Çocuğun Seviyesine İnin.

molla_zehra

Well-known member
Çocuğun seviyesine inin. Unutmayın ki, o erişkin olmadı ama siz çocuk oldunuz. Onun yaşlarında neler yaşadığınızı ve hissettiğinizi hatırlayıp ona daha iyi yaklaşabilirsiniz. Yoksa çocuğunuz sizi “anlamadığı bir dilden konuşan yabancı bir rehber” gibi görebilir.

Bunun en sık rastladığım bir örneği, his ve fikirlerini paylaşmayan çocuklardır. Çocuk bir yığın sorun yaşamakta, içini şüphe ve korkular kemirmektedir ama ailesine hiçbir şey anlatmamaktadır. Çünkü anne-babanın tüm yaptığı, “evladım, bir derdin varsa anlat” demekten ibarettir. Oysa çocuk “Onlar büyük ve olgun. Benim korkularımı anlamazlar herhalde.” diye düşünebilir ve hislerini paylaşmaz. Dolayısıyla onun seviyesine inmek gerekir.

Ali Budak

nurefsan

Yeni Üye
selamun aleykum

aile terbiyesi daha anne karnında iken başlar.bir aile bir büyük üstada gelirler ve 3 aylık hamile olduğunu aile yterbiyesine nezaman başlamaları gerektiğini sorarlar.bu büyük zatta geç bile kalmışsınız der.çocuk terbiyesi çok önemli.

huve

Well-known member
çocuk terbiyesi annenin doğumuyla başlar...
sadece annenin hamilelik aylarında değil, evlilik öncesi hayatında yapıp ettikleriyle de çocuğunun terbiyesinde önemli rol oynar demişti bir büyük...
tabii baba da aynı şekilde etken

GuLSerbeti

Well-known member
huve nin fikrine katiliyorum... cocugun egitimi bir nebze neseb ve soya sop'a da bakar ...yani is oralara kadar gider... Efendimiz kadinin nikahlanmasindan bir tane sebeb olarakta soyu gosterir... Cocugun babasi uzerinde hakkindan bir tanesi Annesinin iyi secilmis olmasidir... bir hadisi serifte; hanim secerken kiz kardeslerine dikkat et, huy ceker... buyuruldugunu okumustum...

sonra ebeveynin cocukluk ve genclik donemi... hamilelik donemi ve evreleri.. butun bu devirler onemli devreler...
uzmanlar, 5 yasindaki bir cocugun temel kisisel gelisimi tamamlanmistir diyor...bundan sonraki hersey bu temele oturtuluyor...diye biliyorum.

eskiler ne demis; insan 7sinde neyse70'inde odur diye... bir bildikleri varmis demekki mubareklerin... :)

benden bu kadar galiba...

þualar

Active member
maşallah kardeşler güzel yorumlar gelmiş,evet gülşerbetininde değindiği gibi cocuk eğitimi daha eş seciminde başlar..