Kendi Elinde Değilsen Kimin Elindesin?

Nevzatt

Well-known member
"Gökleri, yeri ve bunların içine yayıp ürettiği canlıları yaratması da O'nun delillerindendir. O dilediği zaman bunları bir araya toplamaya da kâdirdir." (Şura, 29)

Mevlâ'nın varlığını kabul etmeyen bir insan bütün varlığı ile haykırıyor:

"Beni ben yaratmadım?! Beni kim yarattı?!"

Sadece güneş mi, ay da öyle diyor, yıldız da, hatta zerreden kürreye varıncaya kadar her varlık öyle haykırıyor:

"Gökleri ve yeri yaratan Allah hakkında şüphe mi var?" (İbrahim, 10)

O öyle bir Allah'tır ki, gökler, yer ve her ikisinin arasındaki her şey O'nun varlığının delilleridir. O'nun varlığını haykırırlar. Denilir ki: Yüce Rabbimizin kendisi varlığının delilidir.

Şu gözümüz, görmemiz yok mu? Bir düşünün nasıl görüyoruz? Gözümüz, görmemiz kendi irademiz ile olmuş olsaydı, bundan beynimize tam hâkim olduğumuz ortaya çıkardı. Beynimize tam hâkim olsaydık, görme hâdisesini kendimiz yapardık. Meselâ herhangi bir şikâyetimiz olduğunda, dilenci misali doktor kapılarında dolaşmıyor muyuz? Halbuki gittiğimiz bu doktorların elinde bir şey yok. Allah Celle Celâluhu'nun onlara verdiği ilmi kullanarak bize yardımcı oluyorlar.

Lokman Hekim, oğluna:

"Oğlum!... Ölmeyi inkâr ediyorsan, uyuma. Öldükten sonra dirilmeyi inkâr ediyorsan, uyuduktan sonra uyanma." dediğinde oğlu:

"Baba bu benim elimde değil." cevabını verince Lokman Hekim:

"Öyle ise sen, senin elinde değilsin. O hâlde kimin elinde isen, ona kulluk et."