cenab-ı Hakkın Hangi İsmine Aynasınız?

GÜLEFÞAN

Active member
Cenab-ı Hak, insanı güzel isimlerine ayna yapmıştır Bize düşen görev o aynayı Hakk'ın yolunda silmek,pak etmektir Çünkü ayna kirli ise karşısındaki en güzel sureti bile puslu gösterir elbisse.jpg

Acaba hiç düşündük mü evlilik hayatımızda O'nun (cc) hangi ismine ayna oluyoruz?

Evet, eşinizi sevin, hem de çok sevin ki, "Vedud" ismi, tecelli etsin üzerinizde

Onun acılarını yüreğinizde hissedin, dertlerini dert bilin Ne kadar şefkatli ve merhametli olursanız Cenab-ı Hakk'ın "Rahman" ve "Rahim" isimlerine o kadar çok ayna olursunuz..

Eşiniz, hoşunuza gitmeyen bir davranışta bulunduğunda günlerce ona karşı kin tutmayıp, her fırsatta yüzüne vurmayarak affedin ki, "Gaffar" ve "Gafur" ismi,

İşlediği kusur ve hatalarını başkalarına şikâyet ederek anlatmak yerine örtün ki, "Settar" ismi,

Gücünüz nispetinde cömert davranıp, paraları bankada tutup eşinizi tek kuruşa hasret bırakmayın ki, "Cevvad" ismi,

Eşinizin hak ve hukukunu koruyup, gözetin ki, "Müheymin" ismi ayna olsun

Fedakâr olun Bununsa karşılığını eşinizden ziyade 'tan bekleyin Ona lütuflarda bulunun ki, "Latif" ve "Vehhab" ismi,

Onun mutlu olmasına engel olmak yerine mutluluk yollarını açın ki, "Fettah" ismi ayna olsun

Kulağınızı şikâyetlerine tıkamayın "Bana ne o senin problemin" diyerek sıkıntılarından kaçmayın Sözlerini işitin, şikâyetlerini duyun, isteklerini yerine getirin ki, "Semi" ismi,

Çaresizliğini görmemezlikten gelmeyin Sevinçlerini, kederlerini ve ihtiyaçlarını görün ki, "Basir" ismi,

"Benim sıkıntım benim başımdan aşıyor Bir de senin sıkıntılarınla mı uğraşayım?" demeyip, onun sıkıntılarından haberdar olun ki, "Habir" ismi,

Olumsuz bir davranışı karşısında hemen "Sen zaten hep böyle yanlış yaparsın" diyerek yargılamakta acele etmeyin yumuşak davnanın ki, "Halim" ismi,

İstemeden hep verici olun ki, "Kerim" ismi,

Sorularını cevaplayın, ihtiyaçlarını yerine getirin ki, "Mucib" ismi,

Yapamadığı ve size başvurduğu işlerini yapın ki, "Vekil" ismi ayna olsun

İşten gelir gelmez TV'nin karşısına geçip oturmayın Kafanızı gazeteye gömmeyin Eşinizle candan dost ve arkadaş olun ki, "Veliyy" ve "Enis" ismi,

Eşinizin bir gömleğinizi ütülemesinden, sevdiğiniz bir yemeği yapmasına kadar "Aman canım bu senin görevin Zaten yapmak zorundasın" demek yerine yaptığı iyilikleri takdir edip teşekkür edin ki, "Hamid" ismi ayna olsun...

GÜLAY ATASOY

GÜLEFÞAN

Active member
Arkadaşlar Ecmain..Allah hepinizden ebeden razı olsun inş...
Burada ki yazı eşe karşı olmuş ama bunu tüm insanlığa yayabiliriz.yani çerçeveyi nekadar geniş tutarsak aynalık vazifemizi o derece ifa etmiş olacağız inş.
Selam ve dua ile..