Alıntı talib Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
Verilen linkten bir kaç cümleye gözüm temas etti ve kapadık. Eksik ve yanlı bir bakış açısı olmuş.

Birilerine karşı değiliz. Tasavvuf İslam'ı Hz. Peygamber gibi yaşama sanatıdır. Kim bunu değil inkar, hafife almak isterse o fikrin karşısında oluruz.

Her asır tasavvufun asrıdır. Zira Hz. Adem'den bu yana bu böyledir. Bu söz sizde bir yer buluyor ise bu bizim sorunumuz olmamalı...

O sözü hala ısrarla aynı şekilde anlamaya, tasavvufu hafife alan bir söz gibi görmeye niyetlisiniz anlaşılan. Eksiği ve fazlayı size göre belirleyeceksek çok yolumuz olduğu kesin.

Mesela şu alıntınız..."Bu asır tasavvuf devri değildir deniliyor. Hangi devir tasavvuf devriymiş? Öyle şey mi olur? Bu yolu devam ettiren zatlar, kıyamete kadar ''seyr-i süluk'' yolunun devam edeceğini belirtiyorlar ve tasavvufun herhangi bir devreye mahsus olmayıp, her devire hitap ettiğini söylüyorlar. ALLAH (CC) bir kulunu kendine düşman etmek isterse, velisine düşman eder. Kıyamete kadar Gavslar tükenmez ve her asırda Evliyaullah vardır ve var olacaktır. Şu kadar okudum, kitap yazdım, bunca ilmim var gibi sözler gurur alametidir. ALLAH (CC), Süleyman (AS)'a ilim verdi ama arkadan hikmet de verdi. Hikmetsiz ilim kuru ağaç gibidir. Hikmeti olmayan ilim sahibi, şeytanın oyuncağı (maskarası) olmaya mahkumdur. Hikmetle şereflenen akıl sahiplerinin dimağları da nurlanır ve ziyade olur. Onun için, sen sen ol ''zaman tasavvuf zamanı değildir'' deyip de, ikide bir temcit pilavı misali pişirip pişirip insanlara telkin etme. Parası olmayan bir kimse babasına koşar, çocuksa annesine koşar. Manevi yönden daralan insanlar da, ALLAH dostlarına koşar. Onlara koşmadığımız müddetçe irşad olmak zordur."

Baştan sona itici cümlelerle kurulmuş. Bunu söyleyen şahıs kime karşı bu cümleleri sarfetmiş ? Üstad hazretlerini veli düşmanlığıyla mı suçluyor ? Yoksa Risale-i Nurları mı ? Ya da Nur Cemaatini mi ? Böyle bir paragraf yazıyla işin aslını astarını bilmeden, her söze atlayıp, "biri böyle demiş dur şuna bi cevap vereyim" mantığıyla, bu saydıklarımdan birine muhalefet edenlerin, kendilerini maskara etmekten başka bir şey ellerine geçmez.

Altını çizerek yazdığınız cümlelere bakıyorum. Yol büyüklerin yoludur, tasavvuf kıyamete kadar baki kalacaktır, hikmetsiz ilim kuru ağaç gibidir, gbi sözler tamamen Nur Cemaatine karşı hedef olarak söylenmiş sözler. Bu sözler yanlış mı tabi ki değil. Lakin bir kendi mesleğini anlatmak var, bir de karşıda diğer bir cemaati düşman gibi göstererek kendi mesleğini anlatmak var. 2. sinin uhuvvet açısından zarar olduğunu tarikat ehilleri de cemaat ehilleri de bilir. Siz uhuvvete çomak sokmaya çalışıyorsunuz. Yol büyüklerin yoludur evet Üstadda büyüklerden biridir. Tasavvuf kıyamete kadar baki kalacaktır eyvallah, çünkü insanları tek bir kılıfa sokmak mümkün değil. Risale-i Nur hizmeti tasavvufa mani bir hizmet değil. Tasavvufun önünü biz tıkamıyoruz. İnsanlar istedikleri yolu tercih etmekte özgürdürler. Bizim hedefimiz tasavvufu veya tarikatı kendine meslek edinmişler değil, onlar zaten tercihlerini yapmışlar. Üstad hazretleri ısrarla iman kurtarma zamanı diyor ki bizim hedefimizde en çok imanında zaaf olanlar ya da imanı olmayanlar vardır. İmanı şüphelerden izale edilmiş biri icabında tasavvufa da ihtiyaç duyabilir ve dilerse o yolda yoluna devam edebilir. Buna kimse mani olmaz. Veyahut ben direkt teslim olmuşum der, yine o yolda gidebilir buna da kimsenin diyeceği yoktur. Tek mesele vardır ki olmayan sorunu sorun var gibi göstermektir o da. Hikmetsiz ilim kuru ağaç gibidir sözü de doğrudur ama biz bu yolda hikmet, tefekkür, zikir, fikir, ilim, herbir şeyi buluyoruz elhamdülillah.

Kitaplar dolusu izahta yazılsa, bundan öncede tüm uyarılarıma rağmen, mevzuyu aynı boyutta devam ettirmeniz bundan vazgeçmiyeceğinizi gösteriyor. Siz saplanmışsınız tek bir söze ve inatla ondan kendinize düşmanlık çıkarmak istiyorsunuz. Biz de öyle bir şeyin olmadığını yeterince izah ettik. Bu durumda tekrar aynı şeyleri denemeyeceğinizi ümid ediyor ve gereğini yapıyorum.

Selam ve dua ile.