Yök Yine Sacmaladı !

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
05.07.2006 ÇARŞAMBA

YÖK’ün yeni ÖSS teklifi kafa karıştıracak

ÖSS'de köklü bir değişiklik öngören YÖK'ün 'Yükseköğretim Stratejisi Raporu', üniversite adaylarının kafasını karıştıracak. Çalışmaya göre, hukuk, mühendislik ve tıp gibi fakültelere giriş için yapılacak sınavın birer hafta arayla 4 aşamalı olarak yapılması planlanıyor. Yüksekokul ile bazı fakültelere giriş sınavı ise 2006 öncesi uygulanan ÖSS benzeri bir sıralama ile yapılacak. Ancak YÖK'ün ÖSS'yi bu şekilde değiştirmesi için başvuran öğrenci sayısının 500 bin seviyesinde olması gerekiyor. Bunun için ise lise bitirme sınavı yapılması ve geçenlerin ÖSS'ye başvurması şart. YÖK'ün istediği gibi bir ÖSS'nin ise lise bitirme sınavı istediği için 2 yıldan önce gerçekleşme ihtimali bulunmuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce bitirme sınavını gündeme getirmesi sebebiyle bu sınavın hayata geçirilmesi bekleniyor.

Strateji raporuna göre, YÖK’ün istekleriyle hükümetin geçtiğimiz senelerde hazırladığı yasa taslakları büyük ölçüde birbiriyle örtüşüyor. Hükümet gibi YÖK de rektörlerin görev süresinin bir defalığına ve 5 yıllığına olmasını istiyor. Yıllardır söylenen YÖK’ün yetkilerinin azaltılması hedefini YÖK de hazırladığı raporla kabul ediyor. YÖK tıpkı hükümet gibi yetkilerinin bir kısmını Üniversitelerarası Kurul’a (ÜAK) bırakmayı kabul ediyor. Bu konuda YÖK bir adım ileri giderek kendi yetkisindeki dekan atamasını tamamen üniversitelere bırakmayı istiyor.Devamı İçin Tıklayınız..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Reformun tartışmaya açılması olumlu

YÖK’ün strateji taslağını henüz incelemediğini kaydeden Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise yükseköğretim sisteminde reform yapılması gerektiğinin yeniden gündeme gelmesini olumlu bulduğunu söyledi.

Yükseköğretim sisteminin böyle gitmemesi gerektiğinin YÖK tarafından da ortaya konulmasının önemine işaret eden Çelik, geçen sene İstanbul Baltalimanı’nda yapılan YÖK Genel Kurulu’nda da Yükseköğretim Yasası’nda nelerin değişmesi gerektiğini anlattığını kaydetti. YÖK’ün raporunda kendilerinin daha önce gündeme getirdiği konuların bulunduğunu hatırlatan Bakan Çelik, bürokratlarına raporun incelenmesi için talimat verdiğini daha sonra detaylı açıklamalar yapacağını ifade etti.

İbrahim Asalıoğlu, Ankara

05.07.2006

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Bir zamanların bir şarkısı vardı sözleri neydi he Bu devran böyle yürümez...

Evet nasıl ki her bir mevcudatta Rabbirahimin birliği görülmekde ve o birlik ile Butun varlıklar arasındaki münasebet sonsuz derecede intizamlı ise aynen o sekilde de butun munasebetlerde birlik olduğu sürece intizam ve istikarar sağlanır aksi halde ne bir birlik olur nede bir düzen...

Ustad Bediüzzaman İhlas Risalesinde ihlası anlatırken hayatın sırrı ile bize diyor ki zalimler dahi samimiyetlerinden dolayı muhaffak olmaktalar...Evet bizlerde eğer butun işlerimizde samimi isek muhaffakiyet olmazsa olmazlardandır ..Eğer muhaffak olamıyorsak niyetimize bakıp düzeltmemiz gerek...Bir Vatan var lakin o vatanın içinde onlarca devlet olur sa o vatanın cökmesi muhtemeldir işde eğer vatanın cökmesini istemiyorsak yedisinden yetmişe her bir insanın üzerine düşen sorumluluk ve vazifelerini kendi menfaat ve cıkarlarını düşünmeden yerine getirmesi gerekir..

Baska bir yerde de Risale-i Nurun sırrı bize demiyor mu eğer ki bir işde muhaffak olmak istersen adetullaha ittiba et..

Bugun Yök dekiler kendi işlerindeki düzene ve kurallara riayet etseler ve işlerinde samimi olsalar şu anda dünya bu vatanı değil bu vatan dünyayı yönetir danimarkadaki bir yazar Dinimize tecavüz etmemiş israildeki zalim kardeşimi öldürmemiş amerikadaki zındık topraklarımıza göz dikmemiş vesaire vesaire olmazdı...

hazerfen

Yeni Üye
ÜMİTVAR OLUNUZ!

Evet kardeş keşke herşey sizin dediğiniz gibi olsa daha güzel olur ama maalesef asrı saadette ebu cehiller olduğu gibi ahir zamanda da oalcaktır. bizim vazifemiz istikamet dairesinde devam etmek.Ancak o şekilde başgelebiliriz.Peygamberimiz o şekilde sabır etmiş ve üstesinden gelmiş bıkmamış, usanmamış sebat etmiş bizde onun yolunda olduğumuza göre onun gibi davranmalyız.
Problemleri görme yerine problemlere çözüm getirecek fikirler önmelidir.Çünkü o problem artık önümüzde niye bu problem burda demenin bir alemi yok değil mi? Karanlığa bir ışık sen olacaksın ancak bu şekilde çıkılılr bu işn içinden.Birde dua lazım tabiiki dua bir sırrı ubudiyettir.onu muhafaza edip değerine göre ibadetimizi yapmamız gerekir

DUANIZA MUHRTAÇ: hazerfen

adese

Member
Bence Yök kaldırılmalı, vazifesi Millî Eğitim BAkanlığı'na bağlanmalı..

Her ne kadar Tevhid-i Tedrisat,'a muhalif olmadığı düşünülse de, bence eğitimde birlik lkesi ile paralelliği tartışılır..