "Nakşibendî Hâlidiyye" ismiyle de anılıp yayıldı. Bu gün Anadolumuzda yagın olan kol "Halidiyye" koludur. Bu yol, günümüzde Şah-ı Nakşibend Hz.lerine nispet edilen meşhur ismiyle "Nakşibendîlik" şeklinde anılmaktadır.

  Nakşibend, "nakş" ile "bend" kelimelerinden oluşmuş bir terkiptir. Bir isim değil sıfattır; ancak isim gibi meşhur olmuştur.

  Nakş, bir şeyi bir yere nakşetmek, nakış gibi işlemek, hiç çıkmayacak hale getirmek, mühür gibi kazımaktır.

  Bend, Farsça bir isim olup, dilimizde hem isim, hem sıfat olarak kullanılmaktadır. isim olarak, bağ, kelepçe, baraj, bent, kemer gibi manalara gelmektedir. Sıfat olarak, sıkıca bağlı, iyice bağlayan, kuvvetlice bağlanmış manalarına gelir.

  Kalbe Allah zikrini hiç çıkmayacak şekilde nakış gibi işledikleri ve ondan hiç kopmadıkları için, gizli zikir sahiplerine Nakşibendi denmiştir.

  Tarikat yol ve usul manasındadır. Tarikat bir din ve mezhep değil, dini anlama ve yaşama şeklidir. İnsanı terbiye için kurulmuştur. Tarikatlar terbiye için tercih ettikleri usullere ve zikirlere göre farklı adlarla anılmışlardır. Tasavvufun kaynağı, doğunun felsefesi, batının batıl dinleri değil, Kur'an ve sünnettir.

  Bütün manevi terbiye yollarına kısaca "tasavvuf" denir.


  Nakşibendi terbiyesi, gizli zikir usulü üzerine kurulmuştur. Bu usulü benimseyen büyük veliler tarafından geliştirilerek günümüze kadar gelmiştir. Bu usul ve adaplar bizzat Kur'an ayetlerinden, rahmet Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin sünnetinden ve O'nun şerefli ashabının (r.anhüm) hallerinden alınmıştır. Her şeyi ile Kur'an ve sünnete bağlıdır. Bu yolun usul ve adapları, Kur'an ve sünnette ya açıkca belirtilmiş, ya da işaret, delalet ve sükût yoluyla kabul edilmiştir. Yani, İslam'ın ruhuna uymayan hiçbir şey yoktur.

  Fakihler nasıl fıkıh alananda içtihat yapma yetkisine sahiplerse kâmil mürşidler de, ahlak ve terbiye alanında içtihat etme, yeni usuller belirleme yetkisine sahiptirler.
  Bu terbiye sistemi yeni bir din değildir; dinin ahlak derslerini talim ve tatbik eden bir okuldur. Hedefi, insanı güzel ahlaka ve Allah rızasına ulaştırmaktır. Metodu, muhabbetle kalpleri Yüce Allah'a bağlamaktır Temel usulü gizli, zikir, toplu zikir, muhabbet, sohbet, rabıta, teveccüh, tasarruf, hizmet ve edeple nefsin çirkin sıfatlarını ıslah etmektir.Dinimizin bize öğrettiği amel ve edepler iki kısımda özetlenebilir:

  1-) Zahiri Hâller: Vücudumuzun dış azaları ile yaptığı bütün ibadetleri içine alır. Yeme içme, temizlik, alış-veriş, aile hukuku gibi vazifeler de bu kısma girer. Bu vazife ve edepler fıkıh kitaplarında anlatılmaktadır. Hangi vazifeyi yapıyorsak, onunla ilgili ilahi emri ve edebi öğrenmemiz gerekir.

  2-) Batıni Hâller: Kalbin gafletten uyanması ve zikirle ihya edilmesi, nefsin manevi hastalıklardan arındırılması, ruhun ilahi huzura yükselmesi, böylece insanın ilahi nur, ilim, aşk, edep ve güzel ahlaka ulaşmasıdır. Zahiren ve batınen terbiye olan insanın elde edeceği en büyük inmet güzel kulluktur. Bu hale kısaca ihsan mertebesi denir. İhsanı yukarıda tarif ettik. Bu yol herkese açıktır. Bütün insanlar bu edeplere ve nimetlere davet edilmiştir.

  Zâhirî ve bâtınî edepleri koruyan kimse ihsan mertebesini elde eder. Bu mertebeyi elde eden kimse Yüce Allah tarafından sevilir, O'nun huzurunda kabul görür. Kalbi ilahi sevgi, huşu, haya ve haşyet ile dolar.

  ___________________

  Bu bölüm Semerkand Yayınları - Arifler Yolunun Edepleri - S. Muhammed Saki Haşimî - Sayfa : 24- 27 den alınmıştır.

  Benzer Konular
  Ruşen Çakır: FETÖ istihbarat örgütü. Nakşibendilik, Kadirilik ve Nurculukla kıyaslama
  Ruşen Çakır: FETÖ istihbarat örgütü. Nakşibendilik, Kadirilik ve Nurculukla kıyaslama Ruşen Çakır: FETÖ istihbarat örgütü. Nakşibendilik, Kadirilik ve Nurculukla kıyaslamak yanlış İslam bir yerden sonra Fetullah Gülen?in amaçlarının, hedeflerinin gerisinde kalıyo
  "Nedir bu gurur ve nedir bu gaflet? Nedir bu haşmet, nedir bu istiğna, nedir bu
  "Nedir bu gurur ve nedir bu gaflet? Nedir bu haşmet, nedir bu istiğna, nedir bu Devami...
  Nakşiler / nakşibendilik
  Nakşiler / nakşibendilik Bahâeddin Nakşibed hazretlerinin kurduğu bir tarikattır. Şah-ı Nakşibendi hazretlerinin asıl adı, Tam adı Muhammed Bahâüddîn Nakşibend Buhârî olup, 1218 tarihinde Buhara yakınlarında dünyaya geldi. O dönemde Buhara Moğol
  Nakşibendilik hakkında sorularım var!Yardım?
  Nakşibendilik hakkında sorularım var!Yardım? s.a kardeşler Tasavvuf hakkında sorularım var inşallah yardımlarınızı bekliyorum... 1-Tasavvuf dersini bir seyidden yada şeriften almakmı gerekir? yada onlardan olmayan başka Allah c.c dostundan almakta bir fark yokmudu
  Salâvatın mânâsı ve mahiyeti nedir? Salât-ı Tefrîciye duâsının ehemmiyeti nedir?
  Salâvatın mânâsı ve mahiyeti nedir? Salât-ı Tefrîciye duâsının ehemmiyeti nedir? Kur’ân, “Muhakkak ki Allah ve Melekleri, Peygamber üzerine salât ederler. Ey îmân edenler! Siz de O’na tam bir teslimiyetle salâvât getirin ve selâm verin”1 buyurur. Allah Elçisine (asm) salavât e
  Yazar : Risale Forum

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar Mesajlar
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 38 + 10


  Cevap: Nakşibendilik Nedir?

  nakşibendilik konusunda daha detaylı ve kapsamlı bilgilendirilmek isterdim
  Yazar : Risale Forum

 3. #3
  FaKiR çevrimdışı Meşveret Bşk.
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Nereden Yer
  .......................
  Mesajlar Mesajlar
  7.786
  Blog Blog Girişleri
  4
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 1617 + 126060


  Cevap: Nakşibendilik Nedir?

  Alıntı mnryşç Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  nakşibendilik konusunda daha detaylı ve kapsamlı bilgilendirilmek isterdim
  Asagidaki linktedi konudan faydalanabilirsiniz kardes
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

  dua ile...
  Yazar : Risale Forum

 4. #4
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2007
  Nereden Yer
  yer ile gök arası
  Mesajlar Mesajlar
  2.439
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 571 + 42922


  Cevap: Nakşibendilik Nedir?

  Allah razı olsun feza kardeşim
  Yazar : Risale Forum
  "Eli boş varılmaz varılan yere, Boş gelmedim yâ Râb, ben suç getirdim! Dağlar çekemezken o ağır yükü, Sırtımda iki büklüm pek güç getirdim..."

 5. #5
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar Mesajlar
  2
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 33 + 12


  Cevap: Nakşibendilik Nedir?

  Eline Saglık.İki yıldır.Bu Tarikattayım.Kalbi Huzur İçinde.
  Yazar : Risale Forum

 6. #6
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2010
  Mesajlar Mesajlar
  332
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 85 + 3940


  Cevap: Nakşibendilik Nedir?

  Himmet ne demektir...O kısmı biraz açabilir misiniz...Allah'a aracı koymak doğru mu..? Bu konuda bende bilgi sahibi olmak istiyorum...
  Yazar : Risale Forum

 7. #7
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar Mesajlar
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 27 + 12


  Cevap: Nakşibendilik Nedir?

  Esselamunaleyküm müekked kurbanım, himmet demek dua demektir ALLAH dostundan dua istemekdir. ALLAH-U TEALA biz günahkarların bile duasını kabul ediyorsa o ALLAH dostlarının duasını kabul etme olasılığı çok daha yüksektir . himmet istediğin zaman bir ALLAH dostundan, aslında dua istiyorsun onların duası bizler için çok büyük bir yardımdır . eğer bu mantıkla değilde direk yardım mantığıyla istenirse ALLAH korusun şirke gidilebilir (İyya ke na'budu ve iyya ke nesta'in yani ancak sana kulluk eder ve ancaksenden yardım dileriz diyoruz her namazda yardım ALLAH'tandır.duayı insanlar yapar ama duada bir yardımdır ama duanın kabul olup olmaması ALLA'ıma bağlıdır yani sonuç olarak yadım ALLAH'tandır .Duada sonuçta bir yardım yerine girer.şifa ALLAH'tandır ama doktora doktor yardım et diyoruz doktor orda vesiledir ALLAH dostlarıda himmet istemek duasını istemek bir yardımdır ama bunlarda sadece bir vesiledir. Ey iman edenler! Allah’a ittika edin ve O’na yaklasmaya vesile arayin ve O’nun yolunda mücahede edin ki felaha eresiniz.” (Maide, 35) En güzel vesile tabiki bir ALLAH dostudur . ALLAH dostları ALLAH(C.C)'ıma yakındırlar onlar yolu biliyorlar yoldaki zararlarıda yanlış yoluda zamanımızdaki yanlışlarıda yani kısacası eolar ALLAH'a gidecek en kısa yolu biliyorlar ALLAH'ımın izniyle.ALLAH'a yaklaşmaya en güzel vesilede O'nlardır yani ) . ALLAH'ıma şükürler olsun bize bu kapıyı nasip etmiş ALLAH'ımın o güzel dostu Peygamberimin o güzel torunu o Ehli Beytin güllerinden bir gül olan GAVSIM tutmuş kolumuzdan götürüyor ELHAMDÜLİLLAH . ( Menzilli Ahmed ) ALLAH'IM BU KÖTÜ ZAMANDA İMANINI MUHAFAZA EDENLERDEN EYLESİN BİZLERİ ALLAH'IM BİZLERİ DOSTUNA DOST EYLESİN İNŞALLAH . ALLAH'ım bir kulunu sevdiği zaman dostuna dost edermiş )

  Gavs-ı Sânî Hz.leri, kamil mürşidlerin nazarının etkisini şu misalle anlatmıştır:

  “Sâdât-ı Kiram’ın nazarı kaplumbağa nazarı gibidir. Kaplumbağa yumurtasını yapar, biraz geri çekilir, yumurtaya bir müddet nazar eder. Sonra onu kuma veya toprağa gömüp gider. Onun bu bakışı yumurtayı olgunlaştırmaya yeter ve belli bir müddet sonra yavru meydana gelir. Sâdât-ı Kiram’ın nazarı da kalbi olgunlaştırır. Allah dostlarının nazar ilahî bir nurdur. Bu nur kalbin ilacı olur. Allahu Teala kudsî bir hadiste dostlarına verdiği bu nur hakkında şöyle buyurmuştur:

  “Ben kulumu sevdim mi onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum. O benimle görür, benimle işitir, benimle tutar, benimle yürür. Benden herhangi birşey isterse onu verir, bana sığınırsa muhakkak onu himâye ederim.”

  "İşte, Sâdât-ı Kiram bu yüce devlete ermiştir. Allahu Teala onlara bu yetkiyi vermiştir
  Yazar : Risale Forum

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222