İftarda gösteriş ve israftan kaçının

''Ramazan ayının manevi atmosferine aykırı davranışlardan uzak durulmalı''

Sinan Gül'ün haberi:

Ramazan ayında evlerde ve otellerde verilen gösterişli iftar yemeklerinden kaçınılması gerektiğini belirten din adamları, Ramazan ayının manevi atmosferine aykırı davranışlardan uzak durulmasını istedi.

Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Konya'da, Ramazan hareketliliği de iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Ramazan'da dostlarını iftar yemeklerinde en iyi şekilde ağırlamak isteyen vatandaşlar, şimdiden başta alışveriş merkezleri olmak üzere çarşı pazarda yoğunluk oluşturmaya başladı. Ramazan ayına bağlı olarak artan tüketim beraberinde israfı gündeme getirdi. Bu kutlu ayda öğün ikiye düşmesine rağmen, vatandaşların normal zamanlarda yaptıkları tüketimin kat kat fazlası yapılıyor. Buna bir de iftar davetleri eklenince israf hat safhaya çıkıyor.

İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, vatandaşları israfa ve bilinçsiz harcamaya karşı uyardı. İsrafın Ramazan ayının özüne aykırı olduğuna dikkat çeken Özbuğday, vatandaşlara bilinçsiz harcamalardan kaçınmaları çağrısında bulundu.

İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Ramazan ayının manevi atmosferine aykırı davranışlardan uzak durulmasını gerektiğini belirtti. Bu ayda kesinlikle israftan uzak durulması gerektiğini vurgulayan Özbuğday, "Ev hanımları iftar sofrasını hazırlarken ölçülü olmalıdır. Burada önemli olan samimi olmaktır. Samimi olduktan sonra tek hurma ve bir bardak su ikram edilse bile, Allah katında mükâfatı büyük olur." dedi.

Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan da iftarda şatafatlı, lüks sofralardan kaçınılması gerektiğin söyledi. İftar açtırmayı Hazreti Muhammed (s.a.v) efendimizin teşvik ettiğini belirten Necmettin Nursaçan, amacın iftar münasebetiyle bir araya gelmek olduğunu aktardı. 'Yiyin, için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.' ayetini hatırlatan Nursaçan, temel ölçünün israftan kaçınılmak olduğunu belirterek, gıdanın fazlasını ihtiyaç sahiplerine verilmesi gerektiğini söyledi.