Saç ektirmek, finans kurumuna para yatırmak

Nevzatt

Well-known member
Soru: Başımdaki saçların bir kısmı döküldü, tam orta yerde çıplaklık meydana geldi. Başımı sıcak ve soğuktan korumaya ihtiyaç duyduğum gibi, kötü görüntüden kurtarmaya da ihtiyaç duymaktayım. Bunun için saç ektirmeyi düşünüyorum.

Ancak bazıları ekilen saçın gusle mani olacağından dolayı uygun olmayacağını, caiz görülmeyeceğini söylediler. Bunun doğrusu nasıldır sizden öğrenmek istiyorum. Saç ektirmek gusle mani midir, caiz görülmez mi?

Cevap: Saç ektirmek bir ihtiyaçtan doğuyorsa bunda bir mahzur yoktur, gusle de engel değildir. Çünkü başın derisine ekilen saçlar, toprağa dikilen fideler gibidirler. Topraktaki fideler nasıl toprağın sulanmasına engel olmazlarsa başın derisine ekilen saç telleri de başın ıslanmasına engel olmazlar. Bu sebeple gusle de mani olmazlar. Görüşlerine değer verdiğimiz hocalarımız bunun caiz olacağını, gusle engel olmayacağını ifade etmekteler. Geçtiğimiz aylarda köşemde bu konuya ait geniş bir yazı yazmış, gereken nakilleri de kaynaklarından alıntı yaparak tatmin edici bilgi sunmuştum. Bazı internet siteleri de o yazıyı yayınlayarak okuyucularını bilgilendirmişlerdi. İhtiyaç duyanlar geçmiş yazıya da bakabilirler.

Soru: Elimdeki paramı faizsiz çalışan finans kurumuna yatırmıştım. Bana buranın da faizli bankadan farkı olmadığını, onların da faizli banka kadar verdiklerini, yani onların da faizle çalıştıklarını söylediler, kafamı karıştırdılar. Bu söylenen gerçek mi? Faizsiz dediğimiz katılım bankaları da faiz mi veriyorlar aslında?

Cevap: Faizsiz çalışan katılım bankaları faizle çalışan bankalarla eşit tutulamaz. Birindeki anlaşma, kâr-zarar ortaklığı anlaşmasıdır. Ötekindeki analaşma (kâr-zarar değil ) faiz anlaşmasıdır. Baştaki bu anlaşma iki tarafı birbirinden ayıran sınırdır. Bu yüzden faizsiz finans bankalarının paranıza verdiği kâr (miktarı ne olursa olsun) faiz değil kârdır. Rahatlıkla alır kullanırsınız. Faiz anlaşması yaparak paranızı yatırdığınız bankanın verdiği fazlalık (miktarı ne kadar olursa olsun ) faizdir. İkisini bir tutmak, faiz anlaşması ile kâr-zarar ortaklığı anlaşmasını bir tutmak olur. Hem baştan faiz alırım, ziyanına karışmam diyeceksin, hem de kârına-zararına ortağım diyenle eşit olduğunu iddia edeceksin, olur mu böyle eşitlik? Senin paranı alan banka faizde çalıştırıyor, ötekinin parasını alan finans kurumu da ticarette çalıştırıyor, faizde çalışan paranın getirdiği faiz ile, ticarette çalışan paranın kazandığı kâr aynı olur mu?..

ahmedce

New member
Ya ben sizi anlamaıyorum .Banka nın kap ve kacağı bile islama ters şeyler olduğu halde siz nasıl finanslara parayatırılabilr diyorsunuzzzzzzzzzzzzzzzzzzz?
Hem finanslar faizle çalışırlar...hani hangi işi yapmışlar bugüne kadar günde trilyonluk giriş çıkışları var ama nerde bu trilyonluk işler fabriikalar????*

Hem gidin onlara sorun araba alacağım diğer bankalar gibi faizi başka şekilde uygulamıyorlar mı?

yazık olsun bu cevapları bu nur forumunda verenlere gidi önce üstadı okuyun
işkembeden sıkmayın lütfen...........

Hem leysel insane illa masea ............yani insana çlıştığından emek verdiğinden fazlası haramdır ayetiine ne diyeceksiniz............Biz finansan verdik onlar mı bizim yerimize emek harcıyorlar.......

İslami banka demek islami pavyon demekten daha aşağı bir söz değildirrrrrrrrrrrrrrr