Aleyküm selam. Kardeş bunların hepsi ilmihalde yazar. Vakit namazlarının tamamında her rekatında (kıyamda) fatiha kesinlikle okunur. İki rekatlı olan her namazda yine fatihanın ardından kurandan birkaç ayet ya da bir satırı geçecek uzun bir ayet yahut kısa bi sure okunur. 4 rekatlı namazlardan öğle namazı ilk sünnetinde her rekat fatiha ardından dediğim şekilde okunur. Farzında ise 3 ve 4. rekatlarda fatihanın ardından bişey okunmadan rükuya gidilir.

İkindi namazının sünnetinde ise sırasıyla okunacak kıraatlar şu şekildedir. 1. rekat sübhaneke duası - fatiha - ardından kısa sure bir satırdan uzun ayet ya da peşpeşe olan ayetler okunur. 2. rekat da fatiha ve ardından yine aynı şekilde okunur. 3. rekat yine 1. rekat gibi okunur ve 4. rekat da 2. rekat gibi okunur.

akşam namazında farzda ilk iki rekat aynı diğer farz namazların ilk iki rekatı gibi 3. rekat da ise yalnızca fatiha okunup rükuya gidilir.

yatsı namazı ilk sünneti ikindinin sünneti gibi farzı öğle veya ikindinin farzı gibi kılınır. Vitr namazında ise ilk iki rekat diğer farz namazların ilk iki rekatı gibi, son rekat da fatihadan sonra yine bir sure ya da bir satırı geçecek şekilde ayet okunup ardından tekbir alınıp, kunut duaları okunur ve rükuya gidilir. Sabah ve yatsı farz namazlarında fatihadan sonra okunacak sureleri ya da ayetleri diğer vakitlere göre uzun tutmak efdaldir. Yarım sayfa bir sayfa ve daha da çok okunabilir... Bunun haricindeki rüku ve secdede okunacak dualar aynıdır. Yalnızca ikindinin sünneti ve yatsının ilk sünnetinde 2. rekat da oturduğumuz zaman tahiyyatın ardından salli barik okunur.

Selam ve dua ile...