Zekâ Soruları

adese

Member
Bu başlık altında zekâ soruları yazalım.

Bir elde kurşun kalem, bir elde kâğıt, biraz beyin fırtınası, biraz beyin jimnastiği..

Kendimiz çözmeye çalışalım.

Çözenler cevabı yazsın, çözülemezse soruyu yazan cevabı versin..

Ve böylece devam etsin gitsin..

Eeeeeee...

"Eeeeeee"si şu ki, böylece beynimizdeki damarların kıvrımları artsın ve paralelinde zekâvetimiz de artsın..

Elbet bunlar hep bir vesile..

Haydi kolay gele..

(Kelime oyunları istemiyoruz. Orijinal olsun. Ger.ek zekâ soruları.. İnternetten indirip yüzlerce soru yazmanın da gereği yok, yavaş yavaş..)

adese

Member
İlk soru 2.5 gün çözmeye uğraştığım ve bir saat kadar önce cevabını bulduğum -kolay- bir soru..

1-11-21-1211-3112-?

(Tübitak Olimpiyat Zekâ Sorusu)

İpuçları:
*4 işlem kullanmayın.
*Sayı bazında değil de rakam bazında düşünün. (Yani bir-onbir-yirmibir-binikiyüzonbir şeklinde değil de bir-birbir-birikibirbir şeklinde okuyun.)

Haydi Kolay Gelsin..

adese

Member
Evet doğru..

Tebrik ediyorum..

Ben uzun süre uğreşmıştım..

Serideki herbir sayı kendinden önceki sayıda hangi rakamdan kaç tane olduğunu bildirir. Sıralama soldan sağa doğru şeklindedir._________________________________________________2-5-12-34-135-?

Kaynak: TÜBİTAK

(10 gün içerisinde bu soruyu çözen arkadaşa bir kitap göndereceğim. Eğer kendisinin çözdüğünü söyleyebiliyor ise..)

İpuçları:
*Serideki sayılar arasında herhangi bir rakamsal bağ yoktur.
*Her türlü işlemi kullanabilirsiniz.
*Az-çok matematik bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. (Lisede matematik görmüşseniz, fazlasıyla yetecektir.)

adese

Member
Bu konu bölünmüş.. Zekâ Sorusu 2 başlığı altında cevabı internetten bulunup verilmiş.. Açıklamasını da yapmıştık.. 741 doğru cevaptı zaten.. Açıklama yapmıştık..