munafik

Eyvàh!

Well-known member
«Türkçemizde:
"Yalancının mumu yatsıya kadar yanar" derler ki, ışık insana asıl geceleyin lazımdır. Yalan söylersen gece sana lazım olacak ışıktan mahrum kalırsın ve bütün gece karanlıkta kalırsın, ışığa ihtiyacın olduğu bir sırada ışık bulamazsın demektir.»
«Özü ne ise sözü de öyledir. Özü, aslı bozuk olanın sözleri de yalan dolan olur. Aslı, özü temiz olanın sözü altın gibi kıymetlidir, daima doğru söyler, yalandan son derece korkar ve katiyen söylemez. Zira "insana yakışan doğruluktur" der. Doğrunun yardımcısı da Allah'tır.»
«Bir gün Resul-i Ekrem Efendimize Müslüman olmak üzere bir kişi gelmiş ve demiş ki: "Ben her fenalığı işleyen bir adamım, şimdi ise Müslüman olmaya geldim, fakat bu işlediğim fenalıkların hepsini de birden bırakamam. Bana bir tanesini tavsiye ediniz." diye temenni de bulunmuş. Sallallahü aleyhi ve sellem de ona: "Yalanı bırak" demişler. O da kabul etmiş. Sonra zina edecek olmuş, sorulunca yalan söyleyemeyeceğinden onu terk etmiş. Sonra bir başka günah işleyecek olmuş, yine sorulunca yalan söyleyemeyeceğinden onu da bırakmış. Derken bütün fenalıklardan kurtulup sağlam ve olgun kamil bir Müslüman olmuş.»
Abdullah b. Amr el-As'den(r.a.); Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyuruyor: «Dört şey vardır ki, bunlar kimde bulunursa o kimse halis münafık olur. Kimde bunlardan bir nesne bulunursa onu bırakıncaya kadar kendisinde nifaktan bir haslet var demektir.
1. Kendisine emanet edilirse hıyanet eder.
2. Konuştu mu yalan söyler.
3. Söz verirse sözünde durmaz.
4. Kavga ederse baştan çıkar. »