Kadınla Erkek Tokalaşması

Eyvàh!

Well-known member
Efendimiz,kendisine biat için gelen sahabi hanımlara şöyle buyurmuşlardır:"Ben kadınlarla tokalaşmam.Benim yüz kadına söylediğim söz bir kadına söylediğim söz gibidir."

Hz.aişe Validemiz(r.a) ise Resulullah'ın(a.s.m)mübarek eli hiçbir yabancı kadının eline kesinlikle değmedi".
Bundan dolayı gerek iş hayatında,gerekse diğer görüşmelerde erkeğin kendisine yabancı bir kadinla veya kadının yabancı bir erkekle tokalaşması konusunda bir "izin"verilmemektedir.

Ayrıca bu bir zaruret de değildir.Yani,"Bu zaruri bir haldir" diye insan gönül rahatlığı içinde bu yasağı işleme yoluna gidemez.
"Zaruret",ancak insanın"çaresiz"halde kaldığı,haram olan o şeyi yapmadığı zaman canına,malına ve namusuna bir zarar gelebilecekse ve bu durum da kuvvetli bir ihtimalle tahmin ediliyorsa,ancak o zaman yapılır.

UYARI=Karşinizdaki size elini uzatiği zaman o mahçup olmasin diye tokalaşmayin. O zaman da biz ALLAHa karşi mahçup duruma düşüyoruz!!!

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Evet mazallah ...

Resulu zişan a.s.v. efendimiz bu hussuda bize cok guzel ölcü olmus.. Olayı sadece tokalasma meselesinde değerlendirmemek sanırım daha doğru bir tesbit olur.. Ayeti kerimede denildiği gibi zinaya yaklasmayınız meali ile acık ve net deniyor zinaya yaklastıracak veya işletecek her sebebden muhafaza olunuz ve temkinli davranınız .İşde ölede belki bir toklasma dersiniz ; hadi canım ne cıkar diyebilirsiniz : Ama sorunuz nefsinize size ne diyecek ? Evet .. Hatta daireyi biraz daha acar isek bayanlar ile selamlasmamak gerek cünkü selam dahi bir yakınlık baslattırır... Mümkün mertebede zaruri olmadıkca uzak durmak dinimizce uygun olandır... Ee o zaman duruşumuz ne olmalı denir se :Zaruriyet dir deriz.Zaruriyeti ise bir misal ile acıklıyalım:

Mesela aş ve su bulamayan gunlere ac ve susuz olan bir adam ve ölme tehlikesi geciriyor iseve eğer dinin ona haram kıldığı bir rızık bulur ise ancak yaşayaçağı kadar yemesi ve icmesi dinen caizdir.Yoksa dinim bu haldeyken bana musade etmiş deyip dilediği kadar kullanamamalı.. Ruhsat var ancak ruhsatı dahi belirli bir ölcü ile kullanmalı..

Hersiniyen

Well-known member
çok şükür yaşadığımız ilden kaynaklanıyor heralde, kadın elini uzattığı zaman abdestliyim deyince bozularak elini geri çekiyor ama ses çıkarmıyor :D

icem

Member
Kadınla Erkek Tokalaşması

KENDİLERİNİ ÇOK İYİ EĞİTİM ALMIŞ SANAN BAZI BEYFENDİLER KADINLARA  TOKALAŞMAK  İÇİN EL UZATIYORLAR.BİR BİLSELER Kİ ASIL NEZAKETİN BAYANIN ELİNİN UZATMASINI BEKLEMEK!..KARŞILIK BULAMADIKLARINDA DA ARTIK  BİNBİR TÜRLÜ  HİKAYELER TÜRETİRLER.ÖĞRENSİNLER ARTIK BİR BAYANA EL UZATILMAZZZ.. :mad: :mad: