Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

Sonuçlar: Filmin notu ???

Katılımcı sayısı
37. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 1 - Hiç beğenmedim.

2 5,41%
  • 2 - Çok az beğenilecek yeri vardı.

3 8,11%
  • 3 - Orta derecede bir filmdi.

7 18,92%
  • 4 - İyi bir filmdi.

14 37,84%
  • 5 - Süper bir filmdi.

11 29,73%
Sayfa 8/8 İlkİlk ... 45678
79 sonuçtan 71 ile 79 arası

medreseli çevrimdışı Üye
    Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2008
    Nereden Yer
    oksijenli yerler,,,
    Mesajlar Mesajlar
    760
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 191 + 11572

Cevap: "Hür Adam" Hakkında Yorumlarınız...

selamun aleykum azız dostlar
    fılmı ızledık emegı gecenlerden allah razı olsun,
    fılmdekı sahnelerı bıldıgımız ıcındır kı fılmın etkıleyıcılıgı az oldu ,
    en guzel sahne ustadımızın rısale yazması ıcın bırkac sahıfe verdıgı kucuk cocugun buyudugunde onu yazılı halde ustada getırmesıydı bunu fılımde gordum yasanmıstır sanırsam cok guzel bı sahneydı....
    herkesten allah razı olsun sesımızı hersekılde heryerde duyurmalıyız...
    Yazar : Risale Forum
    Gül gül ağlamak niye
    Güle gülsün güzelliğine dem vursun
    Gülsün güle aşk için yanmak gaye

m.ş.SEBAHAT

Jan 2011
    Mesajlar Mesajlar
    4
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 36 + 42

Sanırım bu filim izleyenlerini "efsane şahsiyet Bediüzzaman" algısından "insan kul ve vatandaş Said Nursi hz" algısına yükseltecektir.

Efsanevi şahisyet, intisab bakımından her ne kadar daha parlak, daha cazip olsa da "deneyip yanılan, tecrübe edip doğrusunu bulan, yorulup usanan, korkup saklanan, üzülüp heyecanlanan, acıkıp susayan, bazı şeye mecbur ve mahkum olan, çalışıp emeğinin karşılığını alan kul beşer ve yurttaş kişilik' te de etkin bir örneklik olması bakımından daha umumi ve daha faydalıdır.

"Size içinizden (siz gibi yiyen içen acıkıp yorulan insan cinsinden) bir peygamber geldi" Tevbe Suresi

Bu filim bazı tarihi argümanların ortaya dökülmesine, bazı gerçeklerin inkişafına vesile oldu, ve bu inkişaf aslında her iki tarafa birden yaradı:

1) Taraf olanlara yaradı, ayakları yere basan bir Bediüzzamanla yüzleştiler. Yıllar içinde biraz bilgi gerisi aşkın sevgi hayal ve evham yordamlarıyla kendisiyle cemaati arasına gerilen "Korkmaz yılmaz yanılmaz eleştirilemez ulaşılmaz taklid edilemez efsane şahisyet" perdesini indirmişler ve "kul beşer ve biz gibi insan, örnek alınacak bir lider, itikaden ve amelen yolundan gidilecek bir islam alimi" yüzüyle karşılaşmışlardır.

İleri düzey talebelerin filim hakkında yaptıkları bir çok tenkit aslında bu süpriz karşılaşmanın etkileridir.

2) Karşı olanlara yaradı, Bediüzaman hakkında zihinlerine kazıdıkları "şeriat tellalı koyu bir Atatürk ve cumhuriyet düşmanı, yaman bir kürt milliyetçisi" yaftasını söküp attılar ve aslında "ne cumhuriyete ne de attürke düşman olmayan, kendisi ayaklanmamış ve ayaklanmaya taraf da olmamış, saltanat rejimini de sıcak bakmayan hatta bu tür rejimleri istibdat nitelemesiyle devamlı tenkit eden, kürt olduğu halde kürt milliyetçiliğine karşı olan bir osmanlı aydını" imajıyla tanışmışlardır.

Apr 2010
    Mesajlar Mesajlar
    1.733
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 611 + 50253

1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

elhamdülillah hiç bir zaman Üstad Hz'ni olağanüstü bir varlık olarak düşünmedim, hayal etmedim
    hatta edenlede karşılaşmadım
    her zaman okuduğum ve bilenlerden dinlediğim; elbetteki bizim gibi yiyip içen, acı çeken, ayakları yere basan, nihayetinde bir insan olduğuydu
    ama şu zamanki normal insan kavramından çok farklı özellikleri muhakkak var:
    bir insanın imanının kurtulmasını dünyadaki herşeye tercih eden,
    Kur'an'ın ışığından istifade edilmesi için sadece hayatını değil ahiretini dahi öne süren
    hatta bu yolda çok acılar ızdıraplar çeken
    ulvi bir şahsiyet görüyorum
    bu şahsiyetinde bir filmle yansıtılması zaten mümkün değildir

Üstad Hz. lahikaklarda birçok yerde diyorki
    "bana ilişiyorlar ama ben tahammül ediyorum
    zaten Rabbim cc onları benle oyalıyor
    elhamdülillah şahsımla uğraşmaktan Risale-i Nur'ları düşünemiyorlar
    Nur'lara, hizmete zarar gelmesin ben dayanırım inşaAllah" diyor

hani demişsiniz ya İleri düzey talebelerin filim hakkında yaptıkları bir çok tenkit aslında bu süpriz karşılaşmanın etkileridir.

yanılıyorsunuz
    sizin tabirinizle İleri Düzey Talebe sıfatına liyakat kazanan insanlar Üstad Hz'ni insanlık vasfından çıkarmazlar
    zaten öyle bir şahsiyeti, rol yapan bir oyuncuda göremeyeceklerini bilirler
    hatta Üstad Hz'den ziyade Risale-i Nur'ların şahsı manevisini düşünürler
    çünkü Üstad Hz böyle istemektedir:

"Eski zamandan beri çok zatlar, üstadını veya mürşidini veya muallimini veya reisini kıymet-i şahsiyelerinden çok ziyade hüsn-ü zan etmeleri, dersinden ve irşadından istifadeye vesile olması noktasında o pek fazla hüsn-ü zanlar bir derece kabul edilmiş, hilâf-ı vâkıadır diye tenkit edilmezdi.

Fakat şimdi, Risale-i Nur şakirtlerine lâyık bir üstada muvafık bir ulvî mertebe ve fazileti, bîçare, kusurlu bu şahsımda kabul ettikleri sebebiyle gayret ve şevkleriyle çalışmaları, bu noktada haddimden ziyade hüsn-ü zanları kabul edilebilir; fakat Risale-i Nur’un şahs-ı mânevîsinin malı olarak elimde bulunuyor diye bilmek gerektir. Fakat, başta zındıklar ve ehl-i dalâlet ve ehl-i siyaset ve ehl-i gaflet, hattâ sâfi-kalb ehl-i diyanet, şahsa fazla ehemmiyet verdikleri cihetinde haksızlar, o şahsı çürütmekle hakikatlere darbe vurmak; ve o Nurlara benim gibi bir bîçareyi mâden zannederek, bütün kuvvetleriyle beni çürütüp o Nurları söndürmeye ve sâfi-kalblileri de inandırmaya çalışıyorlar." Emirdağ Lahikası
    Duâ ve tevekkül meyelân-ı hayra büyük bir kuvvet verdiği gibi,
    istiğfar ve tevbe dahi meyelân-ı şerri keser, tecavüzâtını kırar
    -SÖZLER-

Jan 2011
    Mesajlar Mesajlar
    10
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 39 + 200

Alıntı Hakkani Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Sanırım bu filim izleyenlerini "efsane şahsiyet Bediüzzaman" algısından "insan kul ve vatandaş Said Nursi hz" algısına yükseltecektir.

Efsanevi şahisyet, intisab bakımından her ne kadar daha parlak, daha cazip olsa da "deneyip yanılan, tecrübe edip doğrusunu bulan, yorulup usanan, korkup saklanan, üzülüp heyecanlanan, acıkıp susayan, bazı şeye mecbur ve mahkum olan, çalışıp emeğinin karşılığını alan kul beşer ve yurttaş kişilik' te de etkin bir örneklik olması bakımından daha umumi ve daha faydalıdır.

"Size içinizden (siz gibi yiyen içen acıkıp yorulan insan cinsinden) bir peygamber geldi" Tevbe Suresi

Bu filim bazı tarihi argümanların ortaya dökülmesine, bazı gerçeklerin inkişafına vesile oldu, ve bu inkişaf aslında her iki tarafa birden yaradı:

1) Taraf olanlara yaradı, ayakları yere basan bir Bediüzzamanla yüzleştiler. Yıllar içinde biraz bilgi gerisi aşkın sevgi hayal ve evham yordamlarıyla kendisiyle cemaati arasına gerilen "Korkmaz yılmaz yanılmaz eleştirilemez ulaşılmaz taklid edilemez efsane şahisyet" perdesini indirmişler ve "kul beşer ve biz gibi insan, örnek alınacak bir lider, itikaden ve amelen yolundan gidilecek bir islam alimi" yüzüyle karşılaşmışlardır.

İleri düzey talebelerin filim hakkında yaptıkları bir çok tenkit aslında bu süpriz karşılaşmanın etkileridir.

2) Karşı olanlara yaradı, Bediüzaman hakkında zihinlerine kazıdıkları "şeriat tellalı koyu bir Atatürk ve cumhuriyet düşmanı, yaman bir kürt milliyetçisi" yaftasını söküp attılar ve aslında "ne cumhuriyete ne de attürke düşman olmayan, kendisi ayaklanmamış ve ayaklanmaya taraf da olmamış, saltanat rejimini de sıcak bakmayan hatta bu tür rejimleri istibdat nitelemesiyle devamlı tenkit eden, kürt olduğu halde kürt milliyetçiliğine karşı olan bir osmanlı aydını" imajıyla tanışmışlardır.
    Tesbitler Genel itibariyle yanlış.

1 nci maddedeki tesbitler Can DÜNDAR'ın yapımcısı olduğu "Mustafa" film-Belgesel için geçerli olabilir.
    2 nci maddedeki ise yine yanlışlarla dolu, sadece kürt milliyetçisi olmadığı hususu zaten bilinen birşeydi. Ancak Mustafa kemal'le ilgili duruşunu 5 nci şuayı okuyanlar ve lahikalardaki bu konuyla ilgili yerleri bilenler bilir.

Saltanata karşıda demokrasiye mi aşık. Allahın hükmünü esas alan bir saltanat mı tercih edilir Yoksa kul iradesini esas kabul eden demokrasi mi?

Meşrutiyet-i Meşrua derken neyi kastetmiştir.

Sep 2010
    Nereden Yer
    KASTAMONU İSLAMİ HARP CİHAD MÜCADELE TEŞKİLATI KARARGAHINDAN....
    Mesajlar Mesajlar
    4.088
    Blog Blog Girişleri
    734
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 307 + 10696

Ben malesef seyredemedim.yoğun işlerimden dolayı....inş. Internete verirler en kısa zamanda da seyredebiliriz.....
    [ img ]http://img25.imageshack.us/img25/184...lhareketli.gif[ img ]
    "Nurlar karanlıkları boğana dek bu davamız sürecek"TİR.İnsan zulmeder kader adalet eder.

Aug 2011
    Nereden Yer
    izmir - bakü
    Mesajlar Mesajlar
    22
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 34 + 82

Üstadın hayatını bilenler için normal bi filmdi. çünkü zaten bilinen şeyler anlatılmıştı. ama güzeldi. fakat üstadı tanımayanlar için güzel bi filmdi. çok ayrıntı olmadan güzel anlatan yüzeysel bi filmdi. mesela taleberle izlenebilecek onlara güzel anlatılabilecek bir filmdi. örneğin Şeyh Said isyanını Üstadımızın çıkardığı sanan insanları biliyordum bu filmle Şeyh Said isyanını Bediüzzaman çıkarmadı mı diyen insanlar oldu. ve kafalardaki yanlış düşünceler silindi inşallah
    andım yine seni herşey yadımdan siLindi... hayaLin gönLümün tepeLerinde gezindi... MFG

Oct 2011
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    416
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 65 + 1637

Beni etkileyen yerlerden biri Üstadı Barla'dan sürerlerken bir çocuğun elindeki Risale'yi göstererek "Hocam yazdım, Hocam yazdım...." diye üstadın arkasından bağırmasıydı... bende gayet başarılı bir film olmuş.. Allah razı olsun...
    вιz мυнαввєт ƒє∂αιℓєяιуιz, нυѕυмєтє ναктιмιz уσктυя...
    ѕαι∂ ηυяѕι

Refika-i Hayatım:043::gül:

kenz-i mahfi çevrimdışı Sorumlu
    Sorumlu
    May 2012
    Mesajlar Mesajlar
    812
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 129 + 6635

Bir abimiz sohbette iken umumcemaate "Gittiniz mi? diye sordu ve cemaate bakarak "Gidin" dedi. Biz de cemaat olarak bir sahneyi kiralayıp filmi seyrettik. Filimde dikkatimi çeken hususlar Başta sürgün hadisesi, Barla'da nurların neşri ve çobanın sadakati... Film bazı kardeşlerimizin dediği gibi çok bölümlü olmalıydı. Aynen Ashab-ı Kehf gibi... Başlangıç olarak güzel, muhtevası kısa fakat ders alınabilecek mahiyette...
    Yalnız bir noktada yani Hıristiyanlarla beraber Yahudileri de zikretmişler. Risale okuyanlar bilirler ki üstad Hristiyanlar ile Yahudileri bir kefeye koymuyor... Bu noktada hata edilmiş, Ayrıca Mahkemede anne ve babasının bulunduğuna dair bir rivayeti bilmiyorum. Çünkü üstad 9 yaşından sonra şefkatli validemi görmedim diyor.

Mar 2011
    Nereden Yer
    İslambol
    Mesajlar Mesajlar
    4.978
    Blog Blog Girişleri
    126
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 531 + 29689

2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Risale-i Nurları okuyanlar ve okumayanlar bu film üzerinden değerlendirmeler yaptı.

Okuyanlar için destek vermek adına yine yapılsa gideriz.Fakat yetersiz..Birçok nükte geride bırakılmış ve birçok hadise çabucak geçiştirilmiş.Tarihçe-i Hayat baz alındı mı alınmadı mı bilmiyorum ama alınsa idi daha başka olacağı kesindi.

Duygu yönünden ise; açıkça söylemek gerekirse hiç duygulanmadık.

Yansıtılamamış...

Ağlayanlar da zaten filme değil bildikleri okudukları Ustadı anımsadıkları için ağladılar...

Ustadımızın elinde sepet,kinci bakışlarını gizleyen bir güneş gözlüğü ve zor durumda o bakışların birden dilenir bir hale düşmesini açıkçası hiç anlayamadık.İman mertebesi Hakkalyakin olan Alimlerin bakışlarında kindarlık söz konusu olamaz.Aksine bildiklerinin bilmeyenler yanındaki kurtarma çabasından dolayı merhamet ve bir o kadar da Keskinlik hakimdir.

Bu bakımdan beklentilerimiz yüksek idi.Ama hüsrana uğradık diyebiliriz.

Bir sevindirici yanı vardı bizim için bu filmin; daha sonraki filmlere,belgesellere vs araştırmalara yol açmış olmasıydı.

Ayrıca İstanbul'da ve bazı mekanlarda büyük kapılar açtı Ustad Hazretleri nerdeyse hiçbiri işlenmemişti.

" Risale-i Nurlara neden ihtiyaç var " gibi sorular çoklukla karşımıza çıkarken bize büyük bir destek olacağını düşünmüştük.Bu sorulara muhakkak güzel ve kalıcı cevaplar verilir demiştik.Ama malesef o da yoktu.Çünkü bilmeyenler Risaleleri ayrıca nitelendiriyorlar.Kur'an-ı Kerimin Risalelerin Ustadı olduğu gerekçeleri noksan anlatılmış.

Özetle İslam Tarihinde İslamiyetle Alakalı bugüne kadar yapılan en güzel yapım Çağrı olmuştur.Her karesiyle insanı etkilemiş ve hissi olarak yaşatmıştır.Örnek alabilirler bu filmin araştırma heyetinin çalışmalarını vs.süreçlerini...

Dileriz daha araştırmalı ve yer yer talebelerden bilgiler toplayarak veya Ustadın eserlerinin tamamı olmasa da Tarihçe-i Hayat ve Lahikalardan faydalanarak güzel eserler ortaya çıkar.

Film izlemeye gitmiyoruz zira..Kaynak oluşturacak yapımlardır beklentimiz.

“ Ey Rabbim !

Beni insanların nazarında büyük, Kendi nazarında da küçük eyleme… ”

___ Hz. Ebû Bekir ( R.Anh )

Sayfa 8/8 İlkİlk ... 45678

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

128, 160, 176, 198, 201, 927, abiyi, acizane, adedince, adi, aklı, akıllara, alaca, alanında, aldıkları, alimdi, alınmış, andan, anlayan, anlıyoruz, aracı, araf, arkadaşı, atan, aya, aynen, ağlayarak, bana, baskı, başındaki, benim, beşer, bilinen, bilinmez, birebir, birlik, bitirmiş, bitti, bizleri, budur, buldum, buna, bunu, çalışıyor, çalışıyorlar, camiası, çağdaş, çeken, çekerse, cemi, çizgi film, çok, çünki, çıkan, çıkarılan, çıkın, çınar, daha, derece, değildi, değiller, dikkatle, dile, disiplini, diye, diyebilirim, doğruları, düşmanı, düşünüyorum, dış, dışında, edeceğiniz, edenleri, elzemdir, emirdağ, engellemek, etmemesi, ettiren, faaliyette, fikirleri, fikrini, filmi, gayret, geçiş, geçmesi, gerçekleri, gerçeğini, getirip, gidip, girmemiş, gitmez, gitti, gökte, görmeye, görüyorum, gösterme, gündeme, halka, hayatı, hayatım, hazretlerini, herşeye, herşeyin, hissettim, hizmete, ibrettir, ikincisi, ilham, ilişkisi, inşallah, istemeye, iyi, işlere, jpg, kafasını, kardeşi, kardeşlerimiz, kardeşlerimizi, kavramı, kendilerini, kendisinde, kesilmiş, kimsede, kurtarıcı, kısa, kısmı, kısı, kıyamete, kıymetsiz, mahkeme, mecbur, mesajın, meselede, meselesine, meseleyi, milleti, müdafası, muhakkak, mümkü, mürşidi, müş, nasib, nefret, niyetle, okuyunca, olduk, olduğuna, olduğundan, olmadı, olmadığı, olmaktan, olmayı, oradan, özellikle, öğrendim, pamuk, risalelerin, sahnesi, sakı, senaryo, sergilemek, seviyesi, sizlere, sohbete, sohbette, sonrası, sor, söylüyorum, süre, sürü, tanımayan, tanımayanlar, tanıyor, tasavvur, teli, tenkid, ters, topluma, türklere, ümid, üstü, uyumlu, vecizeyi, verdiği, verilmiş, vurmak, yapanlar, yaradan, yarım, yayı, yazdığı, yazılan, yaşamada, yerden, yokk, yönetmen, ırkı, yüzleri, ışıkları, zemzem, zira, şahsiyet, şapka, şartları, şeye

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Sosyal İmleme