Risale-i nurdan vecizeler

alem--inur

Active member
Cevap: Risale-i Nurdan Vecizeler

Kat'iyyen bil ki: Hilkatin en yüksek gayesi ve fıtratın en yüce neticesi "İman-ı Billah"tır. Ve insaniyetin en ali mertebesi ve beşeriyetin en büyük makamı, İman-ı Billah içindeki "Marifetullah"tır. Cin ve insin en parlak saadeti ve en tatlı nimeti, o marifetullah içindeki "Muhabbetullah"tır..

alem--inur

Active member

Ahbaplara muhabbetin ise ,madem lillah içindir..O ahbapların firakları,hatta ölümleri,sohbetinize ve uhuvvetinize mani olmadığı için,o manevi muhabbet ve ruhani irtibattan istifade edersin.Ve mülakat lezzeti daimi olur.Lillah için olmazsa,bir günlük mülakat lezzeti,yüzgünlük firak elemini netice verir...

SÖZLER...
__

alem--inur

Active member

İnsanın fıtratında bekaya karşı gayet şedid bir aşk var. Hattâ her sevdiği şeyde kuvve-i vâhime cihetiyle bir nevi beka tevehhüm eder, sonra sever. Ne vakit zevalini düşünse veya görse, derinden derine feryad eder. Bütün firaklardan gelen feryadlar, aşk-ı bekadan gelen ağlamaların tercümanlarıdır. Eğer tevehhüm-ü beka olmazsa muhabbet edemez. "üçüncü lem'a

alem--inur

Active member

Ey nefsim!
Kalbim gibi ağla ve bağır ve deki;
Faniyim fani olanı istemem. Acizim aciz olanı istemem. Ruhumu Rahmana teslim eyledim gayri istemem. İsterim fakat bir Yar-i Baki isterim. Zerreyim fakat bir Şems-i sermed isterim. Hiç ender hiçim fakat bu mevcudatı umumen isterim.

alem--inur

Active member

başını kaldır!kendini tanıttırmak isteyen faal ve kudretli bir zatın harika işlerine bak!sen başıboş olmadığın gibi bu hadiselerde başıboş olamazlar

alem--inur

Active member

icon1.gif

İ'lem eyyühe'l-aziz! Allah'a tevekkül edene Allah kâfidir. Allah, Kâmil-i Mutlak olduğundan, lizatihî mahbubdur. Allah, Mûcid, Vâcibü'l-Vücud olduğundan kurbiyetinde vücut nurları, bu'diyetinde adem zulmetleri vardır. Allah, melce ve mencedir. Kâinattan küsmüş, dünya ziynetinden iğrenmiş, vücudundan bıkmış ruhlara melce ve mence odur. Allah Bâkîdir; âlemin bekası ancak Onun bekasıyladır. Allah Mâliktir; sendeki mülkünü senin için saklamak üzere alıyor. Allah, Ganiyy-i Muğnîdir; herşeyin anahtarı Ondadır. Bir insan Allah'a hâlis bir abd olursa, Allah'ın mülkü olan kâinat, onun mülkü gibi olur.

alem--inur

Active member

Kendini mehasin ve kemalata masdar olduğunu zannetme
ve katiyyen bil ki, senden sanayalniz noksan ve kusur vardir

alem--inur

Active member

Eğer istersen hayâlinle Nurşin karyesindeki Seydânın meclisine git, bak. Orada fukarâ kıyâfetinde melikler, padişahlar ve insan elbisesinde melâikeleri bir sohbet-i kudsiyede göreceksin. Sonra Paris'e git ve en büyük localarına gir. Göreceksin ki, akrepler insan libâsı giymişler ve ifritler adam sûretini almışlar...

alem--inur

Active member

<<Sen ey mağrur nefsim! Üzüm ağacına benzersin. Fahirlenme! Salkımları o ağaç kendi takmamış, başkası onları ona takmış. >>

alem--inur

Active member

sivrisinek kanadindan ta semavat kandillerine kadar o derece ince bir intizam gözetilmişki

sivrisinek kanadi kadar şirke yer kalmamiş...

"acaba sirf dünya için mi yaratilmişsin ki,bütün vaktini ona sarfediyorsun?"

"ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadiği takdirde fani dünyada biraktiğin eserlere de kiymet verme."

"madem o var,her şey var.."

"adavet etmek istersen,kalbindeki adavet duygusuna adavet et.."

alem--inur

Active member

Ancak O'nun kudretiyle, iradesiyle her müşkil hallolur ve kapalı kapılar açılır.
Ve O'nun zikriyle kalbler mutmain olurlar.
Binaenaleyh, necat ve halâs ancak ALLAH'a iltica ile olur...

alem--inur

Active member

"Sesim yetişse bütün küre-i arza bağırarak derim ki:
Sözler güzeldirler, hakikattirler. Fakat benim değildirler;
Kur’ân-ı Kerîmin hakaikinden telemmu’ etmiş şualardır."

alem--inur

Active member

layemut değilsin, başiboş değilsin, bir vazifen var, gururu birak, seni yaratani düşün kabre gireceğini bil, öyle hazirlan...

alem--inur

Active member

Ey nefis! Başta Habîbullah, bütün ahbabın kabrin öbür tarafındadırlar. Burada kalan bir iki tane ise, onlar da gidiyorlar. Ölümden ürküp, kabirden korkup, başını çevirme; merdâne kabre bak, dinle ne talep eder. Erkekçesine ölümün yüzüne gül; bak, ne ister.
Ey nefsim! Deme, "Zaman değişmiş, asır başkalaşmış; herkes dünyaya dalmış, hayata perestiş eder, derd-i maîşetle sarhoştur." Çünkü, ölüm değişmiyor; firâk bekâya kalbolup, başkalaşmıyor. Acz-i beşerî, fakr-ı insanî değişmiyor; ziyâdeleşiyor. Beşer yolculuğu kesilmiyor, sürat peydâ ediyor.Hem deme, "Ben de herkes gibiyim." Çünkü, herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder. Herkesle musîbette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır.

alem--inur

Active member

"Çoktan beri görmediğim için, ben hangisini okursam "En birinci budur" derdim. Ötekine bakardım, "Bu birincidir." Daha öbürüsüne baktıkça hayret ederek kat’î kanaatim geldi ki, Risaletü’n-Nur’un kitapları birbirine tercih edilmez. Herbirinin kendi makamında riyaseti var. Ve bu zamanı tenvir eden bir mucize-i maneviye-i Kur’aniyedir." Kast. Lahk.

alem--inur

Active member

Kardeşlerimden rica ederim ki:
Sıkıntı veya ruh darlığından veya titizlikten veya nefis ve şeytanın desiselerine kapılmaktan veya şuursuzluktan,arkadaşlardan sudur eden fena ve çirkin sözleriyle, birbirlerine küsmesinler ve "haysiyetime dokundu" demesinler. Ben o fena sözleri kendime alıyorum. Damarınıza dokunmasın, bin haysiyetim olsa kardeşlerimin mabeynindeki muhabbete ve samimiyete feda ederim.
Uhuvvet risalesi

alem--inur

Active member

insanın ALLAHA karşı ubudiyet vazifesidir,terk-i kebair takvasıdır,nefis ve şeytanla uğraşması cihadıdır.

alem--inur

Active member

"Kur'ân kalblere kuvvet ve gıdadır, ruhlara şifâdır. Gıdanın tekrarı, kuvveti arttırır. Tekrar etmekle daha melûf ve menus olduğundan lezzeti artar." (Mesnevi-i Nuriye)

alem--inur

Active member

"Evet, hakikat ve âhiret için çalışanlara karşı bu millet bir hürmet ve bir muavenet fikrini daima beslemiş. Ve bilfiil onların hakikat-i ihlâslarına ve sadıkane olan hizmetlerine bir cihette iştirak etmek niyetiyle, onların hâcât-ı maddiyelerinin tedarikiyle meşgul olup vakitlerini zayi etmemek için, sadaka ve hediye gibi maddî menfaatlerle yardım edip hürmet etmişler. Fakat bu muavenet ve menfaat istenilmez, belki verilir. Hem kalben arzu edip muntazır kalmakla, lisan-ı hal ile dahi istenilmez. Belki ummadığı bir halde verilir. Yoksa ihlâsı zedelenir."

alem--inur

Active member

"Halbuki, bilmecburiye bunu haber veriyorum ki:
Bu durûs-u Kur'âniyenin dairesi içinde olanlar,
allâme ve müctehidler de olsalar,
vazifeleri, ulûm-u imaniye cihetinde,
yalnız yazılan şu Sözlerin
• ŞERHLERİ ve İZAHLARIDIR veya TANZİMLERİDİR.

Çünkü, çok emârelerle anlamışız ki,
bu ulûm-u imaniyedeki fetvâ vazifesiyle tavzif edilmişiz."