Yağmur damlasindaki hiz

Kýrýk Testi

Well-known member

Her yağmur damlası yeryüzüne rahatsızlık vermeyecek bir hızda iner.

Oysa yağmur damlası
... büyüklüğünde ve ağırlığında herhangi bir cisim, 1200 metreden bırakıldığında giderek hızlanır ve yere yaklaşık saatte 558 km. hızla düşer. Ancak yağmur damlasının yeryüzüne iniş sürati saatte 8 ile 10 km. arasındadır.

Yağmur damlalarını inceleyen araştırmacılar, bu damlaların atmosferin
sürtünme etkisini artıran ve yere düşüşünü yavaşlatan bir şekle sahip olduğunu bulmuşlardır. Eğer
yağmur damlaları saatte 558 km. hızla gökten yağmış olsaydı, çarptığı her
şeyi yıkacak ve Dünya üzerinde canlıların yaşaması imkansız hale gelecekti. Bütün bunlar tabiatın ve
canlıların tesadüfler sonucunda oluşmadığını, Allah (CC) tarafından kusursuzca yaratılmış olduğunu gösteren önemli delillerdendir.

Yağmur Yağınca Okunacak Dualar

Hazreti Aişe´den (Radıyallahu Anha) rivayet edildiğine göre "Re-sûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem yağmuru gördüğü zaman:

(Allâhümme sayyiben nâfi´an) "Allah´ım, faydalı bol yağmur olsun." derdi.

Duaların Kabul Edildiği Vakitler:

İmam Şafi´in Ümm kitabında mürsel bir isnadla Peygamber (s.a.v) den rivayet ettiği bir hadiste Peygamber şöyle buyurdu: "Savaş için or­dular karşılaşınca, namaz için ikamet getirilince ve yağmur yağınca dua­nın kabulünü isteyin." (Bu vakıflarda edilen duâ makbul olur.)

İmam Şafi´i diyor ki, bir çok kimseden duydum, yağmur yağdığı za­man ve namaz için ikamet yapıldığı zaman duâ makbul olur.

Yağmur Yağdıktan Sonra Okunacak Dualar

Zeyd İbni Hâlid El-Cühenî´den (Radıyallahu Ahn) rivayet edildi­ğine göre:

"Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem geceleyin yağan bir yağmur­dan sonra bize namaz kıldırdı. Namazı tamamlayınca insanlara dönüp şöyle dedi:

Rabbiniz ne buyurdu, biliyor musunuz Ashab dediler ki;

Allah ve O´nun Resulü bilir. Peygamber dedi ki;

Allah şöyle buyurdu: (Kullarımdan bir kısmı Bana iman ederek, bir kısmı da kâfir olarak sabahladı. Kim ki Allah´ın ihsan ve rahmeti ile bize yağmur yağdırıldı demişse, işte o kimse Bana iman etmiş ve yıldızı inkâr etmiştir. Kim de şu ve bu yıldız sebebiyle bize yağmur yağdırıldı dedi ise, işte o kimse Beni inkâr etmiş ve yıldıza iman etmiştir.)[35]

Alimler şöyle demişlerdir: Eğer bir müslüman, yağmuru yaratıp mey­dana getiren yıldızlar diye İnanarak "falan yıldız tarafından bize yağmur yağdırıldı, derse kâfir olur. Şüphesiz dinden çıkmış (mürted) olur. Fakat yıldızı yağmurun yağacağını göstermesi bakımından bir alâmet olarak ka­bul ediyor ve o belirti zamanında yağmur yağıyorsa ve yağmurun yağma­sını Allah Tealâ´nın kudretine ve yaratmasına bağlıyorsa kâfir olmaz. Yine de böyle söylemenin keraheti üzerinde ihtilâf etmişlerdir. Doğrusu mek­ruh olmaktır; çünkü bu söz kâfirlerin sözlerindendir. Hadîsi şerifin anla­mına uygun söz budur. İmam Şafi´i Ümm ve ondan başka kitabda bunu . kesin olarak kabul etmiştir. En doğrusunu Allah bilir. Bu yağmur yağma nimetine karşı, noksanlıklardan münezzeh olan yüce Allah´a şükretmek müstahabdır.