5 sonuçtan 1 ile 5 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2010
  Nereden Yer
  İsTaNBuL
  Mesajlar Mesajlar
  258
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 107 + 4688

  Talking Haydi bide bunu deneyelim süper olcak

  Ewt millet şimdi herkes kendi ismi yani
  nickki her neyse işde anlamlarını yazsın hem isim konusunda bilgimiz artsın hemde çok güsel olcak buyrun başlayalım inş önden konuya açan biz oldumuz için biz başlıyalım bari :dft003:


  Halkımızın arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen sıcaklığın artması olayına cemre denir. Cemre, birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılan bir ısıtıcı güçtür (Meydan Larousse, 1969). Cemre üç tanedir: Birinci Cemre havaya (19-20 Şubat), İkinci Cemre suya (26-27 Şubat) ve Üçüncü Cemre de (5-6 Mart) toprağa düşer. Her cemrenin düşüşüyle hava sıcaklığı artar, cemrelerin arasında ise sıcaklık küçük bir düşüş görülür (Ana Britannica, 1986).


  Böylece cemre, havanın aşağıdan değil de sanki yukarıdan aşağıya doğru ısındığını ifade eder. Meteorolojik folklörümüzdeki önemli yeri ve küresel ısınmada havanın ısınması konusunun önemi nedeniyle cemre burada kısaca ele alınmıştır.
  Öncelikle sanıldığı ve cemrenin açıklandığı gibi güneş ışınları atmosferimizi doğrudan ısıtmaz: Diğer bölümlerde açıklandığı gibi yeryüzeyi, güneş ışınlarını yuturak önce kendi ısınır, sonra atmosferi ısıtır (Lutgens ve Tarbuck, 1989). Açık bir günde, atmosferin alt tabakasından geçen güneş enerjisi, yeryüzeyi tarafından yutulur. Dolayısıyla yeryüzeyi ısınır. Yüzeydeki hava ısındıkça, yüksekteki havadan daha az yoğun hale gelir. Isınan hava yükselir ve daha soğuk olan hava çöker. Yükselen hava, genişler ve soğur. Su buharı, bulut damlacıkları şeklinde yoğunlaşarak, hal değişim ısısından dolayı, havanın ısınmasını sağlar. Bu sırada dünya karbondioksit ve su buharı tarafından yutulup tekrar yayınlanan, kızılaltı ışınları yayınlar. Gazların yoğunluğu, dünya yüzeyinde daha az olduğundan, yutma işleminin büyük bir kısmı, yüzeye yakın katmanlarda gerçekleşir. Dolayısıyla, atmosferin alt tabakaları aşağıdan yukarıya doğru ısıtılmış olur.
  Cemre
  Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelmektedir. Diğer bir anlamı ise, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığındır. Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi dolayısıyla, önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de Cemreviye olarak bilinmektedir. Meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre ise takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır (M. Larousse, 1966).
  Bazı kaynaklara göre, cemre sözcüğüyle adlandırılan sayılı günlerin, takvim klimatolojisine nasıl girdiği bilinememektedir. Cemrelerin, yılın 180 gün süren soğuk yarısı olarak ayırt edilen Kasım döneminin 100. gününden sonra, sıcaklığın yükselmesiyle ilgili gözlem birikimini, kora benzetilen bir enerji kaynağıyla açıklama düşüncesinden kaynaklandığı söylenebilir. Birinci Cemrenin 20 Şubatta havaya, İkinci Cemrenin 27 Şubatta suya, Üçüncü Cemrenin 6 Mart’ta (artık yıllarda 5 Mart) toprağa düştüğü varsayılır. İstanbul’da 60 yıllık dönem için yapılan bir araştırma, cemrelerin kıştan bahara geçilirken ortalama sıcaklık eğrilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcını belirledikleri ve bu dönemde mevsim normallerinin üzerindeki az ya da çok bir sıcaklık artışıyla çakıştıklarını ortaya koymuştur. Cemreler arasındaki günlerdeyse, sıcaklıklarda az da olsa bir düşüş olduğu saptanmıştır. Aynı araştırmaya göre her üç cemre dikkate alındığında, bir iki günlük farklarla bu tarihlerde %42 olasılıkla, iki cemre dikkate alındığındaysa %74 olasılıkla belirgin bir ısınma gerçekleşmektedir. Aynı kaynağa göre cemrenin tıptaki anlamı ise, halk arasında karakabarcık, kabarcık, kabarcuk, ateşgöynüğü ya da yanıkara adlarıyla bilinen iltihaplı çıban olarak tanımlanmaktadır.


  Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü (1993)’ne göre cemre, Şubat’ın 21, 28 ve Mart’ın 7 sinde havaya, suya ve toprağa düşüp bunları ısıttığına ihtimal verilen hadise için kullanılan tabir olarak belirtilmektedir. Nevsal-i Ragıp’ ta cemreler başlıklı yazıda (birinci sene, 1324 s. 195) Ahmet Rasim Bulüg-ul-ereb’in üçüncü cildinden tercüme ettiği kayıtlarda şu şekilde ifade edilmektedir: “Cemre ve dönemleri hakkındaki rivayetler üç kısma ayrılır. Bunun ikisi ananelere göre yapılmıştır.


  1) Bazı rivayetlere göre Arapları bir kısmı çok soğuk dönemlerde mağaralara girerler ve kendileriyle birlikte koyun, inek, öküz ve sair hayvanları da yanlarına alıp kendilerine bir mevki tayin ettikleri gibi hayvanları için de yerler tahsis ederek ateş yakarlardı. Soğuğun azaldığını hissettikleri zaman sıra ile söndürürlerdi. İşte böylece “sukut-u cemerat” tabir ettiler ve her birine de “sukut-u cemre” dediler.
  2) Diğer bir deyişe göre Çin zenginlerinden bazıları soğuğun şiddetli zamanlarında evlerinde üç soba ve ocak yakarlar, soğuk kırıldıkça sobaları birer birer söndürürlerdi. Buna da sukutu cemerat denilirmiş. Bu tanımdan dolayı cemrelerin düşmesi tabiri, hava, toprak ve suda soğukluk şiddetinin kırılmasını ifade etmektedir.

  Bana kalırsa bu uzak bir ihtimaldir, çünkü sukut-u cemerat tabiri Arap tabiridir. Çinlilerin adetleri o dönemlerde Araplar arasında bilinmiyordu.

  Benzer Konular
  Havalar nasıl olcak?
  Havalar nasıl olcak? Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere bölgelere göre hava tahminleri... Devami...
  Haydi huzura, haydi miraca, haydi kurtuluşa‏
  Haydi huzura, haydi miraca, haydi kurtuluşa‏ Okunan ezan; "Allah en büyüktür, Şahadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur, şehadet ederim ki Muhammed O'nun resulüdür, Haydi namaza, haydi kurtuluşa, Allah en büyü
  kulaklara kupe olcak sozler
  kulaklara kupe olcak sozler İnsan ömrünün din seçmekten sonra en önemli olayı, iyi bir eş seçimidir." "Haramlardan sakınan müslümana göre evlilik, aşkın meyvesi değil; aşk
  Risale-i bide CoCuklardan dinlein
  Risale-i bide CoCuklardan dinlein -1430671869695066524&ei 7949154351110461702&hl -3842211007076797063&hl:rolleyes:
  burcları bide bu yöndem inceleyelim
  burcları bide bu yöndem inceleyelim BURÇLARIN YAKA SİLKTİREN HUYLARI KOÇ: Sana kalsa dünyada herkes aptal, bir sen akıllı! Millete öğütler verip ukalâlık taslar, önüne yemek koysan beğenmez. Allah düşmanların başına vermesin... BOĞA: Sen ayrı bir pan
  Yazar : Risale Forum
  MadeM UyKu YaRı öLüM CaNıMa GeCeDiR kAsD eDeN.........

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Nereden Yer
  istanbul
  Mesajlar Mesajlar
  10
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 52 + 240

  Cevap: Haydi bide bunu deneyelim süper olcak


  ismimde elif olduğu içinbiraz araştırmıştım....
  noktası noktasına
  tastamam
  musikide 'la'notası
  ebced hesabında 1
  uzun,ince,zarif
  dost,tanıdık,bildik
  ışık saçan
  we SONSUZanlamında ve tek eşi olmayan
  Yazar : Risale Forum

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nereden Yer
  malatya
  Mesajlar Mesajlar
  1.864
  Blog Blog Girişleri
  8
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 366 + 23544

  Cevap: Haydi bide bunu deneyelim süper olcak

  İsmin Anlamı : Aydınlık, nur,ışık,
  Dışarıda batmış güneşin bıraktığı ziya artık fersizleşiyor."- R. H. Karay.
  Yazar : Risale Forum
  Velî, insanlardan gelen sıkıntılara tahammül edip katlanan kimsedir. O, toprak gibidir. Toprağa her türlü kötü şey atılır. Fakat topraktan hep güzel şeyler biter...

 4. #4
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Nereden Yer
  istanbul
  Mesajlar Mesajlar
  5
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 52 + 150

  Cevap: Haydi bide bunu deneyelim süper olcak

  aslında herkes bilir hüsran nedemek


  HÜSRAN:::Beklenilen şeyin elde edilememesi yüzünden duyulan acı,
  Yazar : Risale Forum
  DosT İsTeRsEn ALLAH C.C. YeTeR....

 5. #5
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Nereden Yer
  istanbul
  Mesajlar Mesajlar
  4
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 90

  Cevap: Haydi bide bunu deneyelim süper olcak

  CihaN:: DÜNYA DEMEKTİR--
  Yazar : Risale Forum
  vucudunu mucidine feda et (mesnevi-i nuriye)

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •