OSS'de Deişiklik Sinyali

adese

Member
OSS'de yine yeni değişiklikler var

Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) test usulü soruların yanı sıra, adayların klasik yazılı sınavlardaki gibi cevap yazacağı ''açık uçlu'' sorular da yöneltilmesi için ''deneme'' hazırlıkları başlatılıyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ilk aşamada, sınava giren öğrenci sayısı az olduğu bu yöntemin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 2008 yılında uygulanacağını bildirdi. Türkiye'de ÖSS'ye giren öğrenci sayısı birkaç yüz bin kişiye indirilirse bunun uygulanabileceğine işaret eden Prof. Dr. Yarımağan, ''Türkiye bu sınavdan kurtulmak istiyorsa bir siyasi liderin veya bir bakanın 'ÖSS'yi kaldıracağız' demesi yetmez'' dedi.

Öncelikle kontenjanların artırılması gerektiğini ancak bunun için bir çaba sarfedilmediğini vurgulayan Yarımağan, ''Bu yönde hiçbir belirti görmüyoruz. Bunun için Yükseköğretim Kurulu ile hükümetin, Milli Eğitim Bakanlığının çok sıkı işbirliği yapması lazım''diye konuştu.

SINAVI YÖDAK YAPACAK

Prof. Dr. Yarımağan, KKTC'de üniversite adayları için yapılan sınavı KKTC Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu'nun (YÖDAK) gerçekleştirdiğini anımsattı.
Prof. Dr. Yarımağan, üniversiteye girişte test usulü soruların yanı sıra ''Açık uçlu soru'' yöneltilmesi amacıyla yapılacak uygulama için YÖDAK'a destek vereceklerini belirterek, ''Sınavın sahibi YÖDAK olacak. 2007 erken olur diye 2008 yılında yapılması kararlaştırıldı'' dedi.
ÖSYM Başkanı, 2007-Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) başvuruların şubat-mart aylarında alınacağını belirterek, başvuru, içerik ve yerleştirme koşulları açısından 2007-ÖSS'nin 2006'dakinden farklı olmayacağını bildirdi.

[size=8t]22.11.06[/size]

adese

Member
Ynt: OSS'de Deişiklik Sinyali

Ya ben geçen gün bu olayı düşündüm de..

Aslında mantıklı ama bir yönden de mantıksız..

Yaklaşık ki milyon kişinin kağıdını kaç yüz kişi okuyacak acaba, merak ediyorum..
Bu kişilerin adil olduğunu anlamak için kaç bin kişilik kontrol ekibi kurulacak, bunu da merak ediyorum..
Ve yapılması muhtemel olan itirazlara cevap verilecek komisyon kaç kişiden oluşacak, bunu da merak ediyorum.
.
.
.

Merak ettiğim çok şey var (yazı okunaksız, yanlış anlamışım, 'g'yi 'p' sanmışım, sayfa düzeni olmamış...) ama en çok da şunu merak ediyorum:
Böyle bir sınavın sonuçları üniversiteler açılana kadar açıklanabilecek mi acaba?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici

adese abi bari sen bunları merak etme :) hadi baskası olsa neyse ya yazılımcılar ne gune duruyor :D
Hem her öğrenciden alınan sınav ücretleri o kac yuz kişileri krallar gibi yasatıır :D

adese

Member

Böyle bir sorunun cevabını bir tür robota okutmayı düşünmüyorsun heralde.. Öğrencinin kastettiği manayı robot nasıl anlayabilir.. Ki bazı zamanalrda hocalarımız bile anlayamıyor.. Buyrun bir örneği.. (Diğer postta)

adese

Member

Bir "Gökdelen"in yüksekliğini "Barometre" ile nasıl ölçersiniz?

Bir "Gökdelen"in yüksekliğini "Barometre" ile nasıl ölçersiniz?
Bu soru Kopenhagen' daki bir Üniversitenin fizik sınavından alınmıştır: "Bir gökdelenin yüksekliğini barometre ile nasıl bulursunuz, anlatınız."

Öğrencilerden birinin cevabı:

"Barometrenin ucuna bir ip bağlarsınız. sonra gökdelenin tepesinden asıp sallarsınız. Barometre yere değdiğinde ipin boyuyla barometrenin boyunun toplamı gökdelenin yüksekliğini verecektir."

Bu oldukça orjinal cevap, hocayı çileden çıkartmaya yetti ve öğrenci dersten kaldı. Öğrenci cevabının doğruluğu konusunda itirazda bulundu ve Üniversite durumu çözmek için başka bir hoca gönderdi.

Bu noktada öğrenci hakkında ne düşünürdünüz? Sizin kararınız ne olurdu? Çocuk kalmalı mı geçmeli mi?

Yeni hoca, cevabın aslında doğru olduğuna fakat kayda değer bir fizik bilgisinin varlığını göstermediğine karar verdi. Sorunu çözmek üzere ; Öğrencinin en azından asgari bir temel fizik bilgisi olup olmadığını anlamak için ona altı dakika vererek sorunun sözlü cevabını vermesi kararını aldı. İlk beş dakika genç sessizliğe gömüldü. Alnı düşünceden kırış kırış olmuştu. Hoca zamanın tükenmekte olduğunu hatırlattığında genç çesitli cevaplarının olduğunu fakat hangisini kullanacağına karar veremediğini söyledi. Tekrar acele etmesi tavsiye edilince genç şöyle cevapladı:

"İlk olarak, barometreyi gökdelenin tepesine çıkartıp kenarından aşağı bırakıp yere inene kadar geçen süreyi ölçersiniz. Binanın yüksekliği (H==0.5 x g x t kare) formülü uygulanarak hesaplanabilir. Fakat barometre için kötü bir seçim..."

"Veya güneş parlıyorsa, barometrenin yüksekliğini ölçersiniz. Sonra onu bir yere dikip gölge uzunluğunu ve sonra da gökdele - nin gölge uzunluğunu ölçebilirsiniz. Bundan sonrası basit bir orantıyı çözmek olacaktır"

"Fakat bu konuda çok bilimsel bir cevap istiyorsanız barometrenin ucuna bir sicim bağlayıp onu bir sarkaç gibi sallandırabilirsiniz ; önce yer seviyesinde daha sonra da gökdelenin tepesinde. Yüksekliği T==2 pi kare kvk (I/g) formülündeki farktan yararlanarak bulabilirsiniz."

"Yahut da gökdelenin dışarısında bir yangın çıkış merdiveni varsa barometreyi bir cetvel gibi kullanarak yukarıya çıkarken gökdelenin boyunu barometre yüksekliği biriminden sayıp bunları toplayabilirsiniz."

"Eğer ille de sıkıcı ve ortodoks olmak istiyorsanız, tabii ki barometre ile gökdelenin tepesindeki ve yer seviyesindeki basıncı ölçer milibar cinsinden çıkan farkı feet'e çevirebilirsiniz ve yüksekliği bulursunuz."

"Ancak bizler daima zihnin bağımsızlığı ve bilimsel metodlar kullanma konusunda teşvik edildiğimiz içindir ki en iyi yol şüphesiz hademenin kapısını çalmak ve yeni bir barometre isteyip istemediğini sorarak gökdelenin yüksekliğini söylemesi durumunda ona bu barometreyi vereceğimizi söylemek olurdu."

Şimdi genci dinledikten sonra hala aynı şeyi mi düşünuyorsunuz ? Geçmeli mi kalmalı mı ?

Öğrencinin adı : Niels Bohr, Fizik'te nobel ödülü kazanan tek Danimarkalı

adese

Member

Bu hikaye dillere pelesenk olmuştur kimi zaman..
Yıllar yılı anlatılır durur..
Sağda solda da çok sık karşılaşabilirsiniz..
Mesela ben ilk olarak liselere hazırlanırken okumuştum.. Ortaokul yıllarında yani..

Söylemek istediğim şey ise, klasik türden sorulan bir sorunun cevabının yazılımlara okutulamayacağıdır.. :)

KaLeM

Active member

evet, şimdi klasik sorunun cevabı neye göre doğru olacak ki, klasik soru çalışma kitapları çıkacak mmı, felan bunlar bencede yaş iş , ben farklı adam farklı, ::)