Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Jan 2009
    Nereden Yer
    Konya / Akşehir
    Mesajlar Mesajlar
    797
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 152 + 8270

Vehhabilere Reddiyye

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Hak Ehlinden, İbni Teymiye ve Muhammed bin Abdulvahhab'a tâbi olan Vahhabiler’e karşı söylenen sözler tablosu:

M. bin Abdilvahhab ve İbni Teymiye’ye bağlı Vahhabiler

1-Allâh’ı (oturmaktan) tenzih etmek.

Allâh ne Arşa ne de Kürsüye oturmaz. Çünkü oturmak insanların sıfatlarındandır.

Yüce Allah Şöyle dedi:
    لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَىءٌ

(O’nun eşi benzeri yoktur)
    Eş-Şurâ / 11

Vahhabiler, Allâh’ı insana ve hayvana benzetiyor ve diyorlar ki: “Allâh Kürsüye oturmuştur.”
    “Fethul-Mecid “Adlı kitabı, Yazarı Abdurrahmân bin Muhammed bin Abdulvahhâb. S: 256. Darusselam Yayınevi Riyad.

2-Allâhı, Cisim ve azalardan tenzih etmek

Allâh cisim değil, Allah’ın azaları yoktur.

Yüce Allâh Şöyle dedi:

لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَىءٌ

(O’nun eşi benzeri yoktur) Eş-Şurâ / 11

İbni Baz dedi ki:

“Allâh hakkında aza, organ ve cismi nefyetme sözü, kötü sözlerdendir.”

KitapTenbihat firraddi ala men te’evveles Sifat) İbni Baz S: 19 Müftülük Genel Başkanlığı. Riyad

3-Allâh’ı Mekandan tenzih etmek

Yüce Allâh mekansız mevcuttur. Çünkü mekân ile sınırlanan, fiziki ve hacımı olur. Allâh’da bundan münezzehtir.

Peygamber Efendimiz : “Allâh ezelde var iken O’ndan başka hiç bir şey yoktu.” İmam Buhari

İbn Baz Şöyle dedi: “Allâh zatiyle Arşın üstündedir.”

Hac Dergisi Yıl 49 11. bölüm 1425 H. Mekke. S: 73-74

4-Ebu Cehil ve Ebu Leheb

Ebu Cehil ve Ebu Leheb muvahhit ve mümin değillerdir.
    Yüce Allâh, Ebu Leheb hakkında şöyle dedi : “

سَيَصْلىَ نَارًا ذاتَ لَهَبٍ

“O alevli ateşe sonulacaktır.”

El-Mesed /3

Vahhabiler diyorlar ki:

“Ebu Leheb ve Ebu Cehil, la ilâha illallâh Muhammed Resulullâh deyip de evliya ve Salihlerle tevessül eden Müslümanlardan daha çok muvahhit ve imanları daha ihlaslıdır.

Kitapları: (Tevhidi nasıl anlarız) Yazarı Muhammed Başemil S: 16, Riyad- Suudi Arabistan.

5-Eş’ariler ve Maturidiler

Eş’ariler ve Maturidiler Ehli Sünnet ve cemaattir.

İmam Murtada Zebeydi şöyle dedi:

“Ehli Sünnet ve Cemaat denildiği zaman bunlardan maksat Eş’ariler ve Maturidiler.”

Salih bin Fewzan şöyle dedi:

“Eş'ariler ve Maturidiler Ehli Sünnet ve Cemaat olarak adlandırılmayı hak etmemektedir. ”

Kitabı İslam’da Meşhur Müceddidler. (Yenileyiciler) İbni Teymiye ve Muhammed bin Abdulwahhâb). S: 23 Müftülük Genel Başkanlığı (Riyad)

6-Eş’ariler

Eş’ariler, Müslim ve Mümindirler

Dünyadaki Ehli Sünnet ve Cemaat olan Müslümanlar: Eş’ariler ve Maturidilerdir.

Vahhabiler iftiraen diyorlar ki: “Eş’arileri, Ehlisünnet’in birçok tekfir etmiştir.”

Kitapları Fathul-Mecid, Abdurrahmân Hasan bin Muhammed bin Abdulvahhâb). S: 353 Darusselam - Riyad

7-Âdem Efendimiz

Âlimlerin icma ile Âdem Peygamberdir.

İbni Hibban’nin Ebu Umame’den rivayet ettiğine göre bir adam; “YaResulallâh! Âdem Peygamber mi idi?”

“Evet, konuşulandı” diye cevap verdi.

Vehhabiler ise derler ki : “Âdem ne Nebiy ne de Resuldür.”
    (Peygamberlere Cümleten İman etmek). Adlı kitapları, Yazarı: Abdullâh bin Yezid El-Mekteb El-İslami - Beyrut

8-Peygambere Salâvat getirmek.

“ Allahumme Salli ala Muhammed Tıbbilkulubi ve davaiha ve afiyetil ebdani ve şifaiha ve nurilabsari ve
    diyaiha.” Bu tur Salâtı şerifeyi çekmek caizdir.

Bu lafız caizdir, Kur’an ve hadise muhalif değildir.

İbn Baz dedi ki: “Bu söz şirktir.”

(Tevhide Nasıl Hidayet oldum). Muahmmed Cemil Zeno, S: 83, 89 Darul-Feth Al-Şarika

9 -Cehennem

Cehennem fani olmaz ve orada kâfirlerin azabı sona ermez.

“Küfredenlere gelince, onları Cehennem ateşi beklemektedir, (orada) ne hayatlarına son verilip ölürler ne
    de içine atıldıkları o ateşin azabı birazcık bile onlara hafifletilir.” Fâtır / 36

Allâh ve Resulünün düşmanı Vahhabiler diyorlar ki: ”Cehennem fani olacak ve kafirlerin azapları sona erecek. “
    Kitapları, (Alkavlul-Muhtar Lifenai Al-Nar) (Ateşin faniliği için Seçkin Söz) Abdulkarim Alhamid. S: 7 Suudi Arabistan, Riyad, Şerh Al-Akida Al tahhaviyya, Abu İzz S: 427 Almekteb Al -İslami - Beyrut

10-Allâh-u Teâlâ’nın yaratıklara muhalefeti.

Allâh insanlara benzemez. Çünkü onların yaratıcısıdır. Yaratan, yaratılana benzemez.

Allah’ın,Sureti,hacmi,şekli,kemiyeti, yoktur.

Yüce Allâh Şöyle dedi:
    لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَىءٌ

(O’nun eşi benzeri yoktur) Eş-Şurâ / 11

Vahhabiler diyorlar ki: “Allâh,O’nun suretine benzeyen insan yarattı.” (onların iddialarına göre Allâh Kendisine benzer suretinde insan yarattı).

Kitapları: (İman ehlinin Âdemi Rahmân suretinde yaratılması ilgili akidesi). Mahmud Al Tuwayciri (İbn Baz bu kitabı övmüştür). S: 76 Dar Al- Liwa- Riyad.

11-La ilâha illallâh Sözü

Allâh’ı çok zikretmek caizdir. La ilâha İllallâh sözünü bin kere söylemek gibi.

Yüce Allâh Şöyle dedi: َواذْكُرُوا الله َ كَثِيرًا

“Allâh-ı çok zikredin.”

El-Ahzâb / 41

Vahhabiler diyorlar: “Bu cahillerin bid’atidir.Şer’i olan zikirden çıkmış olup Allâh’a şirk eden zikre girmiş
    olur.”

Kitapları: (Yasak Halkalar) Husam Al Akkad. S: 25 Dar Al Sahaba. Tanta

12-Tasavvuf Tarikatları

Hak yolunda olan tasavvuf tarikatları, Kuran-ı Kerim ve sünnete bağlı oldukları için hidayet ve nur üzerindedirler. Ancak hak yolundan sapanlar hariçtir.

Resulullâh Sallallâh-u aleyhi ve Sellem dedi:Her kim İslam’da iyi bir amel icad ederse, kendisine ve onu yapana da sevabı vardır.” İmam Müslim.

Vahhabiler diyor: “Yahudilerden önce sofilikle savaşın, çünkü onda Yahudi ve Mecusların ruhu vardır.
    Kitapları: (Almecmu Al Mufid min akidat al tawhid) s: 102 Mektab Darulfikr - Riyad.

DEVAMI VAR

Benzer Konular
    Vehhabilere Reddiyye - 4
    Vehhabilere Reddiyye - 4 33-Ezandan sonra Peygamber'e salâvat getirmek Ezandan sonra Peygamber efendimize (sallallâh-u aleyhi ve sellem) aşikâr salâvat getirmekte sakınca yoktur. Peygamber efendimiz (sallallâh-u aleyhi ve sellem) buyuruyor k
    Vehhabilere Reddiyye - 3
    Vehhabilere Reddiyye - 3 26-Kadınların Peygamber efendimizin(sallallâh-u aleyhi ve sellemkabrine ve diğer Müslümanların kabirlerine ziyareti Kadınların Peygamber efendimizin(sallallâh-u aleyhi ve sellem) kabrine ve diğer Müslümanların kabirl
    Vehhabilere Reddiyye - 2
    Vehhabilere Reddiyye - 2 13-İstivâ İstivâ, istila anlamına gelir diyen kâfir sayılmaz aksine o Müslüman ve mümindir. Muhaddis Subki şöyle dedi: “İstivâyı istila anlamına söyleyen kimse yasak işlemiş olmaz.” Vahhabile
    Yazar : Risale Forum
    Hudâ Rabbim, nebim hakkâ Muhammeddir Resulullah
    Hem İslam dinidir dinim, kitabımdır kelamullah
    Akaidde, ehl-i sünnet oldu mezhebim, hamdolsun, amelde
    Ebu Hanife mezhebi, mezhebim vallah

Dahi zürriyyetiyim Âdem aleyhisselamın hem
    Halilin milletiyim, dahi kıblem Kâbe, Beytullah
    Hep eshab-ı güzin, tabi’in ve müctehidlerin
    Ne kim var ehl-i sünnet velcemaat, cümle ehlullah

May 2007
    Nereden Yer
    yer ile gök arası
    Mesajlar Mesajlar
    2.439
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 571 + 42922

Cevap: Vehhabilere Reddiyye

İlmi irfan kardeşim yazdıklarınız görüşler doğru lakın.Yazın İstanbulda araştırmacı ilim ehli bir kardeşimizle tanışmıştım.Kendisi bilhasda İbni Teymiye hakkında araştıma yapmış ve hayatına dair bir kitap hazırlığı içerisindeydi.
    İbni teymiyenin vahabi vb görüşlerin dediği gibi biri olmadığını ve hatta ehli tarikattır diyor.Ama yaşadığı dönemde bozulan tarikatlara karşı bir mucadelesinin olduğunu ve bundan dolayı tarikat karşıtı diye biliniyor demişti.
    Yazdıklarım ilmi delil taşımıyor işin ehli değilim.Kardeşimiz delilerle anlatmıştı.
    acizane bir bakış acısı olsun diye yazdım.Rabbim doğrular altında yanlışlardan korusun dua ile
    "Eli boş varılmaz varılan yere, Boş gelmedim yâ Râb, ben suç getirdim! Dağlar çekemezken o ağır yükü, Sırtımda iki büklüm pek güç getirdim..."

Jan 2009
    Nereden Yer
    Konya / Akşehir
    Mesajlar Mesajlar
    797

Alıntı hulusi Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    İlmi irfan kardeşim yazdıklarınız görüşler doğru lakın.Yazın İstanbulda araştırmacı ilim ehli bir kardeşimizle tanışmıştım.Kendisi bilhasda İbni Teymiye hakkında araştıma yapmış ve hayatına dair bir kitap hazırlığı içerisindeydi.
    İbni teymiyenin vahabi vb görüşlerin dediği gibi biri olmadığını ve hatta ehli tarikattır diyor.Ama yaşadığı dönemde bozulan tarikatlara karşı bir mucadelesinin olduğunu ve bundan dolayı tarikat karşıtı diye biliniyor demişti.
    Yazdıklarım ilmi delil taşımıyor işin ehli değilim.Kardeşimiz delilerle anlatmıştı.
    acizane bir bakış acısı olsun diye yazdım.Rabbim doğrular altında yanlışlardan korusun dua ile

şimdi bediüzzamanın ibni teymiye hakındaki görüşlerini ekledim birde onu oku ve sağdan soldan duymalarla hüküm çıkarma yazılanlara inanmıyorsan git ibni teymiyenin kitaplarını al oku istresen bende var sana yollayayım ama şimdi son eklediğim bediüzaman said nursinin ibni teymiye hakkındaki görüşlerini oku ondan sonra bir daha düşün istanbulda değil türkiyenin heryerinde onu savunanlar var ama bu onun haklı olduğunu göstermez sivasa erzincana gitsen ordada alevilik savunulur istersen alevi ol irana gitsen caferilik ve şia savunulur istresen şia veya caferi ol

Selam ve Dua ile...

May 2007
    Nereden Yer
    yer ile gök arası
    Mesajlar Mesajlar
    2.439

Neden celallendiniz anlamadım.
    İkincisi hüküm çıkardığımı hatırlamıyorum
    Üçüncüsü Üstadımın bu konuda ne dedigini bilmiyorum one demişse ona tabiyim bekliyorum
    Dördüncüsü o görüşü asla savunmuyorum yıllardır çevremde bu tür insanlar mevcut çok iyi biliyorum bakış acılarını..
    Beşincisi,Bu konu hakkında bilgi veren kişide nakşi tarikatına mensup
    Altıncısı cedel lugatımda yoktur
    Sanırsam kendimi ifade edemedim veya siz önyargı ile bakıtınız dua ve slm ile
    "Eli boş varılmaz varılan yere, Boş gelmedim yâ Râb, ben suç getirdim! Dağlar çekemezken o ağır yükü, Sırtımda iki büklüm pek güç getirdim..."

Jan 2009
    Nereden Yer
    Konya / Akşehir
    Mesajlar Mesajlar
    797

Alıntı hulusi Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Üçüncüsü Üstadımın bu konuda ne dedigini bilmiyorum one demişse ona tabiyim bekliyorum
    Dördüncüsü o görüşü asla savunmuyorum yıllardır çevremde bu tür insanlar mevcut çok iyi biliyorum bakış acılarını..
    Haddimi aştıysam özür dilerim hakkını helal et ama ehli sünnet itikadında titiz bir anlayışım vardır yani senin alıyacağın damla necise izin vermem denize dahi düşcek olsa şimdi yazdıklarına tek tek cevap verelim

dediğim gibi ehli sünnet itikadında titiz bir anlayışım vardır yani senin alıyacağın damla necise izin vermem denize dahi düşcek olsa

dedin ki bana arkadaşım delilerle anlattı yani ona inanıyorsunuz ve çıkarılan hükme uyuyorsun araştırmadan demekki sana ben sağdan soldan işte şurda yazıyo burda yazıyo desem hemen kanacan dikkatli ol iman hata kabul etmez

üstad hz.lerin görüşlerini ekledim ve daha bir çok alimlerin görüşleri var istersen onlarıda eklerim ayrıca ibni teymiyeye delilleriyle reddiye yayınlayanların yazılarını istersen ekleyeyim

o zaman sende onlar karşısında dim dik dur ve görüşlerini onlara belli et ve savun bir nevi cihad et tıpkı üstad gibi eğer gerçekten üstada tabii isen

neye mensup olduğu önemli değil hem nakşibende bağlı diye bütün nakşibendler öyle dersen günah işlemiş olursun

olabilir tabii olduğun alimlerin açıklamaları ve bilgileri yetmiyomu sana yoksa şüphen mi var ? iman bir dihrem şüpeye izin vermez

dediğim gibi ehli sünnet itikadında titiz bir anlayışım vardır yani senin alıyacağın damla necise izin vermem denize dahi düşcek olsa en azından kendi ilim kadarıyla savaşırım ehli küfür ve ehli bidat düşüncelerle

Tekrar hakkını helal et ve bin düşün bir söyle Selam ve Dua ile..

May 2007
    Nereden Yer
    yer ile gök arası
    Mesajlar Mesajlar
    2.439

Bu konuşma sen ve ben dil ile devam ederse bitmez,bu hamur çok su götürür vessellam
    Hamdolsun iman şühpe kabul etmez dusturunun bilinçindeyiz hatırlatmanız içinde teşekkür ederiz.Bu konuda şüphem şahsım adına olmadıda olmaz inş pusulamız sağlam hamdolsun kardeşim.

Paylaştığınız makaleyide okudum Allah razı olsun

Üstadıma tabimisin değilmisin bu mevzuya hiç girmiyeyim

Ben arkadaş nakşi derken sizde biliyorsunuz ki burayada yazmışsınız.Bu görüş tarikata düşmanlar ve her tarikat ehlini müşrik diye adlandırırlar.Bu görüşün temsilsici olmağını izah etmek için dedim lakın nasıl anlaşıldı anlamadım.O kardeşlerimiz hakkında bir görüş beyan etmedimki hepsini aynı görüp günaha gireyim...

Hasılı kelam siz güzel bir paylaşımdan bulunmuşsunuz bende isifade ettim.(ilk mesajınız)Bende kesin ve kati bir görüş belirtmemek şartıyla bir görüş bir duyum bellirtim sizde bunun yanlış olup doğrusu böyledir diye paylaşamınıza aynı şekilde devam edebilirdiniz.
    Nerdeyse mübarek beni düşman ilan edip cihad edeceksin...

eyvAllah hocam.Cahil cesur olurmuş.

Jan 2009
    Nereden Yer
    Konya / Akşehir
    Mesajlar Mesajlar
    797

Bu konuşma sen ve ben dil ile devam ederse bitmez,bu hamur çok su götürür vessellam
    Hamdolsun iman şühpe kabul etmez dusturunun bilinçindeyiz hatırlatmanız içinde teşekkür ederiz.Bu konuda şüphem şahsım adına olmadıda olmaz inş pusulamız sağlam hamdolsun kardeşim.

Paylaştığınız makaleyide okudum Allah razı olsun

Üstadıma tabimisin değilmisin bu mevzuya hiç girmiyeyim

Ben arkadaş nakşi derken sizde biliyorsunuz ki burayada yazmışsınız.Bu görüş tarikata düşmanlar ve her tarikat ehlini müşrik diye adlandırırlar.Bu görüşün temsilsici olmağını izah etmek için dedim lakın nasıl anlaşıldı anlamadım.O kardeşlerimiz hakkında bir görüş beyan etmedimki hepsini aynı görüp günaha gireyim...

Hasılı kelam siz güzel bir paylaşımdan bulunmuşsunuz bende isifade ettim.(ilk mesajınız)Bende kesin ve kati bir görüş belirtmemek şartıyla bir görüş bir duyum bellirtim sizde bunun yanlış olup doğrusu böyledir diye paylaşamınıza aynı şekilde devam edebilirdiniz.
    Nerdeyse mübarek beni düşman ilan edip cihad edeceksin...

eyvAllah hocam.Cahil cesur olurmuş.

evet konuyu fazla uzatmıyalım belki yer yer ben seni yanlış anladım sende beni yanlış anlamış olabilirsin tekrar bilmeyerek haddimi aştıysam ve en çok korktuğum bilmeyerek kırıcı olduysam özür dilerim yanlız lütfen tartışmalı olan kişiler hakkında mesela ibni teymiyye gibi bunlar hakında önce iyi araştırma yap ondan sonra yorumlarını yaz hani bir an sanki yanlış kişiyi eleştiryormuşum gibi oldu ben 72 fırkayla işim olmaz ama bu 72 fırkanın bazı itikadi veya amellerini veya alimlerini ehli sünnet vel cemaatle harman yapılmasına karşıyım örnek ibni teymiyye belki bazı görüşleri ehli sünnetle uyuşsada ehli sünnet sayamayız zira ehli sünnet dışı bir çok görüşleri olduğu için vb. gibi niceleri

Selam ve dua ile...

Tarihci çevrimdışı Marmara Tarih
    Mar 2008
    Mesajlar Mesajlar
    4.641
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 671 + 44410

İlim irfan kardeşim, muhatabınız ehli sünnet konusunda en az sizin kadar hassastır. Doğru şeyler(ehl i sünnet) savunuyoruz, doğru şeyler savunan insan, arkaplanına güvenen insan, delillerine ve kaynaklarına güvenen insan; kendisine mukavemet edenlere karşı gayet sakin ve rahatça cevaplar verir. Açıkça bir muhalefet olsa dahi heyecanlanıp celallenerek uslubumuzu keskinleşmetirmemize, dilimizi sivriltmemize, karşımızdakine nezaketsizce hitabetmemize hiç luzum yoktur. Çünkü sivri dil kimseye fayda getirmemiştir. Hakkı anlatmak için sivri dilden daha tatsızı yoktur.

Kaldı ki muhatabınız olan hulusi ağabeyimiz, yazdıklarınıza muhalefet etmemiş. """"İlmi irfan kardeşim yazdıklarınız görüşler doğru...""""" diyerek bunu yazısının en başında belirtmiş ve lakin diyerek ilm ehli bir kişinin bu konuda farklı görüşleri olduğunu bunları delillerle anlattığını size söyleyerek, amacının sizin yazdıklarınıza muhalefet olmadığını da """""Yazdıklarım ilmi delil taşımıyor işin ehli değilim."""""" diyerek yinelemiş. Yalnızca acizane bir bakış açısı kazandırmak isteğini de """""acizane bir bakış acısı olsun diye yazdım.""""" diyerek dile getirmiş.

Bu kadar halim selim, aklı başında, seviyeli ve muhatabına son derece saygılı bir kişiye karşı ise sizin yazdıklarınız: """""...birde onu oku ve sağdan soldan duymalarla hüküm çıkarma...""" , emir kipli su i zannlı, """"...yazılanlara inanmıyorsan git ibni teymiyenin kitaplarını al oku..."""" emreder nitelikli, ve sui zannlı ve alt perdeden söylenmiş sözler.. Diğer mesajlarınızdakileri de eklemiyorum.. Siz kardeşimize yakışmamış.

Hiçbirimiz, Peygamber Efendimiz kadar sünnete ve dine bağlı değiliz, O dahi sünnetini öğretirken veya farklı görüşte olan insanlara kendi mübarek görüşlerini anlatırken "yapmayınız, yapınız, işleyiniz, uzak durunuz," gibi son derece nazik ve seviyelidir. Bizler de O na ve sünnetine değer veriyorsak, önce sünneti kendimiz uygulamalıyız ve sünneti anlatıp savunurken de yine O nun sünnetine riayet etmeliyiz.

Allah, bizim bilip bilmediğimiz, ehli sünnete tabi olan herkesten Razı ve hoşnut olsun. Müminler ancak kardeştirler. Kardeşlerimize de selam olsun.
    ѕıяf вυ ∂υиуα ιçιи мι уαяαтıℓмışѕıи кι тüм ναктιиι σиα ѕαяf є∂ιуσяѕυи? в.ѕ.и

Jan 2009
    Nereden Yer
    Konya / Akşehir
    Mesajlar Mesajlar
    797

Alıntı Tarihci Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    İlim irfan kardeşim, muhatabınız ehli sünnet konusunda en az sizin kadar hassastır. Doğru şeyler(ehl i sünnet) savunuyoruz, doğru şeyler savunan insan, arkaplanına güvenen insan, delillerine ve kaynaklarına güvenen insan; kendisine mukavemet edenlere karşı gayet sakin ve rahatça cevaplar verir. Açıkça bir muhalefet olsa dahi heyecanlanıp celallenerek uslubumuzu keskinleşmetirmemize, dilimizi sivriltmemize, karşımızdakine nezaketsizce hitabetmemize hiç luzum yoktur. Çünkü sivri dil kimseye fayda getirmemiştir. Hakkı anlatmak için sivri dilden daha tatsızı yoktur.

Kaldı ki muhatabınız olan hulusi ağabeyimiz, yazdıklarınıza muhalefet etmemiş. """"İlmi irfan kardeşim yazdıklarınız görüşler doğru...""""" diyerek bunu yazısının en başında belirtmiş ve lakin diyerek ilm ehli bir kişinin bu konuda farklı görüşleri olduğunu bunları delillerle anlattığını size söyleyerek, amacının sizin yazdıklarınıza muhalefet olmadığını da """""Yazdıklarım ilmi delil taşımıyor işin ehli değilim."""""" diyerek yinelemiş. Yalnızca acizane bir bakış açısı kazandırmak isteğini de """""acizane bir bakış acısı olsun diye yazdım.""""" diyerek dile getirmiş.

Bu kadar halim selim, aklı başında, seviyeli ve muhatabına son derece saygılı bir kişiye karşı ise sizin yazdıklarınız: """""...birde onu oku ve sağdan soldan duymalarla hüküm çıkarma...""" , emir kipli su i zannlı, """"...yazılanlara inanmıyorsan git ibni teymiyenin kitaplarını al oku..."""" emreder nitelikli, ve sui zannlı ve alt perdeden söylenmiş sözler.. Diğer mesajlarınızdakileri de eklemiyorum.. Siz kardeşimize yakışmamış.

Hiçbirimiz, Peygamber Efendimiz kadar sünnete ve dine bağlı değiliz, O dahi sünnetini öğretirken veya farklı görüşte olan insanlara kendi mübarek görüşlerini anlatırken "yapmayınız, yapınız, işleyiniz, uzak durunuz," gibi son derece nazik ve seviyelidir. Bizler de O na ve sünnetine değer veriyorsak, önce sünneti kendimiz uygulamalıyız ve sünneti anlatıp savunurken de yine O nun sünnetine riayet etmeliyiz.

Allah, bizim bilip bilmediğimiz, ehli sünnete tabi olan herkesten Razı ve hoşnut olsun. Müminler ancak kardeştirler. Kardeşlerimize de selam olsun.

Tamamen haklısınız ağbi size katılıyorum yanlız işte hulusi ağbiyede dediğim gibi bilmeyerek ve istemeyerk haddimi aştıysam ve kırıcı olduysam özür dilerim yaa muhalafete ve eleştiriye karşı değilim zira bir çok yerde sunni olmayanlarla münaşakalara girmişimdir bu normal çünkü ehli sünnet değil ve gerçekleri kabul etmiyo ama hulusi ağbi gibi üstada tabiiyim diyen birinin kalkıpta ibni teymiye hakkında araştırma yapmadan işte şurda delilleriyle böyle savunuyorlar diyince sanki ben yalan yapıyormuşum gibi oldu sanki ben yanlış kimseyi tekfir ediyormuşum gibi oldum işte ister istemez bazen
    normalinden farklı biri olabiliyorum çünkü benim için ehli sünnet olmayanın ne dediği umrumda değil ama hulusi abi gibi aynı çizgide olduğumuz aynı alimleri sevdiğimizin birisinin böyle söylemesi bir nevi içten ehli sünnette bozulma ve çözülme gibi oluruz eğer ehli sünnetiz diyebiliyorsak eğer üstada ve ehli sünnet alimlerine tabiiz diyebiliyorsak daha dikkatli olmalıyız Hani hz.alinin bir sözü vardı tam metnini hatırlayamadım diyorki= denize bir damla alkol düşse sonra o deniz kurusa ve otluk olsa ve o otlardan koyunlar yese o koyunların sütünden içmem diyor dimi işte bu kadar titiz olmalıyız bir damla necise izin vermemeliyiz elbette sevgili peygamber efendimiz gibi sünneti yaşayamayabilirz elbette sahabe gibi ehli beyt gibi ehli sünnet alimleri gibi sünneti yaşayamayabilirz ama onların bildirdikleri ehli sünnet itikadını korumak yaşatmak ve bizden sonraki nesillere yetiştirmek bir nevi farzı kifayedir dimi ama dediğim gibi hulusi ağbiyede dedim haddimi aştığım için özür dilerim hakkını helal et dedim Rabbim cümlemizi ehli sünnet itikadında daim eylesin ahir zaman fitnelerinden korusun ve muhafaza eylesin

Selam ve Dua ile...

Tarihci çevrimdışı Marmara Tarih
    Mar 2008
    Mesajlar Mesajlar
    4.641
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 671 + 44410

Hassas olmamız güzel, Allah razı olsun.
    ѕıяf вυ ∂υиуα ιçιи мι уαяαтıℓмışѕıи кι тüм ναктιиι σиα ѕαяf є∂ιуσяѕυи? в.ѕ.и

Sayfa 1/2 12 SonSon

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme