Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

Sayfa 1/4 1234 SonSon
37 sonuçtan 1 ile 10 arası

insanFakiri çevrimdışı Banlı Kullanıcı
    Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Jul 2011
    Nereden Yer
    Fani dünya:( Acının acıya mesken tuttugu MERHAMETSİZ acıdan!.
    Mesajlar Mesajlar
    1.177
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 0 + 2010

Anket: Dinlerarası diyaloğa hangi boyutta inanıyorsunuz? ^^

• Tüm dinlerin ya da benzeri olanların karma bir dinde buluşabileceğine inanıyorum
    • Farklı din mensupların inançlarından ödün vererek kardeşce yaşayabileceklerine inanıyorum
    • Her din kendisinin hak olduğunu savunduğu için göstermelik diyalog olabileceğine inanıyorum
    • Hiç bir zaman dinler arası diyalog olamaz. Bunun adı ancak masa başı savaştır
    • Bu konu ile ilgilenmiyorum ya da yeteri bilgiye sahip değilim
    • Evet diyalog faaliyetleri ehili tarafından yapıldığında hedefine ulaşacağına inanıyorum

[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

Benzer Konular
    Suriye'deki zulüm tahmin edilemez boyutta
    Suriye'deki zulüm tahmin edilemez boyutta Suriye'deki zulüm tahmin edilemez boyutta Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Sergio Pinheiro, Suriye'deki çatışmanın taşma noktasına geldiğini ve bütün bölgeyi tehdit
    Dinlerarası Diyalog o ayetle başladı
    Dinlerarası Diyalog o ayetle başladı Dinlerarası Diyalog o ayetle başladı da bir ilk olan programa, Kuzey Ren- Vestfalya (KRV) Başbakan Yardımcısı Sylvia Löhrmann Kur'an-ı Kerim'den bir ayet ile ba
    Said Nursi 'dinlerarası diyalog' dedi mi?
    Said Nursi 'dinlerarası diyalog' dedi mi? Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in dinler arası diyalog sözleri ve Bediüzzaman'ın görüşleri... Devami...
    Televizyon bağımlığı tehlikeli boyutta
    Televizyon bağımlığı tehlikeli boyutta Araştırma şirketi GENAR'ın son verilerine göre, halkın yüzde 40'ı televizyonsuz bir hayat düşünemiyor Devami...
    Serdar Turgut /AKŞAM Cemaat ile TSK diyaloğa girmeli Son derece kritik bir konuda
    Serdar Turgut /AKŞAM Cemaat ile TSK diyaloğa girmeli     Son derece kritik bir konuda Serdar Turgut /AKŞAM Cemaat ile TSK diyaloğa girmeli Son derece kritik bir konuda yazmaya başladığımın gayet tabii ki farkındayım. Hep çatışmalarla ve 'tehdit' algılamalarıyla yaşamaya alışık olanların bana n
    Yazar : Risale Forum

Mar 2011
    Nereden Yer
    İslambol
    Mesajlar Mesajlar
    4.949
    Blog Blog Girişleri
    126
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 518 + 29609

Cevap: Anket: Dinlerarası diyaloğa hangi boyutta inanıyorsunuz? ^^

Dinler arası diyalog terimi yanlıştır.Bu ifade baştan zaten yanlış.

Zira Tek Din İSLAM 'DIR !..

İslamiyet'in de Tebliği sunulur sünnete uygun olarak...

Bu usulleri bilen büyüklerimiz de vardır.Fakat dinler arası gibi bir tabiri mümkün mertebe kullanmamak lazım.Çünkü " dinler " tabiri sakıncalıdır.Hak Din ve Tek Din İslam'dır zira...

“ Ey Rabbim !

Beni insanların nazarında büyük, Kendi nazarında da küçük eyleme… ”

___ Hz. Ebû Bekir ( R.Anh )

Jul 2011
    Nereden Yer
    Mesajlar Mesajlar
    1.177

Bence bu soruda yanlış yok diye düşünüyorum abim

Mar 2011
    Nereden Yer
    İslambol
    Mesajlar Mesajlar
    4.949
    Blog Blog Girişleri
    126

Alıntı insanFakiri Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Bence bu soruda yanlış yok diye düşünüyorum abim
    Sizin ne demek istediğinizi anladım.Fakat bu tabir sakıncalı ve yanlıştır.Dinler diye birşey yok çünkü...

İslamiyetin varlığı ile diğer semavi dinlerin hükmü bitmiştir.Bu yüzden dinler tabiri yanlıştır.Yoksa diyalog kısmı için gerekli olan tüm doneler evvelinden belirtilmiş kaidelere uygun olursa yapılmazsında sakınca yoktur.

Dinler arası diyalog dersen taviz vermiş olursun.Bu tavizi Allah ( c.c ) vermezken biz nasıl yapalım ?

“ Ey Rabbim !

Nov 2010
    Mesajlar Mesajlar
    367
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 52 + 1209

"Okullar arası bilgi yarışması" derken burada okullar değil okuldaki öğrenciler yarışıyor.Aynen öyle de dinler arası diyalogda da aslında kasıt din müntesipleri arası diyalogdur.

Soruya cevap verecek olursak;din müntesipleri arasındaki diyalogdan benim anladığım insanları kendi konumlarında kabul edip,ortak noktalarda bulaşabilmektir.
    Geleceğin aydınlık ve mesut dünyalarını ancak, muhabbetle şahlanmış sevgi kahramanları kuracaktır. Dudaklarında muhabbetten tebessüm, gönülleri sevgiyle harman, bakışları insanî duygularla buğu buğu, herkese ve her şeye şefkatle gamze çakan; doğup-batan güneşlerden, yanıp-sönen yıldızlardan hep muhabbet mesajları alan sevgi kahramanları...

Jul 2011
    Nereden Yer
    Mesajlar Mesajlar
    1.177

O halde sizin dediğiniz olsun inş

Nov 2010
    Mesajlar Mesajlar
    367

Dinler arası diyalogu emreden ayetler

"De ki: Ey Ehl-i Kitap, Sizinle Bizim Aramızda Aynı Olan Bir Kelimeye Gelin: Allah'tan Başkasına İbadet Etmeyelim ve O'na Hiçbir Şeyi Ortak Koşmayalım; Allah'ı Bırakıp da, Kimimiz Kimimizi Rabler de Edinmesin.. Eğer onlar yine de yüz çevirirlerse, işte o zaman: “Şahit olun ki biz müslümanlarız!” deyiniz.”(Âl-i İmran, 3/64)

“İçlerinden zulmedenleri bir yana, ehl-i kitapla ancak, en güzel yoldan mücadele edin ve deyin ki: 'Bize indirilene de, size indirilene de iman ettik. Bizim ilâhımız da, sizin ilâhınız da birdir ve biz O'na teslim olmuşuzdur.' (Ankebut,46)

“Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı ve onlara adil davranmanızı yasaklamaz.” (Mümtehine, 8)

“Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, hoş görür ve bağışlarsanız, bilin ki Allah çok bağışlayan çok merhamet edendir.” (Teğabün,64/14)
    Bediüzzaman Hazretlerine göre "Îsevî rûhânilerle ittifak" keyfiyeti

"Hattâ, hadis-i sahihle , âhirzamanda İsevîlerin hakikî dindarları ehl-i Kur’ân ile ittifak edip, müşterek düşmanları olan zındıkaya karşı dayanacakları gibi; şu zamanda dahi ehl-i diyanet ve ehl-i hakikat, değil yalnız dindaşı, meslektaşı, kardeşi olanlarla samimî ittifak etmek, belki Hıristiyanların hakikî dindar ruhanîleriyle dahi, medar-ı ihtilâf noktaları muvakkaten medar-ı münakaşa ve nizâ etmeyerek, müşterek düşmanları olan mütecaviz dinsizlere karşı ittifaka muhtaçtırlar."
    Geleceğin aydınlık ve mesut dünyalarını ancak, muhabbetle şahlanmış sevgi kahramanları kuracaktır. Dudaklarında muhabbetten tebessüm, gönülleri sevgiyle harman, bakışları insanî duygularla buğu buğu, herkese ve her şeye şefkatle gamze çakan; doğup-batan güneşlerden, yanıp-sönen yıldızlardan hep muhabbet mesajları alan sevgi kahramanları...

Mar 2011
    Nereden Yer
    İslambol
    Mesajlar Mesajlar
    4.949
    Blog Blog Girişleri
    126

Alıntı Nesl-i Cedid Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    "Okullar arası bilgi yarışması" derken burada okullar değil okuldaki öğrenciler yarışıyor.Aynen öyle de dinler arası diyalogda da aslında kasıt din müntesipleri arası diyalogdur.

Soruya cevap verecek olursak;din müntesipleri arasındaki diyalogdan benim anladığım insanları kendi konumlarında kabul edip,ortak noktalarda bulaşabilmektir.
    Nesl-i Cedid Kardeşim siz bizim ne demek istediğimizi gayet iyi anladınız neden bunu dolandırıyorsunuz ?

Verdiğiniz örnekle ne gibi bir ilgi buldunuz da uç bi örnek veriyorsunuz.Okullar arası örnekle dinler arası ne alaka ?

Madem bunu yani bu başlığı doğru buluyorsunuz bana anlatır mısınız DİNLER hangileridir ?

Bu nasıl bir cehalettir Aklım almıyor ! Tek Din İSLAM 'DIR.Şehadet ederken ne diye yemin ediyor da şahit oluyoruz biz ?

Allah aşkına garip garip açıklamalar yapmayın.

Alıntı Nesl-i Cedid Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Dinler arası diyalogu emreden ayetler

"De ki: Ey Ehl-i Kitap, Sizinle Bizim Aramızda Aynı Olan Bir Kelimeye Gelin: Allah'tan Başkasına İbadet Etmeyelim ve O'na Hiçbir Şeyi Ortak Koşmayalım; Allah'ı Bırakıp da, Kimimiz Kimimizi Rabler de Edinmesin.. Eğer onlar yine de yüz çevirirlerse, işte o zaman: “Şahit olun ki biz müslümanlarız!” deyiniz.”(Âl-i İmran, 3/64)

“İçlerinden zulmedenleri bir yana, ehl-i kitapla ancak, en güzel yoldan mücadele edin ve deyin ki: 'Bize indirilene de, size indirilene de iman ettik. Bizim ilâhımız da, sizin ilâhınız da birdir ve biz O'na teslim olmuşuzdur.' (Ankebut,46)

“Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı ve onlara adil davranmanızı yasaklamaz.” (Mümtehine, 8)

“Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, hoş görür ve bağışlarsanız, bilin ki Allah çok bağışlayan çok merhamet edendir.” (Teğabün,64/14)
    Bediüzzaman Hazretlerine göre "Îsevî rûhânilerle ittifak" keyfiyeti

"Hattâ, hadis-i sahihle , âhirzamanda İsevîlerin hakikî dindarları ehl-i Kur’ân ile ittifak edip, müşterek düşmanları olan zındıkaya karşı dayanacakları gibi; şu zamanda dahi ehl-i diyanet ve ehl-i hakikat, değil yalnız dindaşı, meslektaşı, kardeşi olanlarla samimî ittifak etmek, belki Hıristiyanların hakikî dindar ruhanîleriyle dahi, medar-ı ihtilâf noktaları muvakkaten medar-ı münakaşa ve nizâ etmeyerek, müşterek düşmanları olan mütecaviz dinsizlere karşı ittifaka muhtaçtırlar."
    Bu Ayetlerin hangisinde kardeşim dinler arası diyalog terimi var gösterir misiniz ?
    Ben mi a'ma oldum farkedemiyorum yoksa ? Siz mi çok ulema oldunuz da kalb gözünüz mü okur oldu ?

Nasıl kendi düşüncenize Ayet-i Kerimeyi uydurabiliyorsunuz hayret ediyorum.

“ Ey Rabbim !

uğur çevrimdışı Banlı Kullanıcı
    Aug 2011
    Mesajlar Mesajlar
    1.253
    Blog Blog Girişleri
    548
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 0 + 1246

tabikide iyi ama dinlerin teki 1i kutsal son din islamiyettir müslümanlıktır müminliktir gerisi bizi çokda ilgilendirmez.......herkes islamı inş. bir gün gelcek o zamaN ONLARDA SAEÇECEKTİR İNŞ.SELAMETLE.....

Nov 2010
    Mesajlar Mesajlar
    367

Konuyla ilgili açıklamayı yeteri kadar yaptığıma inanıyorum.Cahilliğime gelince umarım birgün onu da törpülerim...

Sayfa 1/4 1234 SonSon

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme