Risale-i nurdan vecizeler

alem--inur

Active member
Cevap: Risale-i Nurdan Vecizeler

"Sabaha yakın,gözleri kapalı olduğu halde doğruldu.Ellerini dergah_ı ilahiyeye açıp yavaş bir sesle bir kaç kelime ile Risale_i Nur hizmetinin İNKİŞAFINA ve Talebelerinin selametine dua etti.Sonra bayılmış vaziyette yatağa düştü"
//Tarihçe_i Hayat..Emirdağ Hayatı//

alem--inur

Active member

Dünyayı Sevmez Olduğum Halde Kurtulamadığımdan Çok Müteessirim..
Issız Sahralar..Susuz Çöller..Ruhumun Birer Meskeni Oluyor..
Hayalen Oralarda dolaşıyorum..Güya Bişey Arıyorum..EVET , Birşey Arıyorum..
Hey Hat! Aradığım Hem Çok Yakın, Hem Çok Uzak Görünüyor..
Bilmiyorum Ne Kadar Zaman Bu Hal İçerisinde Çırpınacağım.

(Barla Lahikası)

_vatan_

Well-known member

Ey ahiretini düşünen hasta! hastalık, sabun gibi, günahların kirlerini yıkar, temizler. hastalıklar keffaretü'z-zünub olduğu hadis-i sahihle sabittir.
Lem'alar Yirmi Beşinci Lem'a

NİSANUR

Well-known member

Allah'ın hesabına kainata bakan adam her ne müşahede ederse ilimdir. eğer gafletle esbab hesabına bakarsa, ilim zannettiği şey de cehil olur.

mesnevi-i nuriye

NİSANUR

Well-known member

insanın akıl ve fikir meydanı öyle bir vüs'attedir ki, ihatası mümkün değildir. ve o kadar dardır ki, iğneye mahal olamaz.

mesnev-i nuriye

NİSANUR

Well-known member

insan, ebed için yaratılmıştır. onun hakiki lezzetleri, ancak marifetullah, muhabbetullah, ilim gibi umur-u ebediyededir.

işaratül-icaz

NİSANUR

Well-known member

''bir elmayı bir adama hakiki rızık olarak vermek, bütün yeryüzünü bütün meyvelerle dolduran o zat verebilir.''

sözler

NİSANUR

Well-known member

''bu menzilden ayrıldığın gibi, bu şehirden de çıkacaksın. ve keza, bu fani dünyadan da çıkacaksın. öyleyse, aziz olarak çıkmaya çalış. vücudunu mucidine feda et. mukabilinde büyük bir fiyat alacaksın.''

mesnevi-i nuriye

NİSANUR

Well-known member

diyebilirsin, "benim rabb-i rahimim, dünyayı bana bir hane yaptı; ay ve güneşi o haneme bir lamba ve baharı bir deste gül ve yazı bir sofra-i nimet ve hayvanı bana hizmetkar yaptı; ve nebatatı, o hanemin zinetli levazımatı yapmıştır."

sözler

NİSANUR

Well-known member

''yağmur namazı ve duası bir ibadettir. yağmursuzluk, o ibadetin vaktidir; yoksa, o ibadet ve o dua, yağmuru getirmek için değildir. eğer sırf o niyet ile olsa, o dua, o ibadet halis olmadığından, kabule layık olmaz.''

sözler

NİSANUR

Well-known member

EY İNSAN!

Aklını başına al. Hiç mümkün müdür ki: Bütün enva-ı mahlukatı sana müteveccihen muavenet (yardım) ellerini uzattıran ve senin hacetlerine “Lebbeyk!” dedirten Zat-ı Zülcelal, seni bilmesin, tanımasın görmesin?… Madem seni biliyor, rahmetiyle bildiğini bildiriyor; sen de Onu bil, hürmetle bildiğini bildir. Ve kat’iyyen anla ki: Senin gibi zaif-i mutlak, aciz-i mutlak, fakir-i mutlak, fani, küçük bir mahluka bu koca kainatı musahhar etmek ve onun imdadına göndermek; elbette hikmet ve inayet ve ilim ve kudreti tazammun eden hakikat-ı rahmettir...

Bediüzzaman Said Nursi