Risale-i nurdan vecizeler

alem--inur

Active member
Cevap: Risale-i Nurdan Vecizeler

bu dünya fanidir. en büyük dava, baki olan alemi kazanmaktır. insanın i'tikadı sağlam olmazsa, davayı kaybeder.

alem--inur

Active member

benim boynumda veya koynumda bir akrep bulunduğunu biri söylese veya gösterse; ondan darılmak değil, belki memnun olmak lazım gelir.

alem--inur

Active member

size kat iyyen ve çok emarelerle ve kat i kanaatimle beyan ediyorum ki;gelecek yakin bir zamanda bu vatan,bu millet ve bu memleketteki hükümet alem i islama ve dünyaya karşi gayet şidetle risale inur gibi eserlere muhtaç olacak: Mevcudiyetini,haysiyetini,şerefinimefahir-i tarihiyesini onun ibraziyle gösterecektir.

alem--inur

Active member

İlahi!Senin rahmetin melceimdir ve rahmetenlil alemiyn olan Habibin,Senin rahmetine yetişmek için vesilemdir.Senden şekva değil,belki nefsimi ve halimi Sana şekva ediyorum.(Lem'alar)

alem--inur

Active member

“Eğer insan enaniyete istinad edip hayat-ı dünyeviyeyi gaye-i hayal ederek derd-i maişet için muvakkat bazı lezzetler için çalışsa, gayet dar bir daire içinde boğulur gider”

alem--inur

Active member

“Dünyada yediğin meyve üstünde söylediğin "Elhamdülillah" kelimesi, cennet meyvesi olarak tecessüm ettirilip sana takdim edilir. Burada meyve yersin, orada "Elhamdülillah" yersin. Ve nimette ve taam içinde in'am-ı İlahîyi ve iltifat-ı Rahmanîyi gördüğünden o lezzetli şükr-ü manevî, Cennet'te gayet leziz bir taam suretinde sana verileceği ... “ Sözler

alem--inur

Active member

Maddiyyunluk manevî taundur ki, beşere şu müdhiş sıtmayı tutturdu, gazab-ı İlahîye çarptırdı. Telkin ve tenkid kabiliyeti tevessü' ettikçe, o taun da tevessü' eder

alem--inur

Active member

Ey nefsim!.. Deme, ‘Zaman değişmiş, asır başkalaşmış; herkes dünya ya dalmış, hayata perestiş eder, hayata aşırı şekilde bağlanmış, geçim derdiyle sarhoştur.’ Çünkü, ölüm değişmiyor; ayrılık, ebediyete dönüşüp, başkalaşmıyor. İnsanın aczi, insanın fakrı değişmiyor; ziyadeleşiyor, artıyor. İnsanların yolculuğu kesilmiyor, sürat ve hız kazanıyor.
Hem deme, ‘Ben de herkes gibiyim.’ Çünkü, herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder. Herkesle musibet ve kötülükte beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassız ve geçersizdir.
Hem kendini başıboş zannetme!.. Zira bizlerin geçici evi sayılan misafirhaneyi dünyada nazarı hikmetle, dikkatli bakışlarla bakıp, görsen; hiçbir şeyi nizamsız, düzensiz, gayesiz göremezsin; Nasıl sen nizamsız, gayesiz kalabilirsin?

alem--inur

Active member

Size katiyen ve çok emârelerle ve kat'i kanaatimle beyân ediyorum ki, gelecek yakın bir zamanda, bu vatan, bu millet ve bu memleketteki hükûmet, âlem-i İslâma ve dünyaya karşı gayet şiddetle Risâle-i Nur gibi eserlere muhtaç olacak; mevcûdiyetini, haysiyetini, şerefini, mefâhir-i tarihiyesini onun ibrâzıyla gösterecektir.

alem--inur

Active member

Dünya öyle bir meta değil ki,bir nizaa değsin.Çünki fani ve geçici olduğundan kıymetsizdir.Koca dünya böyle ise,dünyanın cüz'i işleri ne kadar ehemmiyetsiz olduğunu anlarsın!...

alem--inur

Active member

Allah kalbin bâtınını İmân ve mârifet ve muhabbeti için yaratmıştır. Kalbin zahirini sair şeylere müheyya etmiştir. Cinayetkâr hırs kalbi deler, sanemleri içine idhal eder. Allah darılır, maksudunun aksiyle mücazat eder.

alem--inur

Active member

Yalnız biri iste;başkaları istenmeye değmiyor.

Biri çağır;başkaları imdada gelmiyor.

Biri talep et; başkalrı layık değiller.

Biri gör ;başkaları her vakit görünmüyorlar,zeval perdesinden saklanıyorlar.

Biri bil; marifetine yardım etmeyen başka bilmekler faydasızdır.

Biri söyle ;O'na ait olmayan sözler malayani sayılabilir...