Bugün ALLAH İçin Ne Yaptin

Eyvàh!

Well-known member
Bir zamanlar bir adam yaşarmış . Bu adam bir olay neticesinde hayatını kaybeder ve karşısında sorgu suhal meleklerini görür...

Seni, demişler bugünden sınava tutalım ilk olarak kolay bir soru soralım... Adam sevinmiş ve hemen kabul etmiş...

Melekler sormuş bugün Allah için ne yaptın

Adam soruyu gülüp tebessüm ederek başlamış anlatmaya; Bugün tüm namazlarımı kıldım, ayrıca nafile namazlarda kıldım, ramazan ayı olduğu için orocumu tuttum, ve Allah dua ettım der....

Bu sefer melek tebessumle başlamış konuşmaya , sen beş vakit namazı görevin olduğu için kıldın, Fazladan kıldığını ise cehennem korkusundan kıldın, orucunu cennetteki rahatlık için tuttun, duayıda isteklerin olduğu için ettin ....

Melek tekrar sormuş bugün Allah için ne yaptın

Adam yarı yıkılmış halde ;bugün sadakamı ve zekatımı verdim, helalım olmayanı almadım hatta bakmadım bıle demiş

Melek aşık olunası bir tebessumle başlamız konuşmaya ; Sadakanı ve zakatını malın bereketlensin diye verdin, helalın olmayana el uzatmadın ve bakmadın cunku orocun tehlıkeye gırecek ve ıbadetını yapmamış olacaktın ,diğer bi değişle yine cehennem korkusundan der..

Melek sorar bugün Allah için ne yaptın

Adam dizlerinin üstüne çökmüş ağlar vaziyette üç kez bağırarak tekrarlar ; HİÇ... HİÇ....HİÇ... sadece HİÇ... der
....

PEki biz bugün Allah için ne yaptık ??? ???

iste bu soruyu her gun soralim kendimize!!! cevabida icimizde, kendimizde kalsin ;)

verecek bi cevabimizin olmasi DUASIYLA :'( :'(

secde_gülü

Active member
BuGüN ALLAH İçİn Ne YAPTIN????

[size=10pt]Hemen hemen hepimiz YÜCE RABBİMİZ' in rızasını kazanmak için çok çeşitli yollar olduğunu ve bizlerin rıza kazanmakla sonsuza dek sürecek olan ahiret hayatımızın huzur içerisinde geçeceğini biliriz.Peki bunun için neler yapıyoruz, neler yapmıyoruz?
Farz ibadetlerimizin dışında aşağıdakilerle kendimizi sorgulayalım bakalım her gün ALLAH' ın rızasını kazanmamız için yapmamız gereken kulluk görevlerimizden hangisini yapabiliyoruz. veya yapmak için çaba sarf ediyor muyuz, yoksa önümüze çıktıkça mı yapıyoruz veya arayış içerisine girip muhakkak birini veya bir kısmını muhakkak yapıyor vicdan rahatlığı ile uyuyabiliyor muyuz. Birde aksi olarak bütün bunları bilmemize rağmen hastaya, yaşlıya, yetime, öksüze, hele cenazeye hiç dayanamam diğerlerini de işte yorgunluk, zamansızlık, soğuk, sıcak etkiler,tepkiler, mazeretler buluyor muyuz? Halbuki: Bunlardan bizlerinde başına gelmeyeceğinin garantisi var mı hiç düşünüyor muyuz?
Bu gün ALLAH' rızası için fakir doyurdun mu?
Bu gün ALLAH rızası için küsleri barıştırdın mı?
Bu gün ALLAH rızası için kaç kişi ile selamlaştın?
Bu gün ALLAH rızası için düşküne sadaka verdin mi?
Bu gün ALLAH rızası için kaç yardıma muhtaca el uzattın?
Bu gün ALLAH rızası için sofrana, evine misafir davet ettin mi?
Bu gün ALLAH rızası için akraba ziyaretlerinde bulundun mu?
Bu gün ALLAH rızası için sana yapılan haksızlıkları affettin mi?
Bu gün ALLAH rızası için tartıda, terazi de kul hakkını gözettin mi?
Bu gün ALLAH rızası için tanıdık, tanımadık cenaze takip ettin mi?
Bu gün ALLAH rızası için küçükte olsa birilerine hediyeler verdin mi?
Bu gün ALLAH rızası için yerdeki taşı, poşeti çalı, çırpıyı topladın mı?
Bu gün ALLAH rızası için tanıdık, tanımadık hasta ziyaretinde bulundun mu?
Bu gün ALLAH rızası için elinden geldiğince ağaç dikip, yeşillikleri suladın mı ?
Bu gün ALLAH rızası için ilim öğrenmeye veya bildiklerini öğretmeye çalıştın mı?
Bu gün ALLAH rızası için başıboş hayvanları elinden geldiğince besleyebildin mi?
Bu gün ALLAH rızası için çocuk yuvalarına uğrayıp sevgiye susamışları sevindirdin mi?
Bu gün ALLAH rızası için otobüste, trende, vapurda yaşlıya, hastaya, yorguna yer verdin mi?
Bu gün ALLAH rızası için insanların senden istediklerini yerine getirip onların gönüllerini aldın mı?
Bu gün ALLAH rızası için huzur evlerini ziyaret edip yaşlıların ellerini öperek hayır dualarını aldın mı?
Bu gün ALLAH rızası için hiç bir şey yapamadın ise gıybet veya dedikodu yapmayıp sükut etmeyi denedin mi? :embarrassed:

[/size]

nimet06

Well-known member
Cevap: BuGüN ALLAH İçİn Ne YAPTIN????

Bu gün ALLAH rızası için insanların senden istediklerini yerine getirip onların gönüllerini aldın mı?

Bu gün ALLAH rızası için otobüste, trende, vapurda yaşlıya, hastaya, yorguna yer verdin mi?

Bu gün ALLAH rızası için kaç yardıma muhtaca el uzattın?

Bu gün ALLAH rızası için küçükte olsa birilerine hediyeler verdin mi?

BUNLAR YAPMAYA ÇALIŞTIĞIM ŞEYLER ŞÜKÜR.ELİDEN GELDİĞİNCE.HİÇBİRŞEY YAPAMASAM DUA EDİYORUM BENDEN DUA İSTEYEN KARDEŞLERE.ÖZELLİKLE ÇOCUK SEVİNDİRMEK ÇOK SEVEREK YAPTIĞIMIZ ŞEY.TABİKİ EŞİMİN YAPTIKLARI DAHA BÜYÜK.AMA NE ACIDIR Kİ GEÇMİŞTE NE KADAR İYİLİĞİMİZ OLAN İNSANLAR MALESEF DEĞERİNİ BİLMEDİLER.BİR SELAMI BİLE ÇOK GÖRÜR OLDULAR .AMA ÖNEMLİ OLAN BİZİM O İYİLİĞİ ALLAH İÇİN YAPMAMIZ.RABBİM KABUL ETSİN İNŞALLAH.

okumak

Member
Cevap: BuGüN ALLAH İçİn Ne YAPTIN????

evet ne yaptık neler yapıyoruz hep böyle bir soru ile karsılasınca aklıma açliktan ölenler , zalimin zülmü altında inleyenler, düzeni saglayacagını söyleyipte ortalıgı kan gölüne döldürenler geliyor ve bunları bildigim halde hiç bir şey yapmayan biz müslümanlar geliyor muhakkak ki bir gün bunların hesabı bize sorulacak bize günah olarak bu vebal yeter zaten