SÜNNET KELİMESİ İLE İLGİLİ AYETLER

secde_gülü

Active member

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Gerçek şu ki, sizden önce nice sünnetler gelip-geçmiştir. Bundan dolayı yeryüzünde gezip-dolaşın da yalanlayanların uğradıkları sonuç nasıl oldu bir görün. (AL-İ İMRAN SURESİ / 137)
Allah, size açıklayarak anlatmak, sizi sizden öncekilerin sünnetine iletmek ve tevbelerinizi kabul etmek ister. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (NİSA SURESİ / 26)
Onlar, göklerin ve yerin 'bağımlı olduğu egemenliğe ve sünnete' (melekût) Allah'ın yarattığı şeylere ve ihtimal (verip) ecellerinin pek yaklaştığına bakmıyorlar mı? Bundan sonra onlar artık hangi söze inanacaklar? (A'RAF SURESİ / 185)
O inkâr edenlere de ki: "Eğer vazgeçerlerse geçmişte (yaptıkları) şeyler bağışlanacaktır. Ama yine dönecek olurlarsa, önceki (toplumlara uygulanan) sünnet, muhakkak (onların başından da) geçmiş olacaktır. (ENFAL SURESİ / 38

secde_gülü

Active member

Onlar ona (indirilen kitaba) inanmazlar, oysaki evvelkilerin sünneti geçmiştir.  (HİCR SURESİ / 13)
(Bu,) Senden önce gönderdiğimiz resullerimizin bir sünnetidir. Sünnetimizde bir değişiklik bulamazsın.  (İSRA SURESİ / 77)
Kendilerine hidayet geldiği zaman insanları inanmaktan ve Rablerinden bağışlanma dilemelerinden alıkoyan şey, ancak evvelkilerin sünnetinin kendilerine de gelmesi veya azabın onları karşılarcasına gelmesi(ni beklemeleri)dir.  (KEHF SURESİ / 55)
Allah'ın kendisine farz kıldığı bir şey(i yerine getirme)de peygamber üzerine hiç bir güçlük yoktur. (Bu,) Daha önce gelip geçen (ümmet)lerde Allah'ın bir sünnetidir. Allah'ın emri, takdir edilmiş bir kaderdir.  (AHZAB SURESİ / 38)
(Bu,) Daha önceden gelip-geçenler hakkında (uygulanan) Allah'ın sünnetidir. Allah'ın sünnetinde kesin olarak bir değişiklik bulamazsın.  (AHZAB SURESİ / 62)
(Hem de) Yeryüzünde büyüklük taslayarak ve kötülüğü tasarlayıp düzenleyerek. Oysa hileli düzen, kendi sahibinden başkasını sarıp-kuşatmaz. Artık onlar öncekilerin sünnetinden başkasını mı gözlemektedirler? Sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın ve sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir dönüşüm de bulamazsın.  (FATIR SURESİ / 43)
Ama Bizim dayanılmaz-azabımızı gördükleri zaman, imanları kendilerine hiç bir yarar sağlamadı. (Bu,) Allah'ın kulları arasında sürüp-giden sünnetidir. İşte kafirler burada hüsrana uğramışlardır.  (MÜ'MİN SURESİ / 85)
(Bu,) Allah'ın öteden beri sürüp giden sünnetidir. Sen Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın.  (FETİH SURESİ / 23 )

hknco

Well-known member
Allah cc razı olsun paylaşımınız için

Evet bunu övgü olsun diye demiyorum ama hakikaten foruma kısa süre önce gelmenize rağmen çok güzel konular yolluyorsunuz.. Bizler her ne kadar teşekkür etsekte sizlerin bu teşekkürler için değilde Allah cc rızası için bu yazıları yazdığınızdan şüphemiz yok ... Bİrçok kişinin girdiği belki de sapıkça diyebileceğimiz yollar vardır bunlardan bir tanesi ise Sünneti red dir ... oysaki Amentünün için de ve Resuluhi ... deriz evet bizler Allah cc in gönderdiği Peygamberlere de iman ederiz hem Hz Aişe validemiz demiyor mu ki Onun ahlakı Kuran Ahlakı Benim bahsetmek istediğim esas konu ise şudur ki Sünnet ile Farz arasında bağlnatı kurulacak olsa -tenkidi yapılabilir -bir sahifenin önlü arkalı iki yüzü olarak değerlendirilebilir.. Şimdi birisi bize deseki yok efendim ben bu iki yüzü bir birinden ayırırım nasılda imkansız değilmi Benim kanatimce - pekte kusurlu bir örnek gibi oldu ama - Bu örnek olayı bir nebzede olsa açıklamaya yetiyor İnsanlar neyi neden ve nasıl yapacaklarını Tabikide Resulullah sav den öğrendiler Allah cc O'na vermese idi biz acaba nerden bilirdik ... Hem Allah cc O(sav) yüzü suyu hürmetine yaratmadımı ... Ah ne kadar da vefasısız hem den miyor mu Kuranda O size karşı çok hırslıdır ... hem bu ayet böyle derken acaba biz ne kadar O(sav) nu anmayı bırakın da acaba ne kadar düşünüyoruz ... Hem Bununla yetinmeyip O(SAV) görmezden gelenelere sözüm odur ki Allah cc size hakikaten merhamet etsin ... Düşünün bir basit ressam bile eserine kötü denilse kızar hele onun en nadide eserine kötü denilse kim bilir ...Sani i Zülcelalin eseri insanların en mükemmeline böyle bir şey derise O(sav)nu görmezden gelse Acaba O kişiye bilmiyorum ki ne denir ...
Allah cc bizlere Ümmeti Muhammede ve Allah cc aşkı ile yanan kalplere merhamet etsin ...

Birde avatarınız güzel ama bu da tam secde gülü olur zannım ca ....

Sergerdan

Well-known member
HOŞGELDİN PRENSESYER :angel:

1-Fesad-ı ümmetim zamanında kim benim sünnetime temessük etse, yüz şehidin ecrini, sevabını kazanabilir." Hadis

2-Evet Sünnet-i Seniyyeye ittiba, mutlaka gâyet kıymetdardır. Hususan bid'aların istilâsı zamanında sünnet-i seniyyeye ittiba etmek daha ziyade kıymetdardır.

3-Doğrudan doğruya Sünnete ittiba etmek, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm'ı hatıra getiriyor. O ihtardan o hâtıra, bir huzûr-u İlâhî hâtırasına inkılab eder.

4-Hatta en küçük bir muamelede, hatta yemek, içmek ve yatmak âdâbında Sünnet-i Seniyyeyi mürâat ettiği dakikada, o âdi muamele ve o fıtrî amel, sevablı bir ibadet ve şer'î bir hareket oluyor

5-Çünki o âdi hareketiyle Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm'a ittibaını düşünüyor ve şeriatın bir edebi olduğunu tasavvur eder ve şeriat sahibi o olduğu hatırına gelir

6-Ve ondan şâri-i hakikî olan Cenab-ı Hakk'a kalbi müteveccih olur, bir nevi huzur ve ibadet kazanır.

7-İşte bu sırra binaen Sünnet-i Seniyyeye ittibaı kendine âdet eden, âdâtını ibadete çevirir, bütün ömrünü semeredar ve sevabdar yapabilir.

8-İşte o zaman müşahede ettim ki: Sünnet-i Seniyyenin mes'eleleri, hatta küçük âdâbları, gemilerde hatt-ı hareketi gösteren kıblenâmeli birer pusula gibi, hadsiz zararlı, zulümatlı yollar içinde birer düğme hükmünde görüyordum
9-Ne vakit elimi çektiysem, bakıyordum: Tazyikat çok

10-Yük ağır, ben de gâyet âcizim. Nazarım da kısa, yol da zulümatlı

11-Sünnet-i Seniyye, edebdir. Hiçbir mes'elesi yoktur ki, altında bir nur, bir edeb bulunmasın!

12-Onun Sünnet-i Seniyyesini terkeden, edebi terk eder

13-Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm, hilkaten en mutedil bir vaziyette ve en mükemmel bir surette halkedildiğinden, harekât ve sekenatı, itidal ve istikamet üzerine gitmiştir.

14-Muhabbetullah, ittiba-ı Sünnet-i Muhammediye Aleyhissalâtü Vesselâm'ı istilzam eder. Çünki Allah'ı sevmek, onun marziyatını yapmaktır

15-İnsan, sevdiği zata eğer benzemek kabil ise, fıtraten benzemek ister. İşte Habibullah'ı sevenlerin, Sünnet-i Seniyyesine ittiba ile ona benzemeye çalışmaları, kat'iyyen iktiza eder.