Recep Ayında Kılınacak Namaz
Receb'in 1'i ila 10'u arasında, 11'i ile 20'si arasında ve 21'i ila 30'u arasında olmak üzere sadece birer defa kılınacak 10'ar rekat Hacet Namazı vardır. Bunların her üçününde kılınış şekli aynıdır. Yalnızca namazların sonlarında okunacak dualar farklıdır.
Bu namaz mümin ile munafığı ayırır. Bu 30 rek'at namazı kılanlar, hidayete ererler. Munafıklar bu namazı kılamazlar. Bu namazı kılanın kalbi ölmez. Bu 30 rek'at namaz Resulullah Efendimiz'in (S.A.V) berberi Selman-ı Pak (r.a.) Hazretleri tarafından rivayet edilmiştir.
Bu namazlar, Akşamdan sonra da, yatsıdan sonra da kılınabilir. Fakar cuma ve pazartesi gecelerinde ve bilhassa teheccüd vaktinde kılınması eftaldir.

Kılınışı :
Hacet namazına şu niyetle başlanır: Ya Rabbi, teşrifleriyle dünayı nura gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Recebi-i şerif hürmetine, beni feyz-i ilahine, afv-ı ilahine, rıza-i ilahine nail eyle, abid, zahid kulların arasına kaydeyl, dunya ve ahiret sıkıntılarından halas eyle, rıza-i şerifin için, Allahü Ekber.

Her rekatte 1 Fatiha, 3 Kul ya eyyühe'l-kafirun, 3 İhlas-ı şerif okuyup 2 rek'atte bir selam verilir. Böylece 10 rek'at tamamlanır.

İlk on gün içinde kılınan namazdan sonra 11 defa "La ilahe illallahü vadehu la şerike leh. Lehü'l-mülkü ve lehü'l-hamdü yuhyi ve yumit. Ve hüve hayyün La yemütü biyedihi'l-hayr. Ve hüve ala külli şey'in kadir."okunup dua edilir

İkinci on gün içinde kılınacak 10 rek'atten sonra, 11 defa "İlahen vahıden ehaden sameden ferden vitren hayyen kayyumen daimen ebeda" okunup dua edilir

Üçüncü on gün içinde kılınacak 10 rek'atten sonra, 11 defa "Allahümme la mania lima a'teyte, vela mu'tiye lima mena'te, vela radde lima kadayte, vela mübeddile lima hakemte, vela yenfeu ze'l-ceddi minke'l-ceddü. Sübhane rabbiye'l-aliyyi'l a'le'l-vehhab. Sübhane rabbiye'l-aliyyi'l a'le'l-vehhab. Sübhane rabbiye'l-aliyyi'l a'le'l-kerimi'l-vehhab. Ya vehhabü ya vehhabü ya vehhab". okunup dua edilir.


Kaynak, Dua ve İbadetler, Fazilet Neşriyat

__________________