Bana şükretmeyi öğreten de Sensin Ya Rabbi!

Eyvàh!

Well-known member
Ey gökleri ve Yeri ve içindekileri yoktan yaratan Rabbim!

Ben bir hiçtim,beni Sen Kudretinle yarattın.
Bana Sen vucüt verdin,hayat verdin,ruh verdin.
Bunları Sen bağışlamasaydın eğer,hiç kimse beni hiçlikten ve yokluktan çıkarıp bu dünyaya göndermezdi.

Ben bir anne ve babadan doğdum. Ama ben dünyaya gözümü açmadan önce,onlar da nasıl bir bebek beklediklerini bilmiyorlardı.
Bana Sen kendi dilediğin gibi bir süret verdin.
Bana dünyada hiç kimseye vermediğin bir sima verdin.
Alemlerin Rabbi benim yüzümde,sadece bana ait bir eserini nasıl işlemiş,göreyim ve göstereyim diye.

Bana göz verdin,Senin eserlerini göreyim diye.
Bana kulak verdin,Senin yarattıklarının Seni nasıl zikrediyor işiteyim diye.
Bana akıl verdin,Seni bulayım diye.
Bana dil verdin,Seni zikredeyim diye.
Bana kalp verdin,Seni seveyim diye.
Dünya ve ahiretin bütün nimetlerini önüme serdin ve bana bir arzu verdin;Senden isteyeyim diye;

Vermek istedin. Çünki vermek Senin şanındandır.
Onun için bana istemeyi öğrettin.
Aldığım her nefes Senin Rahmetindendir Ya Rabbi.
Eriştiğim her nimet Senin ihsanındandır Ya Rabbi.
Neşem,sevinçim,mutluluk ve huzurum hep Sendendir Ya Rabbi.
Senin gizli açık nimetlerinin sayısını bilemem,hayal bile edemem. Bilsem de saymakla bitiremem Ya Rabbi.
Yalnız üzerimdeki en büyük nimetini bilirim:
Bana şükretmeyi öğreten de Sensin Ya Rabbi

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Bizim bir fikri hocamız gecende ameliyat oldu hasta ziyaretine gittiğimizde söle diyor : Benim su ana kadar kazaya kalmıs bir namazım yokdu bende sanırdım ki ben kılıyorum ben ibadetlerimi yapıyorum : Şu an su ameliyatlı halim ile gunlerdir yatakta kaldım kıpırdıyamıyorum anladım ki o ibadetleri yapanda ben değilim .. Kendi kendime diyorum fikri ibadetleri sen yapıyordun hadi kalk kıl diye ama imkan el vermiyor... Demekki o istemese biz ibadetleri dahi yapamıcaz.. onun lütfü keremi ile...

Bazı arkadaslar diyebilir olurmu canım öle o zaman neden ben yapmadığım ibadetten sorumlu oluyorum diye : işde burada irade devreye giriyor sen ibadetlerini yapmak isteyip de elinden gelen butun gayretini gösterdiğin halde yapamıyorsan ayrı ama iradenle kendi kandırırcasına Allah yaptırmak istese yaptırırdı hadisesi ayrı...Buradaki ince sırrı söle karıyabiliriz ; bir misal verecek olur ise :

Nasılki diyelim son teknoloji ile yapılmış bir savaş uçağı olsun ve hayatında hic pilotluk bilmeyen birini hic arac dahi sürmemiş birini O uçağa pilot yapsalar sonra deseelr felanca yeri vur gel deseler ve ekrana hedef yeri gelse oda sadece bir düğmeye basmak ile hedef yerini infılak etse diyebilirmiki orayı ben infılak ettirdim diye belki bin hiseden anca biri ona ait olabilir oda düğmeye basması hasebiyle .. İşde sair kısımları siz mukayese ediniz...