İslam Ne Demektir?

Eyvàh!

Well-known member
'İSLAM' arapça bir kelimedir. Boyun egmek, teslim olmak ve itaat etmek anlamina gelir. Allah'a tam teslimiyet ve itaate dayandigi için de kendisine 'İSLAM' denmistir.

Görülmektedir ki, içinde yasadigimiz kainat bir düzene tabi bulunmaktadir. Kainati olusturan tüm birimler arasinda bir kanun ve düzen vardir. Hersey muhtesem ve mükemmel bir sekilde isleyen büyük bir planda bir yere yerlestirilmistir. Günes, ay, yildizlar, sistemler görüp görebildigimiz ve göremedigimiz her sey tek bir kanun ve nizam içerisinde mükemmellik arzeder.Kainat TEVHİD üzre SULH(baris) içindedir.

'Biz gökleri, yeri ve ikisi arasinda bulunanlari ancak hak ve adi konulmus bir ecel(belli bir süre) olarak yarattik. Inkar edenler ise, uyarildiklari seylerden yüz çevirendir.'(Ahkaf-3)

İnsanoğlu hariç, alemler Allah'in kanunlarina isteyerek veya istemiyerek teslim olmuslardir.Kainattaki bu mükemmellik hiç süphesiz ki, TESLIMIYET ten kaynaklanmaktadir. Islam, Adem A.S. dan Muhammed S.A.V. e kadar bütün ögretilerin ortak adidir.

'Bugün dininizi kemal e erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladim ve size DİN olarak İSLAM i seçip begendim. (Maide-3)

'Biz senden evvel hiçbir Peygamber göndermedik ki, ona söyle vahyetmis olmayalim: benden baska ilah yoktur. Öyleyse bana ibadet edin' (Enbiya-25)

İnsanoglu bu uyarıya ya teslim olmuş yada teslim olmayarak kendi sonlarını kendileri hazırlamışlardır.

'Biz hangi ülkeyi helak ettikse, muhakkak onlarin halkini uyaranlar olmustur. Onlara ögüt verilmistir. Biz zulmetmis değiliz'. (Suara 208-209)

'Biz bir ülkeyi yikima ugratmak istedigimiz zaman, oranin nimet ve refathan simarmis elebaslarina emirlerimizi bildiririz. Onlar ise onda (emirlerimizde) bozgunculuk yaparlar. Artik onun üzerinde hüküm hak olur ve o ülkeyi kökünden helak ederiz.' (Isra-16)

'Artik onlar öncekilere uygulanan sünnetten baska bir sey mi bekliyorlar? Sen, Allah in sünnetinde kesinlikle bir degisiklik bulamazsin ve Allah'in sünnetinde kesinlikle bir dönüsüm de bulamazsin,' (Fatir- 43)

'Onlar yeryüzünde gezip dolasmiyorlar mi? Böylece kendilerinden öncekilerin nasil bir sona ugradiklarini görsünler Onlar kendilerinden daha güçlüydüler. Topragi islemisler ve onu kendilerinden daha fazla imar etmislerdi. Su halde Allah onlara zulmetmiyordu. Fakat onlar kendi nefislerine zulmediyorlardi. Sonra da kötülük yapanlarin ugradiklari son, Allah'in ayatlerini yalanlamalari ve onlari alay konusu edinmeleri dolayasiyla çok kötü oldu.De ki; Yeryüzünde gezip dolasin da, suçlu günahkarlarin nasil bir akibet e ugradiklarini görün.' (Neml -69)

İnsan seçme hakkını kullanarak ya Allah'a gereği gibi teslim olur, yani İMAN eder, yada direterek teslim olmaz, kendi heva ve heveslerine teslim olarak(kendine kendi isteği gibi bir din edinir) Allah'a isyan eder ki, sonunun ne olacağı ortadadır.

'Heva ve hevesini ilah edinen ve Allah'in bir bilgiye göre saptirdigi, kulagini ve kalbini mühürledigi ve gözü üstüne bir perde çektigi kimseyi gördün mü? Artik Allah'tan baska ona kim hidayet verecektir? Siz yine de ögüt alip düsünmüyor musunuz? '(Casiye-23)

'Biz, peygamberleri ancak müjdeleyiciler ve uyaricilar olarak göndeririz.Kim iman eder ve kendini düzeltirse onlara korku yoktur.Onlar üzüntü de çekmeyeceklerdir.'(ENAM-48)

Bugün dininizi kemal e erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladim ve size DİN olarak ISLAM i seçip begendim.(Maide-3)

Ayetlerden de anlasilacagi üzere Islam'in disindaki hayat biçimlerini, dünya görüslerini kendilerine din edinenlerin bu dini kabul edilmeyecektir. Allah katinda din yanlizca ve yanliz ca Islam dir. Onu sadece Allah ile kul arasindaki iliskilerden ibaret sayanlar nasil bir yanılgı içine düştüklerini Fatiha süresinde geçtigi gibi DİN GÜNÜ'nde anlayacaklardir.

KaSýRgA

Member
Ynt: İslam Ne Demektir?

İSLÂM : (Selâm. dan) İtaat, inkıyad, bir şeye teslimiyet. Din. * Ist: Hz. Muhammed'in (A.S.M.), Allah'ın emriyle insanlara bildirdiği din. (İslâmlıkta, Allah'a itaat etmek, Peygambere tâbi' olmak ve din namına ne bildirilmişse, kalb ile dil ile tasdik ve onunla amel etmek şarttır. İslâm'ın beş şartı vardır: Kelime-i şehadet getirmek, namaz kılmak, zekât vermek, hacca gitmek ve Ramazan-ı şerif orucunu tutmaktır.)(Ulema-i İslâm ortasında, "İslâm" ve "İman"ın farkları çok medâr-ı bahsolmuş. Bir kısmı, "İkisi birdir", diğer kısmı, "İkisi bir değil, fakat biri birisiz olmaz" demişler ve bunun gibi çok muhtelif fikirler beyan etmişler. Ben şöyle bir fark anladım ki:İslâmiyet, iltizamdır. İman, iz'andır. Tabir-i diğerle: İslâmiyet, hakka tarafgirlik ve teslim ve inkıyaddır; iman ise, hakkı kabul ve tasdiktir. Eskide bazı dinsizleri gördüm ki: Ahkâm-ı Kur'aniyeye şiddetli tarafgirlik gösteriyorlardı. Demek o dinsiz, bir cihette hakkın iltizamiyle İslâmiyete mazhardı; "dinsiz bir müslüman" denilirdi. Sonra bazı mü'minleri gördüm ki; ahkâm-ı Kur'aniyeye tarafgirlik göstermiyorlar, iltizam etmiyorlar, "gayr-ı müslim bir mü'min" tabirine mazhar oluyorlar.Acaba İslâmiyetsiz iman, medar-ı necat olabilir mi?Elcevab: İmansız İslâmiyet, sebeb-i necat olmadığı gibi; İslâmiyetsiz iman da medar-ı necat olamaz. M.)
en genişi değil sanırım ama biraz geniş bir mana vermek istedim