Günün duası

zulal

Member
Yâ rabbi! Sen benim rabbimsin, ben ise senin kulunum. Sen herşeyi Yaratıcısın, ben ise yaratılanım. Sen rızık verensin, ben ise rızık alanım. Sen mülkün sahibisin, ben ise kölenim. Sen kuvvet sahibisin, ben ise âciz ve zelîlim. sen zenginsin, ben ise sana muhtacım. Sen ezelî dirisin, ben ise ölüme mahkûmum, sen bakisin, ben ise fânîyim. sen kerem sahibisin, ben ise kötülenmeye lâyığım. Sen iyilik yapansın, ben ise kötülük işleyenim. Sen affedicisin, ben ise günahkârım. Sen büyüksün, ben ise hakirim. Sen kuvvet sahibisin, ben ise zaîfim. sen verensin, ben ise isteyenim. Sen emniyet verensin, ben ise korkanım, Sen cömertsin, ben ise dua edenim.
Ey merhametlilerin en merhametlisi! Rahmetinle benim günahlarımı affet. Suçlarımı bağışla.Amin

molla_zehra

Well-known member
dua4jlnn9fo1.jpg

zulal

Member
Kelam’ı alarak, kendinden gayrı beklentisi kalmayan olarak
gelebildimse, geri çevirmeyeceğindendir…

Geriye dönmek ölümden öte bir korku… Ölüm için diyecek çok söz var
ya geri dönmek için? Beni geri döndürme –A Yâr’im?

Bahar geldi diye ettiğim isyandan, kelimelerimi düşman eylediğim
güneşten… Yakıcı adaletten çok, serinliğinin ve cemalinin uzaklığından
sana sığınırım… Geriye dönecek yol bırakma gayrında… Senden
başkasına çıkmasın yolum, yolsuz kalmayayım…

Topu topu iki hüzün yaması birde emanetinle zorluyorum kapını, kapın
yüzüme değse huzur buluyorum ‘Rabbim beni önemsedi! ‘ sesimin sahibi
ol Yâr’im… sesim sana meftun soluklansın.

Ellerimi açayım, ellerim dolusu dua olsun gönlüm… Gönlümü açayım,
içinden sen dökül, beni gören nurundan nasiplensin… Bana bir ben
göster; içinde sen olsun, beni geri çevirme, beni yolsuz, beni hüzünsüz,
beni sensiz bırakma!

Amin...alıntı

molla_zehra

Well-known member
"Allah’ım,

Hz.Muhammed ve âline salat eyle ve kalplerimizin gizli niyetlerini, uzuvlarımızın hareketlerini, gözlerimizin işaretlerini ve dillerimizin konuştuğu sözleri sevabını gerektiren şeylerle ilgili kıl ki,

mükâfatını hakkedecek bir iyiliği kaçırmayalım; cezalandırmanı gerektirecek bir kötülüğü de işlemeyelim."

Âmîn... Âmîn... Âmîn

Leyli_Efruz

Well-known member
Öyle yanayım ki.. Ya İlahi..

Sevdan geceleri uykumu bölsün, günün aydınlığında gafleti silsin..

Her hâl'de Seni arayım, her hâl'imle Seni bulayım..

Her kapının anahtarı Sende Ya İlahi..

Sana gelen tüm kapıları arala, sessizce süzülüp geleyim yanına..

Sana gelen yollarda beni nefs eline bırakma, Dostlarını yoldaş eyle yolculuğumda!

Sen tut ki.. yüreğimin elinden, ayağıma çakıl ve taş deydiğinde, düşmeyim sendelemeyim..

Sana çıkacak yollarda, Sen tut yüreğimin ellerinden!

Emanetini sağlam ulaştırmayı nasip eyle..

Doğduğum gün verdiğin o tertemiz kalbi, aynı temizlikte emanet etmeyi nasip eyle..

Kirlerden pak eyle bu kalbimi, parçalamaya meyl eden faniliklerden uzak eyle!

Senin verdiğin gönül de, Sen'in ile geleyim Ya İlahi..

Yalan tutsaklıklara esir etme bedenimi,

Üzerimde yalan ve yalnış hiç bir sevdanın izini bırakma,

Gönlüme her gireni, bana Seni getirdiği için seveyim,

Sana gelebilmek için sevileyim!

Gözeten Sensin her halimi.. Sen koru benliğimi..

Sana emanet ettim yüreğimi.. her halimi!

Dünya kuyusunda Yusuf(AS)'ın teslimiyetini ihsan eyle bu bedene,

Yakup(AS)'ın, Yusuf(AS)'a hasreti gözyaşı oldu ömrüne, gözlerinden etti hasreti..

Sabır ile duâsı ile kavuşturdun hem Yusuf'una hem gören gözlerine..

Senin için akan gözyaşına talibim Ya İlahi..

Öyle yanayım ki..

Yüreğimi aşkına kurban eyle!

Gözümün yaşı ile sabredenler gibi kavuşmak nasip eyle!

Sana kavuşmanın adı ise ölüm.. ölümü sevdir bana,

Soğuk deymesin şu dilime, en sıcak kelime olsun.. vuslatın adı..

Öyle yanayım ki.. Ya İlahi..

Ölümü özleyen bir beden de ben olayım!

Ölümlerin en güzeline talibim,

Faniliğe rağbet ettirme,

Ömrüme ömür bereketi ver ki.. Ellerim boş gelmeyim o en güzel kavuşma anına..

Ömrümü tükettiğim yerlerin adını, malımı harcadığım yerlerin adını güzel eyle..

Bedenimi yıprattığım yolları hayır eyle,

Hesabımı kolay, amelimi bol ve güzel eyle..

Öyle Yanayım ki.. Ya İlahi..

Senin için yaşayıp.. Senin için öleyim..

Öyle bir iman ver ki Ya İlahi.. Yalnızca senin için yanayım..

..Amin..

molla_zehra

Well-known member
"Allah’ım,
Ömrüm sana itaatle geçtiği sürece beni yaşat.
Ömrüm şeytanın otlağı olduğunda, öfkene yakalanmadan, gazabın kesinleşmeden ruhumu kabzet."

Âmîn... Âmîn... Âmîn

vera'

Well-known member
Eba Eyyub el-ensari'den;
Ne wakit Efendimizin arkasında namaz kıldımsa,
namazdan sonra şu duayı yaptığını işittim:
ALLAH'IM bütün hata we günahlarımı affet,
ALLAH'IM beni yükselt eksiklerimi gider beni güzel amellere we ahlaka eriştir

molla_zehra

Well-known member
"Ey âlemin yaratıcısı!

Kasvetli, kararnış, katılaşmış âdetâ taş gibi olmuş olan kalbimizi mum gibi yumuşat,​

feryâdımızı, âh u vâhımızı hoş eyle ki, rahmetini celbetsin, çeksin.
Bizi köle gibi kullanan bu serkeş nefisten bizi satın al.
O nefis bıçağı kemiğe dayandı (zulmü canımıza yetti) .

Ya Rabbi!

Sana ne arz edelim.
Çünkü Sen gizli ve açık her şeyi bilirsin."

-Amin-

Lebbeyk

Well-known member
Tükeniyorum Rabbim!
Tükeniyorum Rabbim! Yalnız kaldığımı düşünüp, varlığının her an, her noktada tezahür ettiğini, beni devamlı koruyup gözettiğini, gönlümden geçenlere dahi cevap verdiğini unuttuğum an! "Rabbim" demeyi unuttuğumda tükeniyorum!
Diriliyorum Rabbim! Sana yaslandığım, Sana güvendiğim, Seninle başlayıp, Seninle devam ettiğim, tüm işlerimi Sana havale ettiğim an! "Ne güzel dostsun" dediğimde diriliyorum.
Tükeniyorum Rabbim! Tüm sevdiklerimden; anne babamdan, canandan, ten kafesindeki candan yakın olduğunu bilerek, ellerimi Sana açmayı, Senden çözüm, Senden çare beklemeyi unuttuğum an! "Bu dertler neden bana?" dediğimde tükeniyorum.
Diriliyorum Rabbim! Havayı soluyup Seninle dolduğum, gözümü açtığımda Seni bulduğum, en sağlıklı irtibatı Seninle kurduğum, tüm dünya bana küsse de Seni umduğum an! "Kahrın da hoş, lütfun da hoş" dediğimde diriliyorum.
Tükeniyorum Rabbim! Hayat enkazı altında kaldığımda, çekiç misali zaman beynime vurduğunda.. Hayal, ideal diye, küçük hedefler peşinde koştuğumda... Dünya meşgalesine dalıp, bir cenneti, bir azabı, bir de ölümü unuttuğumda... "Beni affet" demeyi azalttığımda tükeniyorum.
Diriliyorum Rabbim! Yandığımda Seninle söndüğüm, Seni anıp ruhumu güldürdüğüm, O sırlı gücünden kuvvet aldığım, Seninle yürüdüğüm, dua ederek Seninle konuştuğumda... İçimdeki tüm ırmaklar sana kavuştuğunda... ruhum kitabın ve secdenle buluştuğunda.. " Yarab, bırakma ellerimi" dediğimde diriliyorum. Yeniden canlanıyor, canıma can katıyorum! Canımda Sen buluyorum! Seninle huzur doluyorum!
Dirilişlerim dostluğunun tercümesidir. Seni yar bilişimin, yoluna serdar oluşumun, sözlerinle hemhal oluşumun işaretidir. Dirilişlerim, anahtarıdır sana açılan tüm kapıların... O kapılar önünde gösterebileceğim en güzel beraattir . Dirilişlerim, tüm yangınlardan firar edişimdir.
Sonu olmayan bir tebessüm! Ruhumun ebedi dosta, yegâne vuslata ilerleyişidir. "La ilahe illallah" ,Senden başka yok ilah diyerek, kendimi Sana emanet edişimdir. Engelle tükenişimi. Kabul buyur dostluğuna. Dirilt beni Rabbim..
amin..

hulusi

Well-known member
Gümüşhanevi hazretleri'nin derlemiş olduğu Mecmuatü'l Ahzab'ta, İbni Arabi cildinin 600. sayfasında, bu eserin muhtasarı olan Kulubu'd- Daria'nın da 737. sayfasında geçen duanın meali şöyledir: Bismillahirrahmanirrahim. Allahım, Sen, Ebedî'sin, Kadîm'sin, Evvel'sin. Sonsuz keremin ve fazlın hürmetine, önümüzdeki yeni yıl içinde bizi, şeytandan, onun avenelerinden ve dostlarından korumanı isterim. Sürekli kötülüğü emreden, fenalık isteyen nefsime karşı yine Sen'den yardım dilerim. Beni Sana yaklaştıracak amellerle benim her türlü derdime deva bahşetmeni ümid ederim. Ey Celal ve İkram Sahibi, Ey Merhametlilerin en Merhametlisi, rahmetini beklerim!

Leyli_Efruz

Well-known member
73309nzzqmwq5byai0.gif

Allahım,

Kusurları görenlerden değil, örtenlerden;

Teselli arayanlardan değil, teselli edenlerden;

Anlayış bekleyenlerden değil, anlayış gösterenlerden;

Yalnız sevilmeyi isteyenlerden değil,

Sevenlerden olmamıza yardım et.

Yağmur gibi hiçbir şey ayırdetmeyip

Aktığı her yere canlılık bahşedenlerden;

Güneş gibi hiçbir şey ayırdetmeyip

Işığıyla tüm varlıkları aydınlatanlardan;

Toprak gibi her şey üstüne bastığı halde

Hiçbir şeyini esirgemeyip

Nimetlerini herkese verenlerden;

Ve gece gibi, ayıp ve kusurları sarıp örten,

Alemin dinlenmesine imkân hazırlayanlardan olmayı

bize lütfet.

Alan değil, veren ellerin;

Affedici olduğu için affedilenlerin;

Hak ile doğan,

Hak ile yaşayan ve Hak ile ölenlerin

Ve sonsuz yaşamda yeniden doğanların

Safına katılmayı bize nasip eyle.

AMİN.

zeyhak_

Well-known member
nusretosmanlica.jpg

nusretarapca.jpg

Ey bütün kötülüklerden, maddi ve manevi bütün ayıplardan münezzeh, pak ve temiz olan Kuddüs! ve ey necis ve kirli şeylerden ve noksan sıfatlardan müberra olan Tahir! (bizi de bütün kötülüklerden muhafaza eyle)

Umum mahlukatından O’na sözleriyle denk gelecek kimse yoktur. (hüküm ancak O’nundur.) Ya İlahena! düşmanlarımızın bize galebe etmesinden ve bize üstünlük sağlayarak hakkımızda şamata yapmalarından sana sığınırız.
Ey Rahmet olarak üzerimize Kuran’ı indiren.. ve bulutları gezdiren.. ve düşman birliklerini hezimete uğratan Rabbimiz! o düşmanlarımızı perişan eyle.. ve onlara karşı bize yardım et.
Amin.

hamzali

Active member
Senai Demirci

İncecik fısıltılarımı gizli saklı yakarışlarımı koynunda ninnileyen gök/çe topraksın Sen.

Fanilik sancılarımdan taşı(r)dığım, ayrılık dertlerimden s/aldığım yağmurları göğe yükselten kutlu güneşsin Sen.

Varlığımın titrek kanatlarını ebedî kabullenişin seccadesinde yatıştıran serin rüzgarsın Sen.

Özlemlerimin kırgın bakışlarını sonsuzluk semasının ufkuna taşıyan rahmet ışığısın Sen.

Kirli paslı kalıbımı sorgusuz sualsiz itaat kalıbında yoğura yoğura temize çeken mahbubiyet elisin Sen.

Boynu bükük yakarışlarımı, yüzü yerde arzularımı şeksiz şüphesiz makbul olan nefesine dolayıp okşayan şefkat fısıltısısın Sen.

Bir denizi kağıda döker gibi, göğü avuçlarıma indirir gibi, dudağımda inciler büyütür gibi, sesime sesin dokunur gibi salavatlarca tebessümünü gördüğüm aşinalık vechesisin Sen.

Dua göğüm, muştu güneşim, teselli yağmurum, muhabbet meltemim; ne hoş duruyorsun aramızda, yanımızda, yöremizde.

Merhamet durağım, metanet sığınağım, huzur barınağım, hep yüzüne yüzüne vardığım Efendim; ne çok oluyorsun dillendiremediğim hayranlıkların arefesinde, yetişemediğim minnettarlıkların zirvesinde...

Senin ubudiyetinin toprağına attığım tohumlar gibidir kalpsiz secdelerim.

Senin mahbubiyetinin denizine akıttığım nehirler gibidir arsız isteyişlerim.

Senin miracının göğüne dal budak, salkım saçak uzattığım ağaçlar gibidir dilsiz dualarım.

Sözümü miraca eriştiren Efendim.

Sesimi duaya yetiştiren Efendim.

Yüzümü secdeye bitiştiren Efendim.

Yüz buldumsa varlığa, Senin Yüz'ünden Efendim.

Yakınlığından seslenirim.

Söz oldumsa Var Eden'e, Sana inen Söz'den Efendim.

Yakınlığından nefeslenirim.

Yüz'lerce sâlât ve Söz'lerce selam Efendim.

Şükür ki bu paslı dudağa emanettir Sana verilecek selamlar.

Şükür ki bu kirli dile değmektedir Sana edilecek salatlar.

Sesimi çoğaltan, sözümü yükselten

aczimi ve fakrımı Kadir-i Rahîm'in dergahına taşıran "Dua Göğü"m