DELİKANLININ TEVBESİ

Eyvàh!

Well-known member
DELİKANLININ TEVBESİ
Utbet-ül Gulam şamatacılığı ve sarhoşluğuyla meşhur, günah ve kötülükte ileri gitmiş biri idi. Bir gün Hasan Basri hazretlerinin toplantısına katıldı. Şeyh şu ayet-i kerimenin tefsirini okuyup açıklıyordu. Ayet-i Kerimede ulu Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

- Allaha iman edenlerin, Onu zikirden dolayı kalplerinin ürpereceği zaman gelmedi mi yani kalplerinin korkacağı vakit gelmedi mi dedi (Hadid 16)

Hasan Basri hazretleri ayetin tefsirini naklederken gayet etkili bir vaaz yaptı, öyle ki, herkesi ağlattı.

Bu sırada kalabalığın arasından bir delikanlı ayağa kalktı. ey müminlerin müttakisi ! Allah benim gibi günahkarlık ve kötülüğe batmış birinin tevbesini kabul eder mi diye sordu. Şeyh tabi, tevbe edecek olsan Allah senin günahkarlık ve kötülüğe dalmışlığını affeder diye cevap verdi.

Adı Utbe-ül Gulam olan bu delikanlının bu cevap üzerine benzi sarardı, böğürleri titredi ve öylesine gür bir nara attı ki, arkasından baygın olarak yere düştü. Ayılınca yanına yaklaşan Hasan Basri ona şu beyitleri okudu:

Ey Arşın Rabbine karşı gelen delikanlı

Bilir misin, nedir günahlarının cezası?

Günahkarların alınlarının yakalandığı gün

Asiler için sair var ki, onun yalazı gümbürtülü ve öfkelidir.

Eğer bu ateşe dayana bilirsen Allaha isyan et,

Değilse günah işlemekten kaçın

Kazandığın günahlar yüzünden

Nefsini ipotek etmişsin, onu kurtarmaya çalış

Bu şiiri duyan delikanlı, bir kere daha gür bir nara salarak baygın vaziyette yere düştü. Ayılınca Şeyhe yine sordu, ey Şeyh! Esirgeyici olan Allah, benim gibi bir alçağın tevbesini kabul eder mi?Hasan Basri hazretleri delikanlıya günahkar kulun duasını bağışlayıcı olan Allahdan başka kim kabul edebilir ki diye cevap verdi.

Bu cevap üzerine kalbi biraz daha ferahlayan delikanlı, başını yerden kaldırarak Allahtan üç şey dua etti. Birinci duası, Allahım eğer tevbemi kabul ederek günahlarımı affedersen , bana gerek Kuran-ı Kerim ve gerekse diğer ilimler ile ilgili olarak işittiğim her cümleyi kavrayacak derecede kuvvetli bir zeka hıfzetme gücü ihsan eyle

İkinci duası şuydu: Allahım bana öyle tatlı bir ses bağıla ki, benim dilimden Kuran-ı Kerim duyan en katı kalpli kimselerin bile gönlü yumuşasın
Üçüncü duası ise,Allahım bana helal lokma nasibeyle, zaruri geçim kaynağımı ummadığım yerden temin eyle

Allah (c.c.) delikanlının her üç duasını da kabul etti