Al-i İmran 33 ve Nisa 54-cü ayetler hakkında bir soru

Sadr

New member
BİSMİLLAHİR RAHMANİR RAHİM
HAMD OLSUN ALEMLERİN RABBİNE
VE SELAM OLSUN MEVLAMIZ MUHAMMEDE VE TERTEMİZ EHLİ BEYTİNE

bundan sonra.... selam aleykum arkadaşlar dün akşam Kuran-ı Kerimden bazı ayetler okurken kafam bazı sorular takıldı ve bunları forumda sormayı karara aldım. inşaAllah tatmin edici cevaplar alırım. şimdiden cevap verecek veya bu konuda çaba harcayacak olan kardeşlerimize teşekkürümü bildiriyorum. Allah razı olsun. soum şu: Allah c.c Al- İmran suresi 33-cü ayette buyuruyor ki:

إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَىٰ آدَمَ وَنُوحًا وَآلَ إِبْرَاهِيمَ وَآلَ عِمْرَانَ عَلَى الْعَالَمِينَ
Şüphe yok ki Allah, Âdem'i, Nuh'u, İbrahim soyunu ve İmran soyunu seçti, alemlere üstün etti.

Al-i İmran suresi 33-cü ayet

ve yine Nisa suresi 54-cü ayette buyuruyor ki:

أَمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلَىٰ مَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ ۖ فَقَدْ آتَيْنَا آلَ إِبْرَاهِيمَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَآتَيْنَاهُمْ مُلْكًا عَظِيمًا
Yoksa Allah'ın, lütfedip insanlara ihsan ettiği şeylere haset mi ediyorlar? Gerçekten de biz İbrahim soyuna kitap ve hikmet verdik ve onlara büyük bir saltanat ihsan ettik.

Nisa suresi 54-cü ayet

bu ikinci ayetin tefsiri hakkında Hz. Caferi Sadık'tan şöyle bir rivayet okumuştum:

محمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد، عن الحسين بن سعيد، عن النضر بن سويد عن يحيى الحلبي، عن محمد الاحول، عن حمران بن أعين قال: قلت لابي عبدالله (عليه السلام): قول الله عزوجل: " فقد آتينا آل إبراهيم الكتاب "؟ فقال: النبوة، قلت: " الحكمة "؟ قال: الفهم والقضاء، قلت: " وآتيناهم ملكا عظيما "؟ فقال: الطاعة.
...Humran b. A'yen şöyle rivayet etmiştir: Ebu Abdullah (Cafer Sadık a.s)’a, "İbrahim soyuna kitabı verdik." (Nisa, 54) ifadesini sordum. Buyurdu ki: "Burada peygamberlik kastedilmiştir." dedim ki: "peki ya "Hikmeti verdik..." (Nisa, 54) ifadesi" dedi ki: "Bununla anlama ve hükmetme kastedilmiştir." tekrar "Onlara büyük bir hükümranlık bahşettik." ifadesini sordum da "Bununla da itaat kastedilmiştir." dedi.

bu rivayetin kaynağı hakkında bir bilgiye sahip değilim, bir sitede okumuştum. bir aslı olmasa bile ayetin zahirinden de bu anlam çıkıyor. zaten benim sorum ayetteki "kitap", "hikmet" ve "büyük bir hükümranlık" ifadelerinin tefsiri ile bağlı değildir. sorumun aslı şu: Allah c.c bu iki ayette İbrahim a.s soyunu seçtiğini, ona kitap ve hikmet verdiğini, tüm kainatın üzerine seçtiğini söylüyor oysa yine Kuranı Kerimden Yusuf suresinden öğreniyoruz ki, İbrahim a.s'ın torunları küfür işlemiş ve kardeşleri Yusuf a.s
'ı kıskanarak ona zulm etmişlerdir. öyle ise:

1. Hz. Yusuf a.s'a zulm eden kardeşleri İbrahim a.s soyundan değil miydi?
2. eğer İbrahim a.s soyundan idilerse nasıl oluyorda Allah c.c seçtiğini, kitap ve hikmet verdiğini söylediği halde bu tür işler yapıyorlar?