Ben şeytanın bulunduğu ortamda durmam

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Ben şeytanın bulunduğu ortamda durmam

Sevgili Peygamberimiz (sav) yakın dostu Hz Ebubekir (ra) ile oturuyorlar Medine’nin sıcak bir günü Biraz sonra içeriye bir adam girer

Etrafına baktıktan sonra Hz Ebubekir’in (ra) yanına oturur Ve hemen çirkin sözlerle Hz Ebubekir’e saldırmaya başlar Hakaret eder, küçümsemeye çalışır, tacizde bulunur Hz Ebubekir (ra) sabırla dinler Olaya şahit olan Hz Peygamber (sav) bu saygısız insanın haddi aşan çirkin sözlerinden rahatsız olsa da bir an için susar Adam nerede olduğunun, kimin huzurunda bulunduğunun farkında değilmiş gibi devam eder Bu anlamaz adamın çirkin sözlerinden hayli rahatsız olmaya başlayan Hz Ebubekir (ra) dayanamaz ve cevap vermeye başlar Hz Ebubekir (ra) sınırı aşmadan, bu terbiye sınırını aşanın terbiyesini vermeye çabalamaktadır aslında Hz Peygamberin (sav) huzurunda olduğunun farkında olan Hz Ebubekir (ra) daha fazla susarsa Hz Peygamberin (sav) rahatsız olacağını varsayar Hz Ebubekir’in (ra) cevap vermesi üzerine Peygamberimiz (sav) ayağa kalkar ve orayı terk eder Hz Peygamberin (sav) uzaklaştığını gören Hz Ebubekir (ra) telaşlanır ve Peygamberimizin (sav) arkasından koşar Diğer yandan da heyecan ve korku içinde söylenmeye başlar: “Ey Allah’ın elçisi Sizi rahatsız edecek bir şey mi yaptım Yanlış bir şey yaptıysam Allah’tan af dilerim”

Hz Peygamber (sav) döner ve çok sevdiği dostuna şöyle buyurur: “Ebubekir! Adam sana hakaret edip sataşmaya başladığında sen sustun O esnada Yüce Allah’ın görevlendirdiği bir melek senin adına o adama cevap veriyor, sana da dua ediyordu Sen sustukça melek seni savunuyor adama karşılık veriyordu Ne zaman ki, sen de cevap vermeye başladın işte o anda o melek orayı terk etti ve şeytan oraya girdi Ben şeytanın bulunduğu ortamda durmam Benim orayı terk etmemin sebebi budur işte”

Şeytanları bol olan bir dünyada yaşıyoruz Öyle anlaşılıyor ki; melekler edepli varlıklar oldukları için her ortama girmiyor veya girseler de durmuyorlar Ama şeytanlar her tarafta cirit atıyor Kendilerine yakın olanların ruhlarına etki ederek kendilerine benzetiyorlar Etrafa saldıran, hakaret eden, iftira atan, etrafı lekeleyen, insanların iffetine kara çalan, insanları sömüren, ellerindekini alan, insanları köşeye sıkıştırmaya çabalayan, iffet ve şeref karaborsacılığı yapan, hiçbir hayırlı iş yapmamasına karşın bol bol felsefe tabletleri yutturan, sokakların başını tutan, cambazlık yapan, fakirin ekmeğini çalan, kendine emanet edilen kalemi makamı, mevkiyi, şöhreti- egosunu tatmin için kullanan, kula kulluk eden, kulluk ettiğini Rabbinin önüne koyan, bağnaz ve kalitesiz olan, insanların elindeki rızka kahreden bir hasetle saldıranların tümü işte bu tür ruhları kirlenmiş olanlardır Bizim ölümsüz naslarımızın dikkat çektiği “şeyatinü’l ins ve’l cinn” “insanların ve cinlerin şeytanları” işte bu grubun arasından çıkar Onların; şerrinden, kötülüğünden Allah’a sığınmak lazım

alıntı