Gavs-i Sani Hz. Sohbetlerinden Bir Demet

mihrimah

Well-known member
Size bir kaç sey söyleyecegim...

Bu Naksibendi tarikatinin gayesi Allah-u Teala'nin rizasidir...Bu tarik-i alanin gayesi , emri bil maruf nehyi anil münkerdir....

Allah-u Teala'nin emrini yerine getirmek ,Allah-u Tealanin yasak ettigi hareketlerden uzak kalmaktir....Hepsi gaye budur....

Bu da insanin gaye kalbini naksetmektir...Bu da ibadettir...Allahu Teala Kur'an- i Kerimde böyle buyurmus : "Ya ademogullari,
seytana tabi olmayin. O sizin düsmaniniz , zahiren düsmaninizdir.Bize ibadet edin..."Bu ibadet etmek Tarikat-i Müstakimdir....

Hepsi gaye odur...Gaye Allahu Tealanin emrini yerine getirmek , Allahu Tealanin yasak ettiginden uzak kalmaktir...Hepsi gaye odur.

Bunu insan yaparsa Ameli Salih olur...Ameli Salih ise Allahu Tealanin rizasidir...Iste bu Tarikat-i Ala üzeinde duruyoruz....Bu tarikat-i ala nin gayesi Allahu Telanin rizasini almaktir...Ve Allahu Tealanin emrini yerine getirmektir...Bunun için de insan , üzerinde çalismasi lazim...

Niyet koymak lazim....Sonra bütün ameller de niyetle olur.Niyet olmazsa o amel olmaz.Insan abdest alirken niyet olmasi sarttir.Ibadet yaparken niyet olmasi sarttir...Bütün ameller de kalben olmalidir.Gavsimiz kaddesallahu esrarahum aliyye bu niyet üzeinden sohbet yapmisti:

Insan sabahleyin kalkarken , elbiseyi giyerken , bir iki dakika kalbinden niyet olmasi sarttir.Yarabbi , ben sizin için gidip çalisacagim , sonra insan meslegi neyse gidip çalismak lazimdir,dünya isi de sarttir.Allahu Teala sart koymus ama hayir yollarina gitsin ser degil.Sonra ser olursa insan mahvolur, zarar görür ,felaket olur ve iste niyette lazim , hayr olmak için...Yarabbi ben sizin için gidip çalisacagim .

Gayemiz bizim rizasini almaktir. Gaye bu çalismak kendi rizkim için degildir..Raziki mutlak sensin. Çalissam çalismasam bana vaadetmissin ben rizkini verecegim diye söylemissin. Aile efradimizi üzerimize vacib etmissiniz Yarabbi bu ailemin ihtiyacini görmek için gidip çalisiyorum Yarabbi , bir de sevaplarimi arttirmak için gelen sevaplar için bu sevaplar için çalisiyorum Yarabbi. Böyle bir niyet ederse kalbinden sanki o insan camiye gidip ta aksam oluncaya kadar Allahu Tealaya ibadet yapmis olur. Dogru bu da ibadettir dünya degil , sonra dünya olursa Allahu Teala lanet getirir ona.Hadisi seriftir Peygamber aleyissalatu vesselam buyurmus :"Eddünya vema fiha melune illa zekerallahu" dünya ve bütün dünyanin içerisindekiler melundur . Allahu Teala lanet getirmis. Insan niyet ederse Allah rizasi için bu hariçtir.Iste bu niyet onun içindir. Dünyanin melanetinin altin girme sakin.
Daima kalbinden niyetini saglam sürmek daima kontrol etmek daima Allah rizasi için yapmak , ki ibadet olsun. Ki o çalismasini menfaat almak için lazimdir. Onun için niyetini kontrol etmek için niyet sarttir.Allahu Teala sarti kosmus. Bunun için bizde daima kontrol altina alalim kalbimizi. Seytana birakmayalim nefse birakmayalim. Sonra onlar düsmandir. Düsman düsmana acimaz. Düsmandan düsmana hayir gelmez. Daima kötülük ister. Sonra Allahu Teala Kur'an-i Kerimde : "inne nefse leemmaretün bissui" diyor. Nefsi emmare insadan daima kötülük ister. Hayr istemez. Sonra düsmandir o da...
Ee.. Allahu Teala insan bir dönerse Allahu Tealaya , Allahu Teala onun kademesine gelir . Bir insan Allahu Tealaya bir kademe gelirse ... Allahu Teala ona on kademe gelir...Sonra dünya çok pistir. Insana çok zarar verir...Hatta Hazreti Aleyhissalatu Vesselam "...dünyanin mihnetini günahlarin anasidir." Bütün günahlar ondan kaynaklaniyor dünyadan kendini muhafaza etmek sarttir.

Dikkatli olacaksiniz. Niyetini Allah rizasi için gidip çalismak lazim. Sonra çalismakla çok büyük menfaat olur. Özellikle bu zamanda. Özellikle bu asirda gündüz gece çalismak lazimdir.

Çünkü biz gaye Peygamber Aleyhissalatu Vesselamin keyfini yerine getirmek içindir. Sonra Peygamber Aleyhissalatu Vesselam kendi ümmetini çok severdi. Baska peygamberler gibi degildi. Sonra kiyamet günü bütün peygamberler ,sonra kiyamet günü Allahu Teala insan eziyet görmezse cennete giderse o cennet hosuna gelmez. Eziyet görünce yorulunca insan rahat oturunca o rahatlik insanin hosuna gider.

Kiyamet günü Allahu Teala cehennemin gemlerini birakip bütün insanlarin üzerine geliyor. Gelince peygamberler arsi alaya arsin kendine ( sarilip ) Yarabbi beni kurtarin ,Yarabbi beni kurtarin , diye bagiriyorlar. Sadece bizim Peygamberimiz Aleyhissalatu Vesselam Muhammed Aleyhissalatu Vesselam kalkip Yarabbi benim ümmetimi kurtar diyor. Kendi nefsini istemiyor kendi ümmetini istiyor. Biz de onun için çalismaliyiz. Sonra çok sever. Baska ümmetler gibi degil. Bunun için onun keyfini getirelim.

Sonra Peygamber Aleyhissalatu Vesselam Allahu Tealaya dua etti : Yarabbi benim ümmetimin ömrünü en kisa vermissiniz Yarabbi. Sonra kiyamet yaklasiyor. Ne kadar kötülük varsa kiyametin yaklasmasindan oluyor. Hem dünya çok kötü olmus hem de zamani çok kisadir , kisa zamanda vefat ediyorlar gidiyorlar sevabi da azdir. Kiyamet günü Peygamberlerin bazisindan benim ümmetimin sevabi azdir diye utaniyorum Yarabbi. Isterizki ümmetimiz de biraz fazla olsun diye Yarabbi istiyorum.

Hem onlarin zamani kisa hem de en kötü zamanda yasiyorlar hem de sevabi az oluyor ben utaniyorum diye dua etmis. Onun için Allahu Teala Peygamber Aleyhissalatu Vesselam için ya da öteki Peygamberlerde bir günah bir günah idi.Bir hayir bir hayir idi. Bir hayir yaparsa bir hayir yaziyordu Allahu Teala buna da bir günah bir günah idi ama Peygamber Aleyhissalatu Vesselam hayrini fazlalastirmak için Allahu Teala ona mükafat vermis. Bir sevap on sevap yazdirir en az. Bazi sevaplar vardir bin sevap yazdirir binbesyüz sevap yazdirir bir trilyon sevaplar da vardir.
Bu sevaplar çoktur.O da Allahu Teala büyük nimet Peygamber Aleyhissalatu Vesselama vermis. Onun için mesela insan Mekke'de bir sevap yaparsa bir Lafzai Celal söyler sanki yüzbin sevap Allahu Teala ona yazdiriyor yani bire yüzbindir...Mekke'de Medine 'de bir bindir o kadar sevap oluyor. Bir kelime Lafzai Celal söylerse mekke de sanki yüzbin kelime söylemistir. Allahu Teala yazdiriyor.Normal bizim herkes kendi memleketinde bir söylerse on yazdiriyor.
Bir de Allahu Teala mesela kalp Allahu Tealaya mahsustur. Allahu Teala insanin kalbine bakar. Bu kalbe düsünce haram düsünceler olursa kötü düsünceler kalbine girerse Allahu Teala yazdirmaz. Sevap olursa yazdirir hayir olursa yazdirir ama günah olursa yazdirmaz.

Sonra kalp Allahu Tealanin azametinin eliyle yazdiriyor kendi eliyle yazdiriyor. Bunun için Allahu Teala haram niyeti de yazdirmaz. Hayir sevabi yazdirir.
Mesela insan niyet ederse Yarabbi ben sizin için bu seyi yapacagim bu cami yapacagim bu Mekkeye gidecegim yahut hacca gidecegim böyle bir sevap niyet ederse yaparsa on yazdirir yapilmazsa bir yazdirir.
Ama bir insan günaha niyet ederse ben filan adami hasa öldürecegim harekkette ediyor ama vurusma olmuyor vurusma olmazsa melekler yazmaz. Niyet ediyor ben filan adami öldürecegim filan adama zulm yapacagim filan adami söyle yapacagim harekette ediyor. Ama Allahu Teala yazdirmaz yaparsa da yazdirir yapmazsa yazdirmaz.
Ama sevap olursa hemen niyet ederse yazdirir. Yaparsa on yazdirir yapmazsa bir yazdirir. Daima insanin kalbinde niyet olmasi sarttir. Yaparsa Allahu Teala sevabini verir yapmaza Allahu Teala onu mahrum etmez.Gavs k.s.a her sene hac niyeti yapiyoruz. Daima niyetimiz ;kalbimiz bu sene gelince ben hacca gidecegim. Eger Allahu Teala bize nasib ederse onu Allahu Teala yazdirir sevap. Nasib de olmazsa gene hac sevabini alir.

Daima o niyetle insan bir sey yazdirir. Sizin geldiginize çok memnun kaldik. Allah razi olsun. Yalniz sizden ricamiz sudur :
Daima Allah rizasi için çalisalim Allah rizasi için yola gidelim. Allah rizasi için kalpten niyet edelim. Ki Allahu Teala bu iyi seyleri bize nasib etsin.
Yani Türkiye'nin her yerinden geldiniz Allahu Teala her kademden Allahu Teala on sevap size yazdirir. Sonra bu niyet Allah rizasi içindir. InsAllah baska seyler olmasin . Bunlari silip atmak lazim yani Allahu Tealanin rizasi için olmayanlari kaldirip atalim ya da hayir olsun.
Yalniz çalismanizi istiyoruz ki Peygamber Aleyhisselatu vesselamin keyfi gelsin.Peygamber ( s.a.v) beyaz yüzle onun huzuruna gidelim beyaz yüzle onun keyfini getirelim.
Allahu Teala Peygamber (s.a.v) için çok seyler vermis sonra büyük Peygamberlerden biridir...Sonra Allah-u Teala çok büyük bir makam vermis. Böyle insanlardan böyle peygamberlerden onun gibi Allahu Teala makam vermemis. En büyük peygamberlerden birisidir. Onun için ümmeti de böyle sadik olsun .
Sonra bu Tariki Naksibendi çok büyük bir atilimdir. Müstakimdir.Sonra en sadik yolsa Eba Bekir-i Siddik (r.a)dur. O sidkiyla gidiyor. O sidkiyla sadik olmak sarttir. Sadik olalim biz menfaat görelim Peygambe Aleyhissalatu Vesselamin....Allahu Teala bu Tarikati Müstakimden bizleri nasib etsin .
Bu Tarikati Müstakim devam etsin ta kiyamete kadar. Bizi Aleyhisselatu Vesselamin sefaatinden ayirmasin.
Bu Saadat-i Naksibendiye nin gölgesinden ayirmasin Peygamber Aleyhisselatu vesselamin yolundan ayirmasin. Saadati Naksibendinin yolundan Tarikati Müstakimden ayirmasin.
Allah yardimciniz olsun.InsAllah bizlerde sizlerde Peygamber (s.a.v) yolundan gidelim. Hepsi gaye odur onun için çalisalim hepsi onun için ileri götürelim zira biz çok büyük bir zarardayiz.
Kiyamet gününün en dehsetli en zahmet en tehlike zamanindayiz. Bu tehlikeli zamanda çalismak sarttir. Gündüz gece çalisacagiz sonra çalismak Allahu Teala çok seviyor Saadatlar da seviyor.Onun için dünya degil de ahiret için çalisacagiz Allahu Tealanin keyfine gitmek için nazarlarini beraber olmak için Allahu Teala bu yolu bu tarikati insanimiza nasib etsin. Yetmis milyonu nasib etsin. Allah yardimciniz olsun. Allah muhafaza etsin.
InsAllah kiyamet günü birlik beraberlik içinde oluruz.
Allah yardimciniz olsun...