mesreddin hoca

Eyvàh!

Well-known member
HocanIn esegi ölmüs. KapInIn esigine oturmus, hüngür hüngür aglIyormus. Bir komsusu yaklasarak:

-A Hoca! Geçende karIn öldü, aglamadIn. Bir esek için aglamak sana yakIsIr mI?

-NasIl aglamam! KarIm ölünce es, dost hepiniz etrafImI aldInIz, üzülme biz sana daha iyisini buluruz dediniz. Ama biri çIkIp da; Hoca aglama, sana daha iyi bir esek alIrIz demedi!!!
.............................................

hocaya bIr gun sormuslar : hocam burcunuz nedir?
hoca:teke demis
ahali:teke diye bir burç yoktur ki demIs
hoca:60 yIl once dogdugumda burcum oglaktI 60 yIl sonra buyudu teke oldu demIs
......................................................

Bir gün Nasreddin Hoca sehire gelip, bir arkadasiyla birlikte handa kalmis. Gece yarisi arkadasi sormus :

-Hocam, uyudunuz mu?

-Buyurun birsey mi var?

-Biraz borç para isteyeyim demistim.

Nasreddin Hoca derhal horlamaya baslayip:

-Ben uyuyorum! demis.
..................................................................................

Nasreddin Hoca daha önce hiç ugramadigi bir köyden geçiyormus.Bir köylü yanina yaklasmis :

- Efendi, bugün günlerden ne?

Hoca, yorgunlugun etkisiyle hangi gün oldugunu bir türlü hatirlayamayinca :

- Bu köyün yabancisiyim, demis. Buranin günlerini bilmem...

.....................................................................................

Fakir cobanin surusune hastalik girmis,koyunlar, kuzular telef oluyor, kosmus, nefesi kuvvetli bir hocaya. Hocaefendi,

-"Her koyun oldukten sonra iki rekat namaz kil!" demis. Coban namaza baslamis ama, nafile, koyunlar, kuzular sapir sapir gidiyor. Elde son bir kuzu kalinca, coban namazi kesmis, kara kara dusunuyor,kuzu da oynasirken yogurt bakracini devirmesin mi?

-"Bana bak!" demis:

-"Simdi iki rekat da sana kilar, gonderirim ha! Otur oturdugun yerde!"